Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Ilyenkor mit lehet csinálni?...

Ilyenkor mit lehet csinálni? Ti mit csinálnátok?

Figyelt kérdés

Albérletben tönkre ment a mosogép.

Ami várhato volt mert eljöttek hibák.

Jeleztük ezt a főbérlő felé.

Azóta is hozza a mosogépet.

Mondtuk h mi veszünk vagy h közösen de ebbe nem ment bele.

Mondta hogy csak olyat vesz amire van garancia.Végül kiderült nem állnak jol anyagilag.Ok semmi baj.Viszont ha mi veszünk egyett saját magunknak akkor lakbére vagy ilyesmire nem igazán marad.

Vagy az van h meg egyezünk vele h azt a összeget a lakbérből vonja le.

Vagy kockáztatunk és veszünk saját magunknak valami olcso használtat.

Már nyáron jeleztük felé hogy a mosogéppel valami nem stimmel.

Ráadásul kis gyerek is van nekünk.


2016. jan. 15. 13:47
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
39%
A főbérlőnek nem kötelessége gondoskodni arról, hogy neked mosógéped legyen. Vegyél áruhitelre, akkor havonta párezrenként kifizetheted. Én is így vettem, amikor még diák voltam, és csak alkalmi keresetem volt. (Természetesen maga a hitel a szüleim nevén ment, én nem kaptam volna, de én fizettem.)
2016. jan. 15. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
69%
Vegyél egy mosógépet és lesz sajátod innentől.
2016. jan. 15. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
83%

Hát ha úgy bérelitek a lakást, hogy az árban benne van a mosógéphasználat, akkor rágjad a fülét, hogy oldja meg valahogy.

Az jó ötlet szerintem, hogy a hiányzó összeget (ami neki hiányzik az árból) ti kipótoljátok, aztán lelakjátok ezt a pénzt.

2016. jan. 15. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Az első válaszolonak

Amikor mi béreltük a lakást akkor gépesitve volt butorozva ugy ah.

Így mosogép is volt ami a tulajé.

És mivel mi így vettük bérbe tudtommal akkor ezt biztositabi kell a tulajnak mivel az ővé.Vagy közösen venni vagy azt az összeget elengedni.De nem vagyok se jogász se ingatlanos nekem ezt mondták.

Többieknek is köszönöm a tanácsot.

2016. jan. 15. 17:55
 5/14 TappancsMancs ***** válasza:

A mosógép részét pontosan nem ismerem, de pár fontos dolog erről. Ez is segíteni fog benne. Vannak alap jogszabályok amik ha nincsenek is benne a szerződésben akkor is érvényesek. Ehhez jön az a plusz amiben megállapodtak és írásba foglalták. Alap hogy a bérlő ha normálisan használ valamit és az tönkremegy az nem ő állja. Kivétel lehet ha ebben megállapodtak és írásba foglalták. Van a "Rendeltetésszerű lakáshasználat kötelezettsége" ami érvényes a bérlőre és akik vele együtt ott laknak. Ez sokrétű, a mosógépet se barmolhatják össze, szokásosan használhatják. Alapból a bérbeadót terheli ami azon javítás ami nem mozdítható, burkolatok, vezetékek ilyenek. A mosógép valószínűleg az írásba foglaltak szerint javítandó, de ha nincs benne biztos van rá jogszabály (ezt nem tudom).


"Karbantartás kötelezettsége

Ha a felek eltérően nem állapodnak meg, a bérlő köteles gondoskodni a lakás burkolatainak, ajtóinak, ablakainak és berendezéseinek a karbantartásáról, felújításáról, pótlásáról, illetőleg cseréjéről."


"A bérleti jogviszony alapján a bérlő jogosult az ingatlant használni, de több kötelezettség terheli. Így köteles tűrni, hogy a bérbeadó ellenőrizze a használatot, elvégezze az ingatlanon a rendkívüli felújítási munkákat, és köteles elvégezni a rendeltetésszerű használat során felmerülő kisebb javítási, felújítási munkálatokat."


Tehát a karbantartás külön megállapodás nélkül sok esetben a bérlőt terheli, köteles használható állapotban tartani és visszaadni is. A mosógép esetében szerintem ha nagyon régi állapotú volt a végleges tönkremenetele várható volt, ami megállapítható, és igaz rendeltetésszerű használat esetén is. Valószínűleg a jog méltányos abban az esetben ha nagyon régi agyonhasznált dolog romlik el, amiről a bérbeadó már nem várhatja el hogy újszerű vagy működőképes állapotba hozza a bérlő.


Ha vitás a helyzet mert nincs erről írott rész akkor vagy keresd meg a jogszabályt és mutasd meg neki, vagy jogász/ügyvéd elmondja. Vagy vannak online jogi fórumok és ott jogász válaszol.


Nézegesd ezeket pl:


[link]

[link]

[link]

[link]


[link]

2016. jan. 15. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Pár kiegészítés.


"A főbérlőnek nem kötelessége gondoskodni arról, hogy neked mosógéped legyen."

Nem köteles de ha átadott mosógépet akkor arra szabályok is vonatkoznak. Nyilván ilyen esetben legjobba ha ez is írásba van foglalva, ez mindkét félnek jobb és egyszerűbb. A bérlő ilyenkor nem adhatja el, nem teheti tönkre... De ha beletartozik a bérlésbe akkor a bérbeadó sem viheti csak úgy el.


Átlagos egyszerű javítás valószínűleg a bérlőt terheli ebben is mint sok másban is.


"a bérlő jogosult az ingatlant használni, de több kötelezettség terheli. Így ... (a bérlő) és köteles elvégezni a rendeltetésszerű használat során felmerülő kisebb javítási, felújítási munkálatokat."


Kérdés ebben a mosógép miben és hogyan tartozik bele?


Megjegyzem és mindkét fél érdekét szem előtt tartom! Azért az is nyilvánvaló hogy nem lehet totál lelakni mondjuk 10 év alatt egy lakást és agyonhasználni mindent, majd távozni úgy hogy a lakás/ház teljes felújításra szorul és minden cserére. Gondolom ez is megérthető.


Más téma de:

"...Így köteles tűrni, hogy a bérbeadó ellenőrizze a használatot,...".

Viszont nem állíthat be a bérbeadó bármikor egy saját kulccsal, előre szól, megbeszélik mikor jön és a bérlő engedi be a saját bejelentett ! lakhelyére! Joga is van bejelentkezni állandó lakcímként. Joga van zárat cserélni, de az eredetit ép állapotban megőrizni kötelessége.


Folyt.:

"Vegyél egy mosógépet és lesz sajátod innentől."

Sajna és bocsi de nem igazán így megy. Szokásos javítást a bérlő állja mert ugye ő használta el annyira. Kivétel (szerintem) ha várható volt az öreg gép végleges működésképtelensége, ami megállapítható. Illetve kivétel az egyéb írásos megállapodás a szerződésben.

2016. jan. 15. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 TappancsMancs ***** válasza:
74%

Amúgy meg vagy magasabb a bérleti díj és írásban mindent a bérbeadó vállal, vagy fordítva +ha nincs írásba foglalva.


Gondolom érthető hogy valahol bele kell számolódjon az elhasználódás, mert pl egy nagy körű felújítás milliós tétel is lehet. Egy mosógép is több 10e Ft. A bérbeadónak ismernie kell az amortizációk mértékét és érthető módon bele is kell számolja valahogy. Vagy vállalja de magasabb a bér, vagy a szokásos jogi út (bérlő állja) és olcsóbb a bér.

2016. jan. 15. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 TappancsMancs ***** válasza:

Az meg hogy mosógéppel adta bérbe az annyit jelent, hogy nem viheti el a szerződés módosítása nélkül. A javítása az megint más.


Nézzétek meg a javítás költségét és hogy érdemes e javítani. Lehet nézni olcsó kifutó mosógépeket, szinte mindig van valahol egy kedvező áru. Vegyétek figyelembe ebben az átadott mosógép átadáskori állapotát, korát, árfekvését. Egy olcsó és régi gép helyett nem kell a legújabb és legdrágábbat megvenni. Csak legyen pótolva érték arányosan.

2016. jan. 15. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim válasza:
75%
Szerelőre nem gondoltatok? Vagy esetleg ez semleges?
2016. jan. 15. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

A mosogép sajnos régi

Amikor át adta a lakást derülki mikor elkeztem vele mosni csak fél fokozaton tudtam mosni vele.Lényeg h mi mondtuk h veszünk fel kínáltuk h közösen egyet.

De nem ment bele mivel attol tart h ha el megyünk ebből konfliktus lesz h kié a mosogép.Meg ha netán ugy van h vissza költözne legyen mosogépe.De mind ez pl egy szerződésel számlával megoldható lenne amin rajta van h mennyi volt.

Vagy eljön velünk mint tanu h ennyiért vettük.Ma mondta h néz ugy érzem az ő nézelődése elfog tartani megint honapok ig.De lehet inkább veszünk magunknak egyet csak félő h besértődik a főbérlő.

Sajnos a mosogépet meg javitatni nem érdemes.Nem fűti fel a vizet szintmérő is rossz és valszeg beállt a csap ágy.

Ugy h nem tudom ....

2016. jan. 15. 21:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!