Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Mit tehetek ha indokolatlanul...

Mit tehetek ha indokolatlanul sokat emel a tulajdonos évente?

Figyelt kérdés

Kis gyerekes család vagyunk akik mindig előre fizetnek (sosem volt késés), ezt csak azért írom ide mert ha egyedül laknék akkor ilyen esetben felmondanám az albérletet és mennék zsörtölődve de kb ennyi... , 2 éve lakunk pontosan ebben az albérletben (48 nm2 X ker) 160 + ktg + rezsiért vettük ki anno és első év végén jött a beszélgetés a tulajjal hogy emelni szeretne, erre én "rendben mennyivel?" 40 ezerrel... hát nagyon nagyon keményen érintet de nem volt választásom kifizettem mert a gyerek, ovoda , stabilitás stb... megmondtam hogy ez így nem lesz jó ha ezt fogja játszani évente (itt nem az emeléssel van a gond hanem a mértékével), erre tegnapi napon (újabb eltelt év után) megint jön a beszélgetés és pontosan ugyan ezt kapjuk meg hogy emelni szeretne és a bűvös összeg 40ezer ft.


Nem szeretnék megsérteni senkit sem mert tudom hogy sok tulaj van itt de ez mennyire normális?


Ha csak én lennék akkor nem irogatnék ide, de hátha valaki mond 1-2 jó szót. Ezt nem tudjuk így tartani (nyilván költözni is fogunk) és mi lesz jövőre stbstb ezekszerint a tulaj szeret ilyet játszani...


Valóban mindig időben fizetünk (vagy elöbb) sose késünk semmivel, nagyon csendesek vagyunk ez nem mondható el a ház többi lakójáról és a szomszédok infói alapján végre egy normálisabb család lakik itt mert az előző lakók nagyon zavarosak voltak vagyis az se indokolt hogy elküldjenek.



Szerződésben az van benne hogy ha emelni szeretne a tulaj akkor azt december 1. ig kell jeleznie írásban hogy márciusi lakbérnél az emelt legyen mert akkor van az év fordulónk, akkor költöztünk be) ezt nem jelzte hanem szóban jelezte tegnap.


Minden tiszteletem a tulajoknak és 38 éves fejjel sosem tettem még ilyet de ezt nagyon nem tartom korrektnek és ebbe nem fogok belemenni most és a szerződésre fogok hivatkozni hogy előre kellet volna dec 1. én jelezni hogy majd márciusi év fordulónál emelni szeretne xy összeggel.


Jelenleg úgy fizetek (utalva) mint a kiskatona mindent is beleértve a lakásbiztosítást ami nem volt benne a szerződésbe.

Egyetlen egy számlát nem láttam még a lakás bérletidíjáról stb amit elvileg kapnunk kellene.


Mi az amit tehetünk?

Mi az amit ő megtehet?

Mi az amire ő köteles?

Mi az amire mi vagyunk kötelezhető?


Amennyiben elkezd bekeményíteni úgy mi is megtehetjük azzal hogy nem kapunk semmiről se számlát (főként az albérleti díjra gondolok mert biztos hogy nem adózik)?



Ma megprobálok noprmálisan beszélni vele hogy ez nekünk nem fér bele és ovoda végeztével mi el fognk költözni de addig nem tudunk semmilyen plusz költséget elválalni. Ha megérti megérti ha nem akkor nem. A szerződésbe foglaltakhoz meg ragaszkodok (időben kell jezeni hogy tudjuk készülni erre vagy akár felmondani, nem pedig így ahogy ez volt)


márc. 19. 10:00
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Megmondod hogy akkor 2 hónap múlva emelhet. És ha azt már nem tudos kifizetni, addig kikoltoztok.
márc. 19. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Igen meg amugy ez is sokkal jobb mint az ami a jelenlegi helyzet.


És megint mondom ha előre szól és nem ennyire drasztikus az emelés 2x meggondolja az ember de 2 év alatt 80ezer ft? :) Így kicsit megforul most elöször a fejemben hogy nem leszek midndig az az ember aki "lehajtot fejjel teszi amit ráerőszakolnak"

márc. 19. 10:07
 3/16 anonim ***** válasza:
95%
Azert elotte nezd meg ingatlan.com-on az árakat a kornyeken hasonlo lakasokra. Brutalisan elszalltak. Lehet meg a 40 ezres emelessel is jobban jarsz. Foleg hogy koltozest 50 ezer alatt nem nagyon uszol meg
márc. 19. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
68%

"Egyetlen egy számlát nem láttam még a lakás bérletidíjáról stb amit elvileg kapnunk kellene."


Nem kell számlát adnia. Magánszemélyként nem is tudna adni.



"mert biztos hogy nem adózik"


Minden bérlő ebben a hitben van, pedig a legtöbb tulaj adózik, pont azért, hogy a bérlő ne tudja "zsarolni" a NAV-al.


A szerződésben foglaltakat mind a két félnek be kell tartania.

márc. 19. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Két dolgot lehet és kell tenni:

1. Átgondolni, meg tudjátok-e ezt az árat / ezt a színvonalú lakást engedni magatoknak.

2. Mondani neki, hogy 200-at tudtok megbízhatóan fizetni.

3. Körülnézni a piacon, találnál-e olcsóbbat, ami ennyire jó, és elmenni.

Ő meg fog találni többet fizető bérlőt.

márc. 19. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
25%

Folyt.

" ezekszerint a tulaj szeret ilyet játszani..."

Nem, hanem az elmúlt években volt vagy 100%-os infláció.

Ha ti nem követeltétek ki az inflációkövető bért, ahhoz neki nem kell alkalmazkodnia.

márc. 19. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
60%

"Egyetlen egy számlát nem láttam még a lakás bérletidíjáról stb amit elvileg kapnunk kellene."

Nem kell számlát adnia. Magánszemélyként nem is tudna adni.


--- Átvételt alá kellene írjatok, de ezt ugyanúgy kezdeményezheted, mint ő.



"mert biztos hogy nem adózik"

Minden bérlő ebben a hitben van, pedig a legtöbb tulaj adózik, pont azért, hogy a bérlő ne tudja "zsarolni" a NAV-al.


--- Ez maximálisan így van. A NAV-ellenőrzéskor viszont igazolnia kell tudni mindent, pénzátvételt mindenekelőtt.

márc. 19. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
81%

Kérdező

Változik a bérlakás piac évről évre.

Azt nézd meg - ahogy más is ajánlotta már - hogy most ha költöznél akkor milyen bérleti díjjal tudnátok hasonló lakást találni! Mert a te lehetőségeidet meg a tulaj igényeit is ez teszi helyre.

Ha jól értem akkor 2 éve 160-ért béreltétek és most már majd 240-t akar kérni érte (plusz rezsi). Ha körbenézel és könnyen találsz ennél kevesebbért - akkor az emelése indokolatlan és te nyugodtan mondhatod, hogy túl sok, inkább költöztök. Akkor meg fogja gondolni a dolgot, hiszen neki akkor másik bérlőt kell keresnie ami időveszteség - kimarad lakbér, költség és persze lutri, mert a jól fizető bérlő helyett kaphat olyat is aki tönkreteszi a lakást és ott hagyja fizetetlen számlákkal.

Ha viszont ennél a 240-nél csak többért találnátok hasonló lakást, akkor az emelése elfogadható, még ha nehéz is kifizetni. Akkor nektek még így is jobb, hiszen a költözés nektek is sok plusz kiadás lenne és többe is kerülne utána.

Nézd meg a lakáspiacot és ha nem találsz olcsóbbat, jobbat, akkor vedd úgy, hogy eddig kevesebbet kellett fizetned, mint amennyit másoknak fizetned kellett volna - nem vesztes az emeléssel, hanem eddig nyertél időt, pénzt, hiszen kérhetett volna már 2 éve is többet tőletek.

márc. 19. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
57%
Ez ki akar benneteket fosztani keress másik lakást.
márc. 19. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
49%

Az éves átlag infláció mértékével növelt, mert ez nem áremelés, hanem kompenzálás. Tehát ennyivel ér kevesebbet a pénzetek.

2023-ban 17,6% volt. 200000 ft-nak a 17,6%-a 35200Ft

2022-ben pedig 14,5%. 160000 --> 23200 ft.


Ezekből az jön, hogy 2022-ben 16800 ft-ot emelt, most pedig 4800 ft-ot.


Nem védem én a tulajt, előbb kellett volna jeleznie, viszont várható volt. Kifizetni pedig kifejezetten kellemetlen.

márc. 19. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!