Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Bérleti díj emelés, hogyan?

Bérleti díj emelés, hogyan?

Figyelt kérdés

Sziasztok.

Adott egy lakás, amit lassan egy éve adtam bérbe határozatlan időre. A szerződésben benne van, hogy bármikor emelhetek a bérleti díjon, de előre x nappal be kell jelentenem, amit vagy elfogad a bérlő vagy nem. Tehát jogilag semmi nem akadályoz az emelésben!

A piaci helyzet, illetve az általános árak emelkedése miatt szeretnék a díjon emelni, mégis kicsit lelkiismeret furdalásom van. Ebben a mostani helyzetben tudom, hogy a bérlőimnek sem könnyű. Mit tegyek, és hogyan kommunikáljam feléjük a helyzetet.

Bonyolítja persze a dolgot, hogy rendes, aranyos bérlőről van szó, aki helyett nem szívesen keresnék újat.

Nektek mi a véleményetek? És vajon milyen korrekció elfogadható egy egy évvel ezelőtt megállapított díjjal kapcsolatban?

Akik hasonló cipőben járnak, mint bérlők, nekik mennyivel emelkedik mostanában a díja? Persze nem összegre, hanem százalékra lennék kíváncsi?


2022. szept. 15. 11:09
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Nekünk évente egyszer emelhet a szerződés szerint. Tavaly nem emelt idén írt hogy szeretne emelni egy 10 est elfogadjuk vagy szeretnénk esetleg tovább állni? Bő egy hónappal előre szolt. Teljesen korrekt volt arról nem tehet, hogy az én fizum nem emelkedik 🤷‍♀️ De ez egy pici szoba konyhás lakás szerintem ha korrektek a bérlők akkor meg te is nincs gond ezzel észszerű keretek közt.
2022. szept. 15. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim válasza:
100%
Nálunk az albi mindennel együtt 140 ezer volt. Oktobertöl viszont 235 ezer🤷🏽‍♀️A fizetésem pedig 260ezer ft igy elég huzos
2022. szept. 15. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim válasza:
100%

2 es vagyok.

Nekünk 2 napja szoltak.

2022. szept. 15. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
97%
Bérbeadó vagyok. 10%-kal emelhetsz nyugodtan, a mi szerződésünkben az áll, hogy évente egyszer, az inflációval azonos értékben emelhetek. Idén nem fogok, mert tudom, hogy a rezsije és a közös költség rá eső hányada (ami a szemétszállítást, lépcsőházi takarítást, világítást foglalja magába) is emelkedni fog. Nagyon jó bérlő, meg szeretném tartani, úgyhogy most nem gyötröm még ezzel is.
2022. szept. 15. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Csak egy kérdés:

Ha csökkenni fog a benzin/villany ára, akkor csökken az albérlet ára?


Vagy ezt hogy kell elképzelni?

Ha nő a villany ára, akkor nő a fa ára, nő a fűrész ára, nő a szállítás ára, és akkor 1% os villany drágulásból lesz egy végtelen spirál, hogy minden örökké drágul?

2022. szept. 15. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

#5-ös, ezt tőlem kérdezed?

Netán a #4-től?


A #4-es azt írta, hogy az infláció mértékével lehet emelni. Senki nem beszélt benzinről, villanyról, gázról fáról. Átlagos inflációról beszélt!

Szerintem egyértelmű, hogy amennyiben az átlagos fogyasztói árak csökkennének, akkor a bérletek díjai is csökkennének. Mondjuk a közgazdaságban van ugyan erre fogalom (dezinfláció), a valóságban viszont nem igazán van ilyen, ergo sosem fog csökkenni, a bérletek ára. Illetve elvileg csökkenhet ugye a kereslet és kínálat alakulásával!


Amennyiben engem kérdezel: azért van kiadva a lakásom, mert befektetésnek szánom! Az pedig úgy van, hogy nyereségre törekszem. Azért van ingatlanban a pénzem, hogy ne (mondjuk) állampapírban legyen. És ha ezt nézem, akkor ugye tavaly ért mondjuk az ingatlan x forintot, annak volt egy hozama (ez a bérleti díj - költségek (adó, egyéb)). Ma meg már az ingatlan ér x + 8%-ot. Ennek a befektetett pénznek nehogy már annyi legyen a hozama, mint a tavalyi értéknek!


Tudom én, hogy egy bérlőnek a saját oldalát kell néznie, de próbáljon már meg belegondolni egy kicsit a másik oldal helyzetébe is!

2022. szept. 15. 13:28
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
Jah, szóval semmilyen piaci tényezőt nem vettél figyelembe, csak most mérges vagy mert az állampapír jobb befektetés volt.
2022. szept. 15. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

#7 Mi van? Miről beszélsz?

Az, hogy emelni szándékozom, pont azért van, mert figyelembe veszem a piaci viszonyokat! A mostani díjért ezen a környéken már nemigen találni albérletet.

Nem érdekelnek az állampapír kamatai, és nem vagyok dühös miattuk! Ingatlan befektetés hosszú távra szól!

Pusztán csak azt ecseteltem, hogy amennyiben a piaci viszonyokban nem fog bekövetkezni semmilyen változás, az általános infláció, és az ingatlanok várható árváltozása sem fog indokolni semmilyen bérleti díj csökkenést!


Amúgy hagy kérdezzem már meg, hogy mindez hogyan is kapcsolódik az eredetileg feltett kérdésemhez?

2022. szept. 15. 16:38
 9/14 anonim ***** válasza:
45%

Szerintem ez mindenkinél más.

Én mondjuk nem fogadnék el emelést, mikor sok dolog 30 meg 40% ot emelkedett a boltokban, és az árstoppok is most fognak véget érni valószínű.


Én inkább keresnék olcsóbb albit aztán ennyi. Persze, ha nem találnék, mert eleve olyan jó árért bérlem, akkor más a helyzet, de ez ritka.


A tulaj meg úgy is fog találni mást, csak kérdés, hogy jó bérlőket -e, mert az mondjuk nem feltétlen olyan gyakori.

Kinek mi éri meg jobban...

2022. szept. 15. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
48%

Úgy kapcsolódik, hogy ezzel indokoltad észlény :D

Meg azzal, hogy drágult az ingatlanod. De ki szerint?

Majd az albérlőkkel beszéld meg. Jobb lett a környék, szomszédok, hőszigetelés?

Vagy csak minden technológia 1 évvel öregebb lett az ingatlanban

2022. szept. 15. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!