Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A vallási fundamentalizmus és...

Tgt kérdése:

A vallási fundamentalizmus és a szexuális problémák között van összefüggés?

Figyelt kérdés

Perintfalvi Rita teológus azt írta:


"Egy katolikus pappal beszélgettem a napokban, aki őszintén elmesélte nekem, hogy 8 év nagyon kemény gyóntatói tapasztalat után az a meglátása, hogy a legtöbb hívő, aki mereven ragaszkodik a maga szűklátókörű ultrakonzervatív (reakciós, bigott), párbeszédre és szabad kérdésfeltevésekre képtelen hozzáállásához, annak mind, kivétel nélkül, valamilyen komoly szexuális természetű problémája, néha kifejezetten aberációja van.


Ez így biztos keményen hangzik, de mégis sok mindent megmagyaráz. Például azt, hogy miért manipulálnak a vallások - tisztelet a kivételnek - olyan gyakran a hálószoba körüli bűntudatkeltéssel. Mert, hogy tényleg súlyos problémák vannak ezen a területen. Valószínű, hogy az egyházon belüli abúzus ügyek gyökere is éppen ez. Freud-ot sokan szidták azért, hogy mindent leredukál a szexuális kérdésekre, de sajnos sok szempontból igaza lehetett.


Mindenesetre tényleg érdemes elgondolkodni azon, hogy a szexualitás teljes kontrollja kinek az érdekét szolgálja? Persze nemcsak az egyházak játszanak ezzel a témával, hanem a politika is. Így az ember teste szinte már nem is övé. Mások rendelkeznek felette. Vagy arra törekszenek, hogy az embert elidegenítsék a saját testétől. Szerintem ilyen az internaziált homofóbia is. Ezt gyakran látom olyan lelkészeknél, papoknál is, akik homoszexuális orientácóval rendelkeznek, de ezzel nem tudnak mit kezdeni a saját bűntudatuk ill. a merev elutasító gondolkodásmód miatt, ami az egyházat többségileg jellemzi. Ezért inkább magukat kezdik el gyűlölni ill. azokat, akik megélik a saját (homo)szexualitásukat.


Vagyis akkor a merev fundamentalista gondolkodás forrása az öngyűlöletnek? Mit gondoltok?"



2019. jún. 26. 09:39
1 2 3 4 5
 1/41 anonim ***** válasza:
53%

Minden vallást emberek hoztak létre, hogy más embereket irányítsanak, felettük hatalmat gyakoroljanak. Ha ebből a szemszögből nézed, rögtön világos lesz minden.


Még annyit érdemes hozzátenni, hogy a médiában most felkapott témák politikai okokból kerültek napirendre. A dolog mindig is létezett, meg fog is, de koránt sem olyan jelentős, mint ahogy be akarják állítani.


Természetesen igaz ez egyéb politikai marketingre is, pl. az említett homoszexualitással egy átlagember egész életében soha nem találkozik, nehogy annyira kritikus téma lenne, mint azt egyes politikusok próbálják elhitetni.


Természetesen igaz ez a másik politikai oldalra is. Egy átlagos embernek ugyanúgy nem okoz gondot a bevándorlás, vagy a C-ok vagy éppen Trump atompolitikája.

2019. jún. 26. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/41 anonim ***** válasza:
Ez megint olyan általánosítás. Szerintem mindenki szexuálisan aberrált. Pl. haverommal együtt szoktunk menni k*rvázni, ő ateista és hívő. Nekem utána bűntudatom lesz, de a testemben meg jól esett a menet. Egyrészt aberáltak vagyunk-e, ez is jó kérdés. Mi is egyáltalán a szexuális probléma, mert vannak aszexuálisok, vagy kapcsoljuk le a villanyt és gyorsan csináljunk gyereket, mert tilos nunit nézni. A középkori embereknél az utóbbi volt a nyerő.
2019. jún. 26. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/41 anonim ***** válasza:
jav.: ő ateista én hívő.
2019. jún. 26. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/41 anonim ***** válasza:
0%

A szexualitás kérdésében Az ember, az Isten által lefektetett erkölcsi érték alapján élhet. Sajnos vannak akik vagy túl engedékenyek, vagy túl szigorúak, egyik sem jó, ezért az Isten által hozott arany közép út a helyes.


A szeualitást a házasoknak engedélyezi, egészséges keretek között. Az egyházak, a vagyonuk egybe tartása érdekében hozta azt a Biblia ellenes tanítást, hogy nem lehet Nősülni. Valamint az is az egyháztól indult tanítás, hogy a szexualítás bűn, és ezért lettek Ádámék megbüntetve. Pedig ez nem igaz, hiszen Isten a házasság intézményének létrehozója, Ádámot és évát összekötötte, és áldást mondott erre a kapcsolatra, hogy legyenek termékenyek, és legyenek utódjaik, akik majd benépesítik a Földet.

Az ember így is tökéletlen, de Sajnos a hitehagyás, és a rossz oktatás megtette a hatását, a rossz hajlamok kialakulásának terjedésében.

2019. jún. 26. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/41 Mansour ***** válasza:
100%

Perintfalvi Ritával nem mindenben értek egyet, de ebben valószínűleg igaza van. Freudnak is igaza van abban, hogy sok probléma szexuális gyökerű, abban viszont téved, hogy mindent ebből akar levezetni. Szerintem egyébként is minden forradalmi, világmegváltó elmélet ott bukik el, hogy rámutat ugyan egy valós problémára, de azt indokolatlanul abszolutizálja, és arra a téves következtetésre jut, hogy annak az egy problémának a megszüntetésével megoldódik az ember minden baja.

Amúgy meg az ilyen jellegű problémák elég egyszerűen megoldhatók lennének. Én az arany középút híve vagyok. Sem a túlzott szexuális kontroll, sem a teljes szexuális szabadság nem jó út. Az egyháznak (és szerintem az államnak is) az lenne a dolga, hogy felmutasson egy követendő (és követhető) erkölcsi értékrendet, de az már nem, hogy személyesen, közvetlenül felügyelje ennek az értékrendnek a betartását. Az sem mindegy, hogy milyen eszközökkel próbáljuk az értékrendet közvetíteni, és az embereket rávenni az értékrend követésére. A bűntudatkeltés szerintem nagyon rossz módja ennek. Bizonyos szempontból persze hatékony, de rendkívül negatív szellemi hatásai vannak, testi-szellemi elidegenedéshez, folyamatos meghasonlottsághoz vezet. Az állandó bűntudatban élő ember nem lehet lelkileg-szellemileg egészséges és kiegyensúlyozott, és így a többségében bűntudatban élő emberekből álló társadalom is beteg lesz.

És mondom mindezt úgy, hogy politikai értelemben ultrakonzervatívnak tartom magam.

2019. jún. 26. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/41 anonim ***** válasza:
100%

"reakciós" - nem gondoltam volna, hogy hívő, illetve konzervatív emberekre még látom leírva ezt a jelzőt 30 évvel a rendszerváltoztatás után...

De mindegy, a kérdésre válaszolva:

Én is ismerek több papot is, illetve vannak jó könyvek a keresztény szexuáletikáról. Ezeket érdemes lenne elolvasni annak, akit valóban érdekel ez a téma. Az aberrációknak meg sokszor semmi közük a valláshoz: sokszor gyerekkori bántalmazás, negatív példák, stb. Persze, lehet a háttérben szélsőséges világnézet is, amit gyerek - vagy fiatalkorban belesulykoltak.

A keresztény etika a szexualitást ajándéknak tekinti, amiben a két fél egymást odaajándékozza a másiknak. Ebből az következik, hogy a szexualitás nagy érték. Ez egy teljesen más felfogás, mint az, hogy minden bűn, ami a testtel kapcsolatos (van sajnos ilyen eretnekség is, meg volt is, lásd katarok).

2019. jún. 26. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/41 anonim ***** válasza:
65%

Hogyne volna. Jó a leírás, felvázolt mechanizmus sajnos működik.


Ha a vallás egy fizikai lény lenne, élve behegeszteném egy hordóba, aztán alágyújtanék.

2019. jún. 26. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/41 Mansour ***** válasza:
39%

# 7:

Mert a vallás nélküli társadalmi rendszerek és ideológiai csoportok soha nem manipulálták az embereket, ugye? És a bűntudatkeltés technikáját még véletlenül sem alkalmazták és alkalmazzák? A mai haladó eszmék képviselőivel kapcsolatban fel sem merülhet ilyen feltételezés, ugye? XDDD

2019. jún. 26. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/41 Mansour ***** válasza:
72%

"Ha a vallás egy fizikai lény lenne, élve behegeszteném egy hordóba, aztán alágyújtanék."

És közben persze mélységesen elítéljük az inkvizíciót, ami az emberiség legsötétebb korszaka volt...

2019. jún. 26. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/41 anonim ***** válasza:
68%

8: és? Ez nem releváns a kérdés szempontjából.


Amúgy a vallás magában hordozza az elnyomást természete szerint, "a vallás nélküli" rendszerekben pont nem a vallástalanság okozza a bajt, hanem pont hogy valami vallás-szerű ideológia, pl kommunizmus.

2019. jún. 26. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!