Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Lakótársi “etikett”?

Lakótársi “etikett”?

Figyelt kérdés

Szeptemberben kezdem az egyetemet Budapesten. Szüleim csak úgy engedték meg hogy használjam a fenti lakásunkat, ha lesz mellettem lakótárs, már kerítettek is egy srácot, valami ismerős révén, én nem találkoztam még vele. Övé lesz az egyik háló, enyém a másik, a konyha, fürdő wc stb és a nappali pedig közös. El sem tudom képzelni, hogy fog működni ez az egész, együttélni egy idegennel, nem igazán tudom hogy fog ez a gyakorlatban kinézni. Idővel gondolom majd kialakul de mindenképpen szeretnék úgy hozzáállni hogy a lehető leglazább legyen mindkettőnknek, de tolakodó sem akarok lenni semmiképpen. Mivel kettőnk közül mégis én leszek “otthon”, ki kéne találnom valami rendszert. Összeszedtem egy csomó kérdést ami felmerült bennem.

-Takarítás. Az addig világos, hogy a saját szobáját mindenki takarítja, meg elmosogat maga után, de mi van a közös részekkel? Erre szokás valami beosztást csinálni, vagy együtt szokás takarítani, esetleg akinek eszébe jut?

-Mi a helyzet a közös használatú fogyóeszközökkel, azt kinek kell megvenni? Olyanokra gondolok pl hogy tisztítószer wc papír villanykörte mosószer stb. Az veszi meg akinek először hiányzik, vagy írjuk egy füzetbe ezeket a kiadásokat, és hónap végén felezni ezt is, mint a rezsit?

-Mennyire illdomos elkülönülni? Arra gondolok például hogy mondjuk együtt szokás kajálni vagy mindenki beviszi a szobájába? Ha pl anyum küld valami kaját vagy esetleg én csinálok vmi egyszerűbbet, abból illik megkínálni a másikat is, vagy az tolakodás? Ha megyek mondjuk valamiért boltba, akkor illdomos megkérdezni, hogy neki kell-e valami onnét? A konyhában is minden elkülönül, vagy az olyanok hogy só cukor stb, az közös?

Most hirtelen ennyi jutott eszembe. Biztos hülyének látszom meg túlaggódom de teljesen új lesz nekem ez a helyzet és nagyon nem akarok bunkó “tulaj” lenni, mert egy rossz viszony nagyon kellemetlen lenne. Nagyon szívesen venném a segítséget, főleg olyanoktól akik laktak már ilyen környezetben, hogy náluk hogy működött.



2018. jún. 25. 22:57
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
33%
Azert csak nekem furcsa hogy a szuleid mindenkepp a nyakadba akartak varni egy idegent. 9 evet laktam egyedul kertes hazban huszas eveimben, eszembe se jutna kotelezni a gyerekemet lakotarsra...
2018. jún. 26. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 A kérdező kommentje:
Kösz a válaszokat mindenkinek. Az igazság az, hogy sajnos az anyagi helyzetünk miatt van szükség rá, többek között mert azon a lakáson kölcsön van. Ez a lakótárs dolog egyébként is csak átmeneti lenne, jelenlegi állás szerint csak egy évig, aztán amint lehet keresek valami munkát amivel kiváltható. Addig meg kibírom, még mindig inkább ez mint a kolesz.
2018. jún. 26. 14:44
 13/26 anonim ***** válasza:
95%

Jó lesz majd a bulizást és az otthoni öltözési minimumot is tisztázni!!

A barátoméknál volt egy lakótársuk, aki állandóan mezítelenül mászkált otthon. Egy másik meg állandóan vadidegeneknek adott szállást a szobájában "jófejségből" akik távozáskor ezt-azt ellopkodtak.

Tudom, hogy minden hülyére nem lehet felkészülni

2018. jún. 26. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:

Takarításra legjobb, ha van konkrét beosztás. Írjátok egy lapon, ki mikor takarított és mit. Leírja jobban megmarad és gázabb a másik fél számára ha a te neved jön egymás után háromszor.


Igaz mostani albérletemben lusták voltunk, én főleg. Így megbeszéltük, hogy havi szinten takarítónő. Ő tisztára nyalja a közös helyiségeket, szobákban nyom egy alap porszívózást, törölgetést és fejenként kb 5 ezerbe került. Nekem megért ennyi pénzt mert nem az n fél szabadnapom ment el.


Fogyó eszköznél legtisztább a mindenből saját. Ami közös, arra pedig blokkot mutatni, hogy ennyibe került, fele a tied.


Bár azt hozzátenném, hogy például más kuláját nem szívesen takarítom. Lakótársam volt barátnője (10/10 fullos csaj) simán összefosta a WC-t, de nem egyszer, hanem szinte minden alkalommal. 3-ik után írtam nekik Facebookon, hogy legyenek szívesen a szart lekaparni maguk után, ne nekem kelljen.


Együtt kajálás sem kötelező dolog. Biztos jó, ha van ilyen. De idővel megunja az ember a másik képét, nem hogy még vele is kajáljon.

2018. jún. 29. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
51%

" írtam nekik Facebookon, hogy legyenek szívesen a szart lekaparni maguk után"


Na igen. Egy lakásban lakni, és a neten át kommunikálni...

Amúgy csajjal sosem laknék, mert a legtöbb nem ismeri hírből sem a higiéniát!!

2018. júl. 1. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
93%

A válaszok alapján nekem nagy mákom van ezekszerint. Egyszer volt bajom lakótárssal takarítás és mosogatás miatt, de miután megbeszéltük nem volt gáz.

Nekünk mindig közös volt minden. Hó elején összeírtuk mi kell, csomószor együtt vettük meg, együtt cipeltük haza, az árat elosztottuk. Megbeszéltük, hogy ez a vízkőoldó sz*r, legközelebb ne ilyet vegyünk. Megvolt a bejáratott mosószer, mosogatószer, szivacs, budipapír, minden. Mindig ugyanolyat vettünk mindenből. Nem fogok fennakadni azon, hogy egy guriga budipapírral többet használt valaki, avagy többet főz, ezért többet takarítson is. Ezek filléres hülyeségek, ami csak feszültséget szít.

Nálunk alap volt, hogy mindenki úgy hagy ott mindent, ahogy találta. Főzés után eltakarított, elmosogatott maga után.

Egyik héten egyikünk takarította a közös helyiségeket, masik héten másikunk.

A fűszerek, edények közösek voltak, szerintem ez helytakarékosabb megoldás.

Az elkülönülés meg szerintem abszolút egyén és kedv függő. Volt hogy napokig nem találkoztunk, volt hogy átbeszélgettük az éjszakát a konyhában borozva egy nehéz nap után.

Egyébként szerintem haverral lakni buli. Pont hogy sokkal egyenesebben megmondja az ember, hogy ömlik a szemetesből a szemét, ha mész le vidd már azt is légyszi... Avagy takarítás után ujjlenyomatos maradt a tükör. Én ezeket mindig lazán kezeltem, de lehet tényleg szerencsés vagyok.

Mellesleg egy egyetemista random lakótársamat azóta legjobb barátnőmnek nevezhetem.

Érdemes nyitottan és lazán kezelni a dolgokat, nem rágörcsölni. A többi egyénfüggő.

Mi mindig megkérdeztük egymást, ha mentünk a boltba, kell e valami a másiknak. Értelemszerűen körberöhögtük a másikat, ha két zsugor vizet kért... :D

2018. júl. 3. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:

Még eszembe jutott néhány dolog, ami jellemzően elő szokott fordulni.

A mosogatást illetően, vannak, akik valamiért nem azonnal szeretnek elmosogatni, hanem később, fél órával, vagy akár sok órával később, mint ahogy a mosogatnivaló keletkezett. Ezzel végülis nincs gond, hacsak nem rohasztja valaki az edényben lévő ételmaradékot. A probléma ott szokott lenni, mikor valaki belepakol a mosogatóba. És nem csak egy poharat, meg egy kisebb tényért, hanem jó sok mindent. Ilyenkor a másik lakótárs, aki azonnal szeretne elmosogatni maga után, nem fér hozzá a mosogatóhoz, csak ha nekiáll kipakolni a szennyes edényeket. Ezt megelőzendő, érdemes abban megállapodni, hogy a mosogatót nem használjuk tárolásra, hanem szépen a mosogató mellett lehet gyűjteni a piszkos edényeket, ha már valakinek nem akaródzik azonnal elmosni a használt dolgait. Azokat a közös használatú dolgokat persze, amiből kevés van (nálunk pl. kés és edények) mindenki köteles azonnal elmosni, mihelyst nincs rá szüksége, nálunk így van legalábbis. Tányérból van sok, ha valaki későbbre hagyja, nem tragédia.

2018. júl. 9. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
Az is gyakori jelenség, hogy a szárítót használják ruhatárolásra a kedves lakótársak. Jobb, ha mindenkinek van sajátja, de ha ez nem megoldható, mert pl. valakinek annyira kicsi a szobája, vagy eleve van egy közös fregoli pl. akkor azt is ki kell kötni, hogy mindenki köteles időben leszedni a cuccait. Mert sokan szeretik napokig is ott hagyni.
2018. júl. 9. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:

A mosást illetően nálunk úgy van, hogy ha valakinek el kellett mennie otthonról, mielőtt lejárt volna a mosógép, és egy másik lakótársnak is kéne mosni, akkor természetesen kipakoljuk a gépben lévő ruhákat. De kiteregetni már nem teregetjük a másét. Majd megcsinálja az, akié.

Persze előfordul, hogy valaki feledékenységből nem szedi le a száraz ruháit a szárítóról (vagy lustaságból), ebben az esetben természetesen nem szabad megsértődni, ha valaki, akinek szintén kéne a szárító, leszedi.

2018. júl. 9. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
Ja, meg a cipőben járkálás. Hiába nem lehet nálunk se, benne van a házirendben, világosan közölve van mindenkivel, mégis szinte mindenki megszegi ezt a szabályt, sajnos. De hát, mint írtam, nem lehet mindenkit kitenni, mert akkor hetente cserélődhetnének a lakótársak.
2018. júl. 9. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!