Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Az idősek (is) tehetnek róla,...

Az idősek (is) tehetnek róla, hogy a mai fiatalok nem jutnak saját otthonhoz és nem tudnak hova családot alapítani?

Figyelt kérdés

A 90-es évek elején születtem, mikor divatba jött azokat a hatalmas 150-160 nm-es családi házakat felhúzni, a mi szüleinek generációjának nagy része azóta is ebben él. Na de, ugye a többségnek azóta a válságok és minden egyéb miatt nem úgy alakult az élete, mint tervezte, nem mondanám, hogy tömegesen költenek ezekre a házakra, azok egyre lepukkantabbak.


Közben ott az a probléma, hogy a lakásárak az egekbe szöktek és a fiatalok akkor sem tudnak 30-50 milliókat előteremteni, ha meggebednek, de a szülők/nagyszülők inkább beledöglenek a 3-4 szobás házak fenntartásába, semmint kisebbe költözzenek és a különbözettel segítsék a gyerekeiket.


Szóval most tulajdonképpen az a helyzet áll fenn, hogy a nagy lakásokban/házakban kergetik egymást a szülők ketten, a fiatalok meg 30 évesen garzonokban és kétszobás lakásokban laknak, ahova nem tudnak gyerekeket vállalni. Nincs komoly cserebere az ingatlanpiacon.


Ne értsetek félre, természetesen megértem, hogy az ember hozzánő a házhoz, amiben az elmúlt 30 évet töltötte, de most annak van értelme, hogy valaki nem bírja már sem anyagilag, sem fizikailag a háza fenntartását és mégis el nézi, hogy a gyereke meg kis lakásban nyomorog? Az én szüleim generációja még simán kapott a Tsz-ből megmaradt telket és építkezett kalákában huszas évei elején, ők már nem tudják ugyanezt adni a gyerekeiknek, akkor miért nem költöznek kisebb lakásba és adják oda a különbözetet a fiataloknak, ha mással nem tudnak segíteni?


Mielőtt valaki megkérdezi, a szüleink házára áhítozunk-e, nekünk szerencsére van sajátunk, mert évekig külföldön robotoltunk, úgyhogy nem erről van szó, szimplán látom ezt a helyzetet az ingatlanpiacon és nem tudom, van-e értelme hosszútávon.



2021. febr. 18. 05:43
1 2 3 4 5
 1/49 anonim ***** válasza:
100%

Az a baj - és ez sajnos saját tapasztalat -, hogy ezeket a nagy házakat sz*rért-h*gyért lehet csak eladni, a költözetés, másik szőnyeg-függöny-bútor vásárlása, az ügyvédi költségek, az új otthon festetése/tapétázása gyakran felemészti a különbözetet. Nem éri meg.

Másfelől igen, az idős emberek már nehezen mozdulnak, ott van a környéken a megszokott orvos/fogorvos/posta/boltos néni, ott vannak a barátok, és egy kertes házból nem szívesen mennek egy apró lyukba, ahol fölöttük, mellettük kisgyerekes családok zajonganak. Békét szeretnének idős korukra és nem költözést és új környék felfedezését és új háziorvost.

2021. febr. 18. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/49 anonim ***** válasza:
97%
Erről sok mindenki tehet, sokat változott a világ. Nekem szerencsém van, annó nagymamámék építettek egy 2 generációs családi házat, ott laktunk anyuékkal, majd később eladtuk, egy szintén 2 generációs házat vettem, mert időközben megörököltem a régit, de most is egy udvarban lakunk anyukámékkal. Sok szempontból ez kényelmes, szerencsére jó viszonyban vagyunk. Mondjuk azt amit a kérdező írt sose várnám el hogy a szüleim költözzenek ki a házukból hogy mi odamehessünk. Szerintem az is ott van azért hogy már nem "divat" ez a több generációs együtt élés, sőt sokszor a szülőknek sincs saját háza. Meg persze más világot élünk, nagyszüleim ideében simán össze lehetett gyűjteni mindenkinek egy házra, ma már minimum 3 gyerek meg 30-40 millió hitel kell hozzá. 3 gyereknek meg megint miből szedjenek össze külön-külön házra?
2021. febr. 18. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/49 anonim ***** válasza:
76%

Nos, a szulo anno megdolgozott azert a hazert. Ugyan hagy elvezze már öregkorában is. A gyereknek is meg van rá a lehetősége, hogy ugyanúgy össze gyűjtse a rávalót és akár 60 szobás villát vegyen.

Az a baj, hogy manapság alap az az elvárás, hogy mindent a gyereknek. MINDENT. A szülő kb rokkánkon bele abba, hogy valakit egy gyereket. Mert babaként kell a ringató meg az extra babacuccok, oviban járjon minimum lovagolni, iskolában 600 különóra, aztán egyetem, természetesen ha otthon lakik teljes ellatassal plusz minimum 100e zsebpénzzel, egyébként meg egyértelműen albérlettel, mert a kolesz az gáz, stb. Kell a jogsi, a nyilván nyelvvizsga is, azt is finanszírozza a szülő, vegyen kocsit és lakást is.

Hát nem. A mártír szülő csinálja ezt, a normálisnak meg légyének korlátai. A gyerek nem hal bele, ha "egy kis lakásban nyomorog", ahogy irod. Dolgozzon meg a nagyobbért. De miért kell neki amúgy nagyobb? Ő egyedül nem fér el A kis lakasban? A szülei ketten igen? Ha még családot akar alapítani, ott a partnere, dolgozzanak érte meg ketten.

2021. febr. 18. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/49 anonim ***** válasza:
43%
Nem az a nagyobb baj, hogy a gyerek áhítozik saját lakásra. A legfőbb probléma, hogy ezeknek a házaknak brutálisan magas a rezsije, az állagmegóvásról már ne is beszéljünk. És az idős szülőknek már nem futja erre, de elvárják, hogy a gyerek besegítsen mind anyagilag, mind fizikailag.
2021. febr. 18. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/49 A kérdező kommentje:

3-as, túltolod, nem is arról szól a kérdés, amit idehánytál.


Mellesleg nem is lehet ma már ugyanannyi tanulással és munkával ugyanolyan otthonhoz jutni, mint a szüleink idejében. Az enyémek is építkeztek 22-24 évesen, és nem kellett hozzá se tovább tanulniuk, se évtizedekig gyűjteni, se 50 éves korukig tartó hitelt felvenni, ráadásul pont akkoriban volt divat, hogy a szülők fizették a magzat, adtak telket plusz pénzt az építkezésbe, mi már nem kaptunk semmit, tehát nem tudom, miről beszélsz. A nagyszüleim meg szüleim végzettségével/munkájával ma kb. minimálbért keresnék, nemhogy építkezés, mint ők..

2021. febr. 18. 06:36
 6/49 anonim ***** válasza:
78%

4!


Aha. Tehát az normális, ha az az elvárás, hoyg a szülő segítse a gyereket, az viszont nem, hogy a gyerek segítse a szülőt? Hát én nagyon örülök, hogy se a családomban, se az ismeretségi körömben nem így van. Egymást segítik. Anyagilag, fizikailag egyaránt, kinek mire van szüksége és módja. Mert uyge a család erről szól ám, nem arról, hogy Pistikének ház, kocsi, milliós bankszámla, az anyja meg egyen száraz kenyerhejat

2021. febr. 18. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/49 anonim ***** válasza:
92%
De, arrol szól a kérdés, hogy a szülő mindent meg kell hogy adjon a gyereknek, még a saját kárán is, különben xar szülő. Ezt írtad, csak épp máshogy fogalmazva.
2021. febr. 18. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/49 A kérdező kommentje:
1-es, persze, vannak ilyen települések is, ahol ezek a házak nagyon keveset érnek. De megyeszékhelyeken és vonzáskörzetükben simán érnek 45-70 milliót állapottól és pontos címtől függően ezek a házak, azért abból még két lakás is kijön.
2021. febr. 18. 06:38
 9/49 A kérdező kommentje:

Hú, 7-es, tessék visszaülni az iskolapadba.


A kérdés arról szól, okolható-e valaki azért, hogy nem forognak a családalapításra alkalmas otthonok az ingatlanpiacon.

2021. febr. 18. 06:40
 10/49 anonim ***** válasza:
88%
Még mindig nem értem ezt a felfogást,hogy a szülőnek kutyakötelessége házat kocsit miegyebet a segge alá tolni a kirepülő "fiókának" 🤔
2021. febr. 18. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!