Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért kevesebb ez a hit?

Fizikakedvelő kérdése:

Miért kevesebb ez a hit?

Figyelt kérdés

Fel véltem fedezni egy látszólagos ellentmondást. Személy szerint egy messze nem vallásellenes,ámde agnosztikus ember vagyok. Fontosak ezek a dolgok számomra,ugyanis stabil világnézettel megteremtődhet az egyéb stabilitás. Szóval. Sokszor "hallani",hogy a hit feleslegességére vonatkozó vitarész kapcsán a kevésbé ateistáknak a jól ismert reakciója az,miszerint a megfelelő hitértelmezést használva az emberekre,mindenki hisz. Lényegileg a bizalom is egyfajta hit,ebben a köntösben. Viszont,ha ez így van,akkor miért lehet könnyedén megbélyegezni azt,aki a történelmi egyházak által nyújtott formális keretek merevségébe nem akarja beszorítani magát? Miért "hitetleneznek" a mélyhivők,ha abban a bizonyos értelmezésben az ateista is hisz? Miért ér kevesebbet az én hitem,mondjuk családommal,szaktudással vagy bármi egyéb "világi" dologgal kapcsolatban?


Válaszokat előre is köszönöm!



2019. máj. 11. 00:02
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
26%
Nem vagyok én arrogáns, csak elkötelezett. Az, meg hogy én milyen vagyok nem számít, mindenki különböző. A hívő legyen akkor laza, nem kell "merevnek" lenni, de legyen elkötelezett Isten iránt szilárd hittel. Ugyanis ez különbözteti meg az ateistát és a hívők, hogy elkötelezett-e Isten iránt. Nincs olyan hogy kevésbé, meg kicsit.
2019. máj. 11. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 Ozmium42 ***** válasza:
71%
Egy vallás sem maradna fenn sokáig, ha mellőzni kellene a ködös megfogalmazásokat, a mellébeszélést meg a gumi fogalmakat. A hit példa erre. Jézus hite hegyeket mozgat meg, és a hívők egyik legnagyobb erénye, hogy "nem látnak, mégis hisznek". Viszont az ateisták nézeteire azt mondani, hogy "az is csak hit", mert "senki nem bizonyította, hogy nincs Isten", szerintem tudattalan elszólása annak, mennyit ér az illető saját hite. De ez az ellentmondás nem gond, ahogy a többi is jól megfér a hívők fejében. A hit hegyeket mozgat, ha a saját hitünkről van szó, és persze mások hite nem is hit, kivéve ha a tényleg nem az, mert akkor az is csak egy hit.
2019. máj. 11. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm válaszod!
2019. máj. 12. 16:50
 14/15 anonim válasza:

#3 mondjuk az ég most pont fekete :D

(Megtaláltam a lényeget)

2019. máj. 12. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Nem igazán értem, hogy mire gondolsz. Mi az ellentmondás? A kereszténységben a hit az Istenbe vetett hitre értendő, nem egy bármire kiterjedő általános hitet jelent. Ráadásul ez nem pusztán annyit takar, hogy valaki elhiszi, hogy létezik Isten, hanem abban is hinni kell, hogy amit kijelentett az igaz, tehát bízni kell Istenben és aszerint kell élni, amit mond.

Tágabb értelemben egy ateista is hisz valamiben, hiszen ő sem tud mindent és nem is tudja bizonyítani amit állít. Az emberiség nem rendelkezik a világról teljes ismerettel, tehát a tudása mindenképpen részleges, a többit feltételezésekkel pótolja ki, amik vagy helytállóak vagy nem. Az, hogy nincs Isten nem tény, hanem az adott személy jelenlegi ismeretein és feltételezésein alapuló következtetés és ahhoz, hogy valaki ezt 100 százalékosan elfogadja igazságnak, hinnie kell abban, hogy nincs hiba az elképzelésében, mindent számításba vett és biztosan nem téved. Szóval végső soron az ateizmushoz is hit kell. De, egy keresztény szempontjából hitetlen, hiszen nem hisz Istenben és a kereszténység állításaiban. Ráadásul vagy az egyik igaz vagy a másik, tehát a két hit nem egyenértékű, mert az egyik a valóságon alapszik, a másik viszont csak fikció. A hit önmagában nem érték, hinni lehet téves vagy akár kifejezetten rossz dolgokban is.

"Miért ér kevesebbet az én hitem,mondjuk családommal,szaktudással vagy bármi egyéb "világi" dologgal kapcsolatban?" Ezt nem is értem. Egy keresztény számára, de bármely vallás számára irreleváns, hogy pl. a munkájával kapcsolatban mit gondol valaki. Nem akármiben kell hinni, hanem az adott vallás tanításaiban, különben nem tartozol a csoporthoz. Egy ateista is hihet igazságon alapuló jó dolgokban, de ettől még nem lesz istenhívő. Az egyik hit nem helyettesíti a másikat.

2019. máj. 13. 04:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!