Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ti hogyan értékelnétek a „Két...

Ti hogyan értékelnétek a „Két magzat beszélget” című írást?

Figyelt kérdés

[link]


Azért tenném fel itt a kérdést, mert ugyan az iromány több helyen, mintegy megosztva olvasható, mégsem találtam eddig olyan fórumot a megosztáshoz kapcsolva, ahol véleményszekció is volna, pro és kontra. A mondanivalóját érteni vélem.

Nyilván nem azt várom, hogy a halál utáni életről valaki mondja meg a frankót. Hiszen ez lehetetlenség. Éppen ezért tartom álságosnak és dühítőnek ezt a tanmesét. Nemcsak azért, mert állást foglal egy olyan témában, amire jelenlegi tudásunk szerint nem adható konkrét válasz, hanem azért is, mert kőkeményen sztereotípiákra épít.

Feltételezem, hogy az író hívő, vallásos ember. Őt magát testesítette meg az egyik magzattal: aki nyitott, elmélkedik, válaszokat keres, találgat, haladó gondolkodású. És természetesen ebben a történetben neki van igaza.

A másik magzat pedig az, akit hívhatunk ateistának. És az író élt azzal a lehetőséggel, hogy ezt a magzatot az írásában olyan képre formálja, ahogyan ő maga, és még sokan mások vélekednek az atestákról: felszínes, elutasító, vaskalapos, földhözragadt, korlátolt látásmódú/elméjű; már-már pedzegeti annak a határát, hogy szellemileg visszamaradottnak állítsa be a nem hívőket. Itt pedig ez a magzat egyértelműen téved, hisz tudjuk, a születés után kezdődik az igaz élet, járni fogunk, szájjal eszünk és van Mama.

Vajon a halál utáni történésekről is ekkora bizonyossággal nyilatkozhatunk, csak azért, mert tisztában vagyunk a születés előtti létállapottal?


2019. jún. 22. 21:35
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:
0%

Te tényleg funkcionális analfabéta vagy.

Ezt mondtam:

"A lélek pedig NINCSEN bizonyítva."


Te ezt mondtad:

"több nem lehet annál, mert azt mondtad"

Ha neked ez a kettő ugyanaz, ott igen súlyos gondok vannak!

2019. jún. 24. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:
0%

Oké, ebben igazad van. Akkor a többi miatt.

Engem egyébként nem árasztott el érzelmekkel a történet, pont a stílusa miatt. Szerintem ez csak vicces. Nem megható és kedves, ez az ami, egy kritika, fricska, de nem az ateisták felé. De ezt úgy látszik nehéz feldolgozni ha valaki személyes sértéskent éli meg.

2019. jún. 24. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:
34%

Nekem az a gondom vele, hogy hazugságok vannak benne, DE igaz történetnek akarják eladni.

Sajnos ez jellemző szinte az összes ilyen tanmesére.

Azon meg, hogy ezt te nem veszed észre, nem csodálkozom - több okból sem.

2019. jún. 24. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 anonim ***** válasza:
51%
Igaznak akarják beadni azt a történetet ami úgy kezdődik, hogy kèt magzat beszélget egy anya hasában?
2019. jún. 24. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 Ozmium42 ***** válasza:
75%
Ez egy példa az analógiával való érvelés nevű közkedvelt érvelési hibára.
2019. jún. 24. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:

Igen, igaznak akarják beadni.

Persze az, hogy beszélgetnek, nem érdekes. Azt csak úgy felejtsük el, igazából az nem számít.

Az számít, hogy miről beszélgetnek.

És az igaz, nem?

Hát nem.

2019. jún. 24. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 anonim ***** válasza:

Jó a történet. :)

A lélek sok meghatározás szerint az öntudattal azonosítható. Egy növénynek nincs öntudata, de embereknek általában van.

2019. jún. 24. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 anonim ***** válasza:

Két alapvető hiba is van a történetben.


1. A túlvilág, mennyország egy metafizikai állítás. Az ismert, fizikai világon túli ismeretlenre utal. Hogy halál után a fizikai világból átkerülünk-e egy metafizikai világba, nem egyenlő azzal, hogy ebben a fizikai világban helyet tudunk-e változtatni. Mert a születés után ugyanabban a fizikai világban vagyunk, csak más helyen.


Pont ugyanolyan ostobaság azt gondolni, hogy az anyaméh más világ, mint a külvilág, mintha azt gondolnánk, hogy amit belerakunk egy zacskóba, légmentesen lezárjuk, és egy szatyorban hordozunk, az másik világban lenne.


Egy hal sosem jut olyan gondolatmenetre, hogy vajon van-e olyan világ, amelyben nem a víz az alapértelmezett közeg. Egyrészt nincs rá agyi kapacitása, másrészt attól, hogy kiveszik a vízből, még ugyanabban a világban marad, és nem a metafizikai létsíkra kerül.


2. Ahhoz, hogy bárki filozófiai kérdéseket tegyen fel (Van-e élet a halál után?), a gondolkodásnak viszonylag magas szintjére el kell jutni. Minimum éntudattal kell rendelkezni. Az állatoknak nincs éntudatuk, az ő tudatukban lévő világmodellben nincsen helye a saját személyüknek.


Még a kisgyereknek sem fejlett az éntudata. Kétéves kor előtt nem sok mindenre emlékszünk. A tudatunk, benne a saját személyiségünkkel még nem fejlődött ki. Ezért ilyen komplex kérdéseket nem is teszünk fel bizonyos kor alatt, mert ez már ELVONT gondolkodást követel meg.


Ugye azt nem vonja kétségbe senki, hogy egy burokban úszó magzat nem rendelkezik az elvont gondolkodásra való képességgel?

2020. febr. 2. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim ***** válasza:
Pont azon a színvonalon van,mint akik a célközönség . :D
2020. febr. 16. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!