Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Mennyi egy hőcserélőnek a...

Mennyi egy hőcserélőnek a vesztesége?

Figyelt kérdés
Érdemes kihagyni egy vegyestüzelésű rendszerből?
2011. okt. 10. 17:50
 1/7 anonim ***** válasza:

Hogy akarod kihagyni?


Én két éve cseréltettem vegyes tüzelésű kazánt. A régi pár éve kilyukadt. A rendszer eleve nyitott volt és a kazán leírásában benne is volt, hogy tilos zárt rendszerben üzemeltetni. A gyári garancia is csak ekkor érvényes rá.

Megmondom őszintén vegyes kazánt én akkor se szívesen raknék zárt rendszerbe, ha az ember tele rakja mindenféle biztonsági kütyükkel. Egy gőzrobbanás elég csúnya tud lenni.


Aztán tavaly cseréltük le a jó öreg fég c21-es gázkazánt egy újra. A régi gázkazán elment nyitott rendszerben is, az újakat már szinte kivétel nélkül csak zártba lehet kötni.

Így, mivel ez volt az egyszerűbb és az olcsóbb megoldás, a gázkazán van leválasztva egy hőcserélővel egy kis zárt körre. A másik kör nyitott, a teljes radiátoros rendszerrel és a vegyes kazánnal.


A hőcserélő egy 30 lemezes 30kW-os hőcserélő. Direkt egy kicsivel túl lett méretezve a gázkazán maximális 24kW-jához képest.


A tapasztalatom hogy a hőcserélő után egy jó 5-8 fokos hőmérséklet csökkenés van.

Tehát ha a kazánkör előremenője 60 fokos, akkor a radiátorokba már csak 52-55 fok megy.

2011. okt. 10. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

értem és az 5-8 fokos csökkenéssel mi lesz?


Gondolom azért nem ilyen nagy a veszteség.

2011. okt. 10. 19:01
 3/7 anonim ***** válasza:

Hogyhogy mi lesz? Semmi. Annyival magasabbra kell fűtenem a kazánkört.


(Egyébként az indexes fórumon nem Te kérdeztél? Azt most néztem vissza és ott is van pont egy hasonló kérdés.)

2011. okt. 10. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Ja, egyébként kíváncsiságból már kipróbáltam, hogy mi lesz, ha leengedem a gázkazán köréből a nyomást. Elvileg minimálisan 1,5 bar kell neki a leírása szerint. Én leengedtem 0,5 barra. Nagyjából ennyit is kapna, ha a nyitott rendszerben lenne. Meglepetésemre nem hisztizett miatta, semmi nem történt. Semmi hibaüzenet, vagy letiltás, ugyan úgy dolgozott tovább.

Így ha a gázkazánnak lejár a garija, lehet hogy megpróbálom bekötni direktbe a nyitott rendszerbe. Előtte természetesen egy iszapleválasztó szűrővel.

2011. okt. 10. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Én írtam oda is :)
2011. okt. 11. 17:31
 6/7 A kérdező kommentje:
Azért kérdeztem, hogy mi lesz, mert ugye annyival többre kell fűteni a kazánkört, viszont az több tüzifa is :)
2011. okt. 11. 17:33
 7/7 anonim ***** válasza:

Nem biztos, hogy végeredményben az sokkal több lenne.

Ha belegondolsz, nem a radiátoros kör ennyivel hidegebb, hanem a kazánkör ennyivel melegebb. Mivel így melegebb visszatérőt is kap a kazán, mintha a radiátorokból kapná a hidegebb visszatérőt.

De attól is függ, hogy mennyi víz lenne a kazánkörödben. Nekem a gázkazánnál ez 15-20 liternél nem több. Arra pedig nem vészesen sok a tüzelőanyagtöbblet, hogy 5 fokkal megemeljem a hőmérsékletét.

De ahogy gondolod... az is egy megoldás, ha zárttá teszed az egész rendszert, de akkor biztonsági hűtőkör, lefúvószelep legyen mindenképp.

2011. okt. 11. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!