Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Tényleg tévhit vagy se?

Tényleg tévhit vagy se?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Az érdekelne, hogy valakinek van e gyakorlati tapasztalata azzal, hogy ténylegesen mennyit lehet sporolni ha a házunk hömérsékletét nem tartjuk szinten hanem ingadoztatjuk. Pl.: éjszakára lejjebbvenni vagy amikor nem tartozkodunk otthon.


Én mostanában kisérletezek ezzel, de nincs egyszerű dolgom mivel a kinti hőmérséklet sem konstans. Próbálok komplett napokat összehasonlítani, de nekem jelenleg úgy tűnik a számok alapján hogy, nemhogy sporolok a letekeréssel de még többet is fogyasztok. Egy régi tégla családiházról van szó (kb33-35 centis falakkal) ami utólag 10cmes polisztirollal van szigetelve. A nyilászárok cserélve lettek műanyagokra, de inkább csak alsó /közép kategóriás nyilászárók az áraikból kiindula. A gépészet is régi. Nagy acél radiátorok mindenhol, vastag csövek, hatalmas (felesleges) víztömeg, régi vegyestüzelésű kazánhoz lett építve anno. A kazán egy Fég 18as ami frissen lett felujítva, 55 fokos előremenő hőfokra van állítva. A kazánom gyárilag megadott oránkénti fogyasztása 2.1 köbméter / óra. Nálam nem megy maximumon, csak 1,5 köbmétert fogyaszt egy óra alatt... Ennek hatására a radiátorok lassabban melegednek, viszont a hatalmas viztömeg miatt esetemben lassabban is hülnek ki.


Amit már lemértem a rendszeren az az, hogy kinti nullafok környékén:

- a ház 7 óra alatt 21,5 fokról hül 3,5-4 fokot.

- Ha bekapcsolom a fűtést akkor kb 20 perc alatt melegszik a ház fél fokot.


Tehát esetemben ha 7 orán át nem megy a kazán, az elvesztett 4 fokot 140-160 percnyi kazán üzemeltetés segítségével lehet visszahozni ami kb 3,7-3,8 köbméter elhasznált gáz.


Emellett kiszámolható, hogy a ház kb 0,6 fokot hül oránként.


- Ha folyamatosan tartom a hömérsékletet, fél fokos differenciával, akkor durván oránként bekapcsol a kazán és mindig kb 20 percet kell mennie ahhoz, hogy visszafűtse az elveszett fél fokot. Ezesetben 140-150 percet üzemel.


A ki-be kapcsolgatós modszer kb ugyanennyit vagy még lehet, hogy néha többet is fogyaszt és emellett sajnos a hőingadozás még a penészesedésnek is jót tesz.

Bár igazábol a penészesedés probléma összesen két felső északi sarok kapcsán érint, kb 5-10 centis területen (nem halok bele ha pár hetente foglalkozom vele, régi ház, ez van). ezek a leghidegebb pontok a szobába.


Érdekelne a hozzáértők véleménye, hogy mi okozhatja esetemben, hogy nem lesz semmi különbség a fogyasztásban a két leírt esetben. Amire én gondolok, hogy a feleslegesen túl nagy viztömeg lehet esetleg az oka, túl lomha rendszer.


Amennyiben van valakinek tippje, hogy milyen beállítással tudnék elérni hatékonyabb fűtést az írja meg nekem. Előre is nagyon köszönöm.



2020. jan. 28. 12:17
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Mivel a hőveszteség (a falakon hővezetéssel átáramló hő mennyisége) a fal külső és belső oldala közti hőmérséklet különbségével arányos, ezért nyilván nem tévhit, nem urbanlegend az, hogy a hőmérséklet lengetésével pénzt lehet megspórolni - ha nem is sokat. A felét semmi esetre sem, ahogy #7-es állítja.

A te adataid alapján úgy kellene a lengetést csinálni, ha 8-16 közt nem vagytok otthon, hogy a termosztátodat úgy programozod, hogy vagy két fokkal legyen alacsonyabb érték beállítva délig, délben pedig kezdjen felfűteni a 16 órakor szükséges értékre. Éjszakára hasonlóképpen a szokásos lefekvési idő előtt (fürdés után) a hőmérsékletet lentebb programoznám. A keléskor szükséges hőfokot pedig kelés előtt 3-4 órával korábra beállítanám.

Amennyiben túlfűtés van egyes helyiségekben, ott a radiátor szelepeken zárnék egy kicsit.

Nekem például a radiátorköröm termosztátja a gyerekszobában van. És bármennyire nem ajánlja senki, hogy a termosztátos helyiségben ne zárj a radiátorszelepen, nálam az közel van a kazánhoz. Nyilván ahhoz, hogy a kazántól messzebbi helyiségekben is ugyanaz a hőfok legyen, a legtávolabbi van teljesen nyitva, a közelebbi van félig elzárva, és a gyerekszobában lévő az 5 fokozatból csak kettesen van. Így van egyenletes hőfok mindenütt. Hogy a radiátor méretéhez, meg a kazántól való távolsághoz képest tapasztalati úton van a radiátorszelep állítva. Nálad is vannak hőmérők több helyiségben, javaslom te is szabályozd addig, míg egyenletesen kellemes lesz mindenütt.

2020. jan. 29. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

Nem tévhit, valóban így van, és könnyű is belátni. Ha folyamatosan magasan tartod a hőmérsékletet, magasabb a veszteség is.Mit lehet tenni?

Vegyél programozható termosztátot (6-8 ezer). Éjszakára és a távollét időtartamára legyen kb. 19 fok beállítva. Az otthontartózkodás idejére kb.22,5, vagy 23. Úgy programozd, hogy ébredés és hazaérkezés előtt fél egy órával kapcsoljon be a fűtés. A reggeli távozás előtt fél órával kapcsoljon ki. Így amikor otthon vagy, meleg lesz. A penész nem ettől függ, az egy olyan házban, amibe új , gunitömítéssel ellátott ablakot tettek- mindegy, hogy fa vagy műanyag, meg fog jeleni a penész. Hallgasd meg a Klubrádió archiívumában erről a beszélgetést: Utcafront 2020.01.11 , kb 49. percben indul.A penészre a megoldás a rejtett ablak szellőző.

2020. jan. 30. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
32%
Nagy általánosságban elmondható, hogy a felfűtés mindig drágább, mint a hőntartás.
2020. jan. 30. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:

utolsó előttinek: Programozható thermosztátom van, és ha elolvastad amit irtam kb ugyanazt állitottam be amit te is tanácsoltál. igy fogyaszt ugyanannyit vagy többet..


Ha a témában tovább kérdezősködnék akkor most azt kérdezném meg a hozzászoloktol h nekik mondjuk 2 =óra alatt menynit hül vissza a lakás? vagy 4 óra alatt..


Amit a nekem írtakbol kezdek kihámozni az pl az hogy a kazánom hatásfoka leromlik azáltal hogy nem jár a gyári értéken.. ezzel igy nyilvánvaloan nem sporolok, szerintem esetemben még nagyon sok hő elmegy felfelé mert a padlás felé sajnos 1 nagyon vékony közetgyapot szigetelés van csak. és az egész radiátor rendszerem hatékonysága rossz a feleslegesen nagy víztömeg miatt...


A penészesedéshez annyit tudok hozzáfűzni, hogy fizikailag ott csapódik ki a pára ahol a felület a leghidegebb, ez esetemben az a két északi sarok. A szigeteletlen ablakok engednek a házban némi légmozgást ami nyilván jot tesz a falak száradásának amikor nedvesek. ugyhogy igen. szellőztetni kell. vagy valamivel csökkenteni a páratartalmat a szobában.. :)

2020. jan. 31. 09:46
 15/15 anonim ***** válasza:
A kazám hatásfokának jot tesz az alcsony előre menő hőmérséklet. A prombléma az alacsony előremenő hőmérséklettel a nem kondenzácios kazánoknál a fütsgázból kicsapodó nedvesség. Ez viszonylag rövidtávon is tönkreteheti a kazánt.
2020. jan. 31. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!