Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A vallási fundamentalizmus és...

Tgt kérdése:

A vallási fundamentalizmus és a szexuális problémák között van összefüggés?

Figyelt kérdés

Perintfalvi Rita teológus azt írta:


"Egy katolikus pappal beszélgettem a napokban, aki őszintén elmesélte nekem, hogy 8 év nagyon kemény gyóntatói tapasztalat után az a meglátása, hogy a legtöbb hívő, aki mereven ragaszkodik a maga szűklátókörű ultrakonzervatív (reakciós, bigott), párbeszédre és szabad kérdésfeltevésekre képtelen hozzáállásához, annak mind, kivétel nélkül, valamilyen komoly szexuális természetű problémája, néha kifejezetten aberációja van.


Ez így biztos keményen hangzik, de mégis sok mindent megmagyaráz. Például azt, hogy miért manipulálnak a vallások - tisztelet a kivételnek - olyan gyakran a hálószoba körüli bűntudatkeltéssel. Mert, hogy tényleg súlyos problémák vannak ezen a területen. Valószínű, hogy az egyházon belüli abúzus ügyek gyökere is éppen ez. Freud-ot sokan szidták azért, hogy mindent leredukál a szexuális kérdésekre, de sajnos sok szempontból igaza lehetett.


Mindenesetre tényleg érdemes elgondolkodni azon, hogy a szexualitás teljes kontrollja kinek az érdekét szolgálja? Persze nemcsak az egyházak játszanak ezzel a témával, hanem a politika is. Így az ember teste szinte már nem is övé. Mások rendelkeznek felette. Vagy arra törekszenek, hogy az embert elidegenítsék a saját testétől. Szerintem ilyen az internaziált homofóbia is. Ezt gyakran látom olyan lelkészeknél, papoknál is, akik homoszexuális orientácóval rendelkeznek, de ezzel nem tudnak mit kezdeni a saját bűntudatuk ill. a merev elutasító gondolkodásmód miatt, ami az egyházat többségileg jellemzi. Ezért inkább magukat kezdik el gyűlölni ill. azokat, akik megélik a saját (homo)szexualitásukat.


Vagyis akkor a merev fundamentalista gondolkodás forrása az öngyűlöletnek? Mit gondoltok?"



2019. jún. 26. 09:39
1 2 3 4 5
 21/41 A kérdező kommentje:
15-ös: Azt írod, nem relativizálsz, pedig pontosan azt teszed. Olvasd vissza a hozzászólásodat.
2019. jún. 26. 14:02
 22/41 Mansour ***** válasza:
Hol a relativizálás?
2019. jún. 26. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/41 A kérdező kommentje:
Amikor az agresszort és az agresszió elszenvedőjét, a bántalmazót és a bántalmazottat, a gyilkost és az áldozatot egy platformra helyezed, akkor relativizálsz.
2019. jún. 26. 15:19
 24/41 anonim ***** válasza:
14%

"17-es: Perintfalvi Rita nem általában a vallásos emberekről beszél, hiszen ő is vallásos, hanem a fundamentalistákról, a bigottakról, a reakciósokról, a homofóbokról. És azt mondja, hogy ez a viselkedés az öngyűlöletből fakad, az öngyűlölet pedig valamilyen szexuális problémából, valamilyen el nem fogadott, eltitkolt, megtagadott szexuális vágyból."

Szegény spiné valakire berághatott, és lehúzta az egész bagázst, pedig tudhatná, hogy általánosítani felesleges, még pszichológiai témakörben is. Biztos kikosarazta valami "fundamentalista", és most ráhúzza a vizes lepedőt az egész bagázsra.

Eleve miért van a fundamentalizmus negatív színben feltüntetve? Maga a fundamentalizmus nem valami eleve rossz dolog. Jézus és Pál is fundamentalista volt, mégsem volt szexuálisan aberrált. Meg sehogyan sem volt aberrált. Pál sem.


Ráadásul a katolikus pap pontosan tudja, hogy a keresztények nem a homofóbiájuk miatt tartják negatív dolognak a homoszexualitást. A Biblia és a pszichológia is szép egyetértésben levezette a pszichés zavart és ennek gyökerét. Semmi köze semmiféle szexuális aberrációhoz, sőt... Maga a homoszexualitás a szexuális aberráció. Keverik a szezont a fazonnal.


"Vagyis akkor a merev fundamentalista gondolkodás forrása az öngyűlöletnek? Mit gondoltok?"

Ez így túl általános

2019. jún. 26. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/41 anonim ***** válasza:
31%

" Meg sehogyan sem volt aberrált. Pál sem."

* Meg sehogyan sem voltak aberráltak.

2019. jún. 26. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/41 anonim ***** válasza:

19., azt kell mondjam hogy ha mindenki olyan lenne mint én, akkor nem lenne sehol háború, meg elnyomás, meg kizsákmányolás.

Mielőtt előszeded a hordós történetemet, olvasd el még egyszer a kérdező kommentjét.


Amúgy engem pl nem érdekel hogy ki minek tartja a homokozást, de a belső harcot meg kellett vívni a poklos istennel, és ennek elég nagy a füstje is, meg a lángja is, akár kommentek formájában.

2019. jún. 26. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/41 anonim ***** válasza:
Szerintem meg a kommunizmusban nem volt ennyi aberáció, mint ma. Akit furcsának találtak ment Szibériába, melegnek senki nem vallotta magát pl. a 70-80-as években, fejbe lőtték volna az utcán, apám mondta.
2019. jún. 26. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/41 anonim ***** válasza:
Na pont az ilyen kommunista démonokra vonatkozik (többek között) a hordós művelet. Az ilyenek megérdemlik hogy egy (akár zsákmányolt, mint 56ban) tankkal matricát csináljanak belőlük.
2019. jún. 26. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/41 A kérdező kommentje:

24-es: Valóban Jézus és Pál is fundamentalista volt? Ahhoz képest, hogy a keresztény fundamentalizmus a 19. században született, igazán szép teljesítmény tőlük.


„Ráadásul a katolikus pap pontosan tudja, hogy a keresztények nem a homofóbiájuk miatt tartják negatív dolognak a homoszexualitást. A Biblia és a pszichológia is szép egyetértésben levezette a pszichés zavart és ennek gyökerét. Semmi köze semmiféle szexuális aberrációhoz, sőt... Maga a homoszexualitás a szexuális aberráció. Keverik a szezont a fazonnal.”


Szerintem te kevered a dolgokat. Sem a Biblia, sem a pszichológia nem vezetett le semmi ilyesmit. Homofóbnak lenni pedig nem erény, hanem bűn.

2019. jún. 26. 17:46
 30/41 Mansour ***** válasza:

# 23:

Csak annyiban helyezem egy platformra, amennyiben egy platformon is vannak: mindannyian emberek. A világ nem bűnösökből és áldozatokból áll, hanem emberekből, akik néha bűnt követnek el, néha áldozattá válnak, de attól még alapvetően mind emberek. Én ennyit mondtam csak, ha ez relativizálás, akkor én viszont mindent relativizálok, vállalom.

Attól még, hogy valaki valamiben áldozattá válik, nem lesz belőle automatikusan jó ember. És aki elkövet valamilyen bűnt, az nem biztos, hogy rossz ember.

A legnagyobb embertelenségek pont abból a mentalitásból következnek, amikor rámutatunk egy bizonyos embercsoportra, hogy ők a bűnösök, tőlük kell megszabadulni ahhoz, hogy a világ jobb legyen. A 64%-os válaszolóban erősen érzem ezt a mentalitást. A jószándékát amúgy nem vonom kétségbe. De ahogy mondani szokták, a pokolba vezető út jószándékkal van kikövezve.

2019. jún. 26. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!