Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » MTD elektromos fűnyíró késtart...

MTD elektromos fűnyíró késtartó tárcsája hogyan szedhető le a motortengelyről?

Figyelt kérdés

Itt lenne az ideje a motor, csapágyak, fék alapos rendbetételének, de ott elakadtam, hogy a műanyag késtartó nem jön le a tengelyről, így a motor ki se vehető a helyéről. Már próbálkoztam lapos szerszámmal a késtartó és a műa ház közé nyúlva, körben apránként lefeszegetni (úgyis deformált kissé, jó lenne cserélni), de nem akar engedni.

A csavar is nagyon rá volt szorulva, csak úgy indult meg, hogy külső szélét befogtam egy kézisatuba. Valószínűleg a tárcsát is nagyon ráhúzta a tengelyre. Bizonyára a tengelyvég egy nagyon kis kúpszögű felfekvő felület. Vagy esetleg a hőtől már rá is olvadt a tárcsa a tengelyre? (Amúgy nem szoktuk agyonterhelni a gépet.)

Mit lehet még tenni? Pl. műa és fém eltérő hőtágulásának kihasználása? WD40 (nem árt neki)? Vagy motor állórészkereténél fogva kikötni gépet egy fához, majd több ponton szimmetrikusan mögényúlni a tárcsának, és húzni teljes erőből, mint a répát a mesében?

Van valakinek ötlete, megoldása, ami nála ilyenkor bevált?


2023. máj. 5. 01:01
 1/5 anonim ***** válasza:

Azt mondod, csereérett a tárcsa. Ahogy a netes képekből kivehető, simán rá kell nyomni a tengelyre. Talán rozsdás a tengely, attól befeszült.

Lebarmolnám a régit, mondjuk érintőlegesen a tengely közelébe vágnék, szétfeszíteném a műanyagot. A tengelyt, a motor felfüggesztését, a házat nem erőltetném, magát a tárcsát gyengíteném, míg meg nem adja magát.

Aztán mehet fel az új.

2023. máj. 5. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm tanácsodat, tényleg inkább le kell bontani a műanyagot, mert ha amint írtam, ellenoldalon kikötöm a gépet, hátha ott törik szét. Csak akkor tudnom kell majd előre, biztosan jó lesz-e helyette, amit néztem cseredarabnak.

Azt hogy érted, hogy rá kell nyomni a tengelyre? Így kellene szétrepeszteni a feltehetően kúpos tengelyvég által?

2023. máj. 6. 15:10
 3/5 anonim ***** válasza:

Műanyagot aligha alkalmaznak kúpos illesztéshez, legalábbis ilyen kis keresztmetszetben nem tudom elképzelni. Szétszakadna, ha kicsit jobban beleütik.

Ha bizonytalan vagy, vedd meg az új tárcsát, mérd ki a furatát, aztán annak ismeretében kezdd szétrombolni a fennlevő régit.

2023. máj. 6. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Egy oldalon lapolt a tengely...és a késtartó belseje is hozzá van alakítva.
2023. máj. 6. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

#4, köszi, eszerint még az is lehet, hogy a kés kapott már akkora ütéseket, hogy a tárcsa a lapolás ellenére is elfordult a tengelyen és ezért szorult be. Emellett szól, hogy 1) a kés is alaposan lenyírta már a tárcsáról az őt megvezető kiemelkedéseket, 2) "nyolcas" van a tárcsában, lehet akár a mondott lapoláson való elfordulás miatt.

>> Valószeg tényleg csak a tárcsa lebontása segít, mert 1) ellenoldalon nincs mibe kapaszkodni a forgórészen, h. annak törésveszélye nélkül esetleg vissza lehessen fordítani a tárcsát a lapolás szerinti helyére, 2) ezután már úgyis laza lenne, meg fentiek szerint kopott is, meg a nyolcas is ha megmarad, rázkódni fog ugyanúgy. Majd pontosan 1eztetek, milyen tárcsa csereszabatos a géppel.


P.S.: betonnak, kőnek soha nem megyünk neki vele, de tavasszal tele van a kert sarjadék fákkal + a metszésből ottfelejtett ágdarabokkal, és ezek néha nagyon keményen igénybe veszik a fűnyírót.

2023. máj. 7. 21:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!