Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Ellenállás? (többi lent)

Ellenállás? (többi lent)

Figyelt kérdés
Ha van egy 12v-os, 12 Ah-s zselés akkum, és szeretnék rákötni egy 20Wattos izzót, milyen ellenállást kell rárakni, mennyit fog fogyasztani és hogy tudom kiszámolni hogy milyen kell hozzá?

2013. aug. 8. 14:54
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Ha feltételezzük, hogy az izzód 12 V-os, akkor ellenállás nélkül rákötheted és 20W teljesítmény mellett 1,7 Ampert fog szedni. Jó esetben 7 órát fog világítíni.
2013. aug. 8. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Csak annyi ampert fog szedni, ami kell neki?
2013. aug. 8. 15:32
 3/6 anonim ***** válasza:
Igen, hiszen maga az izzó is egy ellenállás, tehát nem fog tudni több áram átfolyni rajta...
2013. aug. 8. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Koszonom :)
2013. aug. 8. 18:03
 5/6 anonim ***** válasza:
34%

Az akkumulátorod egyenfeszültséget szolgáltat. Az izzód egy induktív fogyasztó ( impedanciája van, ami a frekvencia függvényében változó ellenállást jelent ). Ha ez egy átlagos - 50 Hz-es hálózati feszültségre optimalizált - izzó, akkor 230 V-os egyenfeszültséget kell neki biztosítani, ugyanis ekkora effektív értékre optimalizálták.


Ha kisebb izzód van, és lefelé szeretnéd transzformálni a feszültséget, azt egyenfeszültség esetén egyszerűen megteheted, egy feszültségosztó kapcsolással. ( két sorba kötött ugyanakkora ellenállásra adod a teljes feszültséget, és az egyikről leveszed a feszt, így a fele feszültséget kaptad stb. )

2013. aug. 9. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

„Az izzód egy induktív fogyasztó ( impedanciája van, ami a frekvencia függvényében változó ellenállást jelent ).”

Az izzólámpának van valami kicsi induktivitása, de ez 50 Hz-en elhanyagolható, gyakorlatilag tiszta hatásos terhelésnek tekinthető. Sőt, egy Wien hidas oszcillátorban amplitúdó stabilizátorként alkalmazott 230V/15W-os izzólámpa induktivitása még 1 MHz-en sem befolyásolta a működést.


„Ha kisebb izzód van, és lefelé szeretnéd transzformálni a feszültséget, azt egyenfeszültség esetén egyszerűen megteheted, egy feszültségosztó kapcsolással. ( két sorba kötött ugyanakkora ellenállásra adod a teljes feszültséget, és az egyikről leveszed a feszt, így a fele feszültséget kaptad stb. )”

Miért váltakozófeszültségen nem működik a feszültségosztó? Két sorba kötött azonos értékű ellenállásról csak akkor vehető le a tápláló feszültség fele, ha azt nem terhelik. Egyébként, ha a feszültségcsökkentés szükséges, kevesebb a veszteség csak az izzóval sorosan kapcsolt ellenállás esetén.

2022. jún. 10. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!