Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Lakótársi “etikett”?

Lakótársi “etikett”?

Figyelt kérdés

Szeptemberben kezdem az egyetemet Budapesten. Szüleim csak úgy engedték meg hogy használjam a fenti lakásunkat, ha lesz mellettem lakótárs, már kerítettek is egy srácot, valami ismerős révén, én nem találkoztam még vele. Övé lesz az egyik háló, enyém a másik, a konyha, fürdő wc stb és a nappali pedig közös. El sem tudom képzelni, hogy fog működni ez az egész, együttélni egy idegennel, nem igazán tudom hogy fog ez a gyakorlatban kinézni. Idővel gondolom majd kialakul de mindenképpen szeretnék úgy hozzáállni hogy a lehető leglazább legyen mindkettőnknek, de tolakodó sem akarok lenni semmiképpen. Mivel kettőnk közül mégis én leszek “otthon”, ki kéne találnom valami rendszert. Összeszedtem egy csomó kérdést ami felmerült bennem.

-Takarítás. Az addig világos, hogy a saját szobáját mindenki takarítja, meg elmosogat maga után, de mi van a közös részekkel? Erre szokás valami beosztást csinálni, vagy együtt szokás takarítani, esetleg akinek eszébe jut?

-Mi a helyzet a közös használatú fogyóeszközökkel, azt kinek kell megvenni? Olyanokra gondolok pl hogy tisztítószer wc papír villanykörte mosószer stb. Az veszi meg akinek először hiányzik, vagy írjuk egy füzetbe ezeket a kiadásokat, és hónap végén felezni ezt is, mint a rezsit?

-Mennyire illdomos elkülönülni? Arra gondolok például hogy mondjuk együtt szokás kajálni vagy mindenki beviszi a szobájába? Ha pl anyum küld valami kaját vagy esetleg én csinálok vmi egyszerűbbet, abból illik megkínálni a másikat is, vagy az tolakodás? Ha megyek mondjuk valamiért boltba, akkor illdomos megkérdezni, hogy neki kell-e valami onnét? A konyhában is minden elkülönül, vagy az olyanok hogy só cukor stb, az közös?

Most hirtelen ennyi jutott eszembe. Biztos hülyének látszom meg túlaggódom de teljesen új lesz nekem ez a helyzet és nagyon nem akarok bunkó “tulaj” lenni, mert egy rossz viszony nagyon kellemetlen lenne. Nagyon szívesen venném a segítséget, főleg olyanoktól akik laktak már ilyen környezetben, hogy náluk hogy működött.



2018. jún. 25. 22:57
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:
A hűtőt szerintem egy képzeletbeli függőleges vonal mentén célszerű elfelezni. Mert nem egyforma hőmérséklet van a polcokon. Tehát nem úgy, hogy egy polc a tiéd, a másik az enyém. Nálunk is így van. Van egy nagy hűtő, azt én használom az egyik lakótársammal, és egy kisebb, az pedig csak a másik lakótársé.
2018. júl. 9. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:
53%

Az egyik legfontosabbat majdnem kihagytam! Elég sokan nem mosnak kezet wc-zés után! Nagydolog után igen, de kisdolog után sokan nem, pedig hát, kéne. Vagy van olyan, aki néha kezet mos, néha nem. Gyanítom az ilyen ember, mikor egyedül van otthon, tuti, hogy nem mossa meg. De mondom, van, hogy még akkor sem, ha nincs egyedül otthon.

Sajnos, az ilyen emberek, még ha szólsz is érte, valószínűleg akkor sem mossák meg, csak megnyitják a csapot, pancsolnak egy kicsit, hogy a hangokból ítélve kézmosásnak tűnjön, aztán csá.

2018. júl. 9. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim ***** válasza:

Sűrűn van olyan is, hogy a mosogatószivacson mindenféle kisebb-nagyobb ételdarabkákat hagynak. Ilyenkor nem érdemes szólni, csak megsértődik a másik, inkább érdemes külön szivacsot használni.

Ez már tényleg apróság, de az ébresztést a telódon rezgőre érdemes állítani, ha igazán tekintettel akarsz lenni a másikra. Nálunk én kelek a legkorábban, ezért nem dallamra, hanem rezgésre kelek. A dallam áthallatszódna, miattam ne ugorjon ki mindenki az ágyból. Persze egy második ébresztés is be van állítva két perccel későbbre, ez már dallam, ha esetleg nem ébrednék fel a rezgésre, de ilyen még nem fordult elő.

2018. júl. 10. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:
Na, hogy jöttök ki egymással, milyen az együttélés?
2018. nov. 26. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 A kérdező kommentje:
Nagyon jól, köszönöm kérdésed :-) Az elején kicsit fura volt a szitu mindkettőnknek, a srác tök kínosan viselkedett, attól félt, hogy majd tuti minden mozdulatában hibát találok meg mindenért szólni fogok meg ilyesmi, szóval elég feszélyezett volt, én meg hagytam békén, nem könnyű megszokni egy ilyen új helyzetet. Aztán amikor rájött hogy nem vagyok ilyen, meg amugy sem csinált semmit ami zavart volna, akkor feloldódott, elkezdtünk beszélgetni, eleinte csak pár szót a konyhában ha összetalálkoztunk, aztán mindig kicsit többet, mostanra ott tartunk hogy van, hogy órákat dumálunk a nagyszobában esténként. Nem mondom hogy legjobb barát, de jó haver, szuperül kijövünk. A takarítás úgy van, hogy mindenki maga után (persze semmi gond nincs azzal ha esteleg valami kimarad, pl simán elmossuk egymás edényeit ha úgy van), plusz aki amikor ráér felsöpör/felmos/porszívóz. Mindent közösen használunk és az vesz, akinek hazafelé útbaesik egy bolt. Tudom furán hangzik ez most így, mert nem precíz meg nyomon követhető, inkább bizalomra épül, de valahogy mégiscsak működik, és ami a lényeg, hogy súrlódások nélkül.
2018. nov. 30. 09:59
 26/26 anonim ***** válasza:
Tényleg fura, de ha nektek így jó, ráadásul ki is jöttök, akkor rendben.
2018. nov. 30. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!