Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Otthon maradnátok ezekkel a...

Otthon maradnátok ezekkel a feltétetekkel vagy vennétek inkább idővel saját házat?

Figyelt kérdés

Egy két szintes családni házban élünk anyukámékkal jelenleg. Van egy testvérem aki 11 évvel idősebb nálam, neki már van saját háza.

Anyukámék élnek az alsó szinten, mi a párommal a felsőn. A felső szinten kellene egy kis bővítés (ha a teraszt beépítenénk az a terület elég is lenne), kellene konyha és egy plusz szoba + leválasztanánk a szintet (megszüntetnénk bent a lépcsőt, beépítenénk a helyét). Fürdő, nagy nappali, 2 szoba, mosó konyha jelenleg is van felül.

Az alsó szinten csak wc van zuhanyzó jelenleg még nincs, bár a szüleim korából adódóan lassan ki kellene úgy is alakítani mert nem fognak tudni feljönni a lépcsőn.

Szóval párommal a fenti szinten lakunk, csak konyha lent van, fürdő meg csak fent. Ezeken kéne alakítgatni hogy mindenkinek kényelmes legyen ha úgy döntünk.

Tesómmal elég fura a kapcsolat mint ha sajnálná tőlünk, hogy otthon élünk, de ennyi idős korában egyébként még ő is otthon lakott csak nem a párjával.

Anyukámmal már beszéltünk róla, hogy akár itthon is lakhatunk, de pl az alakítgatásokat még így konkrétan nem említettem nekik. Mikor volt szó ilyenekről azt mondta ha úgy döntünk maradhatunk, csak majd tesómat kell kifizetnünk a házból ha ők már nem fognak élni.

Még annyi, hogy közös udvar van az egyik rokonomékkal (közös udvar, külön két ház a telken) - ez a közös udvar dolog is felvet néhány kérdést mert így az udvarral kapcsolatban 4 emberhez is kell alkalmazkodni (anyukámék+rokonomék)

Sajnos nekem nincs bejelentett munkahelyem, fogalmunk nincs jelen pillanatban hogyan vehetnénk saját házat.

Én imádom ezt a házat és nem lenne szívem hozzá hogy ha mi vennénk házat, és anyukámék idővel elhunynának ezt a családi házunkat el kellene adni mert addigra mi is esetleg a sajátunkban élnénk.


Ti inkább hosszú évek kemény munkájával (akár hogy jó pár évre ki kell mennetek külföldre dolgozni) megvennétek a saját házat,

Vagy kompromisszumokkal kiépítenétek a felső szintet és ott élnétek - kesőbb esetleg a szülőket is könnyebben tudnád ápolni mivel közel vagy?

Elnézést a nagyon hosszú szövegért!!!!



2022. okt. 18. 00:02
 1/10 anonim ***** válasza:
33%

Inkabb sajat haz.

Ha a szuleid meghalnak akkor a tesodnak ki kell fizetned a haz felet, meg ugy is hogy te ujitottad fel, ami novelte az erteket. Ha a felujitasok utan peldaul 50 helyett 60 milliot er a haz, akkor 30 milliot fizetsz ki a tesodnak 25 helyett, akkor is ha a felujitasokba nem adott bele semmit. Ha o keresztbe akar tenni neked akkor tobb penzt ker, ha nem tudod kifizetni akkor eladassa veled a hazat. Ha nem tudjatok annyiert eladni mint amennyiert o szeretne akkor megy a huzavona addig, ameddig ugy nem dont hogy jolvan, na most kell neki a fele haz ara es fizesd ki vagy adjatok el annyiert amennyiert megveszik. Akkor meg lehet te nem tudsz fizetni, vagy ugy felmennek az arak hogy egy rakas penzt fizetsz neki.

A kozos udvaros dolog meg amugy sem jo.


Szuleim a mamanal laktak de a nagybatyame volt a haz apai reszenek a fele, tehat negyed resz, mert a papa joval elobb meghalt mint a mama. A szuleim meg ujitottak a hazat evek ota, igy elvileg felujitott haz ertekenek a negyed reszet kellett volna kifizetniuk ha a nagybatyamat ki akarjak vasarolni. Mikor a nagybatyam eladosodott akkor a bank elvette tole a negyed reszt, jott a level a szuleimnek hogy elarverezik a haz negyed reszet, igy pedig ok nagyon olcson hozzajutottak mert az arveresen csak ok voltak vevok. Ha a nagybatyam nem adosodott volna el hanem most akarnak a szuleim megvenni a negyed reszet akkor kb 8-szor annyit kellene kifizetniuk, mint amennyiert megvettek arveresen kb 5 evvel ezelott.


Keress bejelentett allast, vegyel fel hitelt es vegyetek a paroddal sajat hazat. Mi is igy csinaltuk es tobb mint 2 eve sajat hazban lakunk. Nem berlunk, nem szulokkel lakunk.

2022. okt. 18. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
59%
Akkor sem laknék a szüleimmel együtt, ha egy padon kéne aludnom a parkban. De ez ÉN vagyok. Mi értelme van idegeneket kérdezgetni?
2022. okt. 18. 05:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 mindentudó99 ***** válasza:
69%
Zavaros ez így . A ház még hagyján az megoldható . Ha belemész első legyen a testvért kifizetni addig ne költs rá. Ügyvéddel ahogy kell. De hogy meg az udvar is közös mással. Nem mennék így bele.
2022. okt. 18. 05:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
80%
Megoldás a munkahely ilyen feltételekkel biztos nem maradnák otthon .
2022. okt. 18. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
86%
Előbb menj el dolgozni. Hogy akarsz felújítani pénz nélkül?
2022. okt. 18. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
34%

Mindenképpen saját!!

(tapasztalatból írom, lehet, hogy egyszerű megoldás ez, de semmiképpen sem jó!)

2022. okt. 18. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
90%

Én biztos maradnék, de nekünk nagyon jó a kapcsolatunk a szülőkkel.

Első lépésben kivásárolnám a testvéremet, aki nyilván tudjam hogy ez a ház csak neked érték, másnak eladhatatlan, vagy csak gombokért, mert

- a régi, nagy házaktól aki teheti csak szabadul

- közös udvar a vevő számára egy idegennel, sokak számára kizárt

- ki kell alakítani benne a szeparált két lakást, ami pénz és rumli.


Viszont ha te megszoktad és imádod azt a házat a szülőkkel sem volt konfliktusotok, akkor egy lent fürdő, fent konyha kialakításával megoldódik a lakhatásotok. Sokan élnek generációs házakban, békességben egymással, többen mint akik itt ellenzik.


Mondom mindezt úgy, hogy életem elvileg legszebb éveiben, 24-től 35 éves koromig nem ismertem mást csak a megszállott robotot a saját ingatlanért, de nekem nem volt ilyen lehetőségem mint neked. Rendben van, hogy van egy véres verejtékkel megszerzett házam, de hova lett a fiatalságom? Ezt már soha nem fogom visszakapni, úgy néz ki az életem, hogy gyerek voltam, aztán meg öreg és ennyi.


Ezért mondom, hogyha élhető és megoldható, akkor maradjatok!

2022. okt. 18. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
84%

Csak akkor csinálj ilyen műveletet, ha jogilag mindent lepapírozol ELŐTTE!!! Nem közben vagy utána! Rokonokban nem lehet megbízni a sok pénzről van szó!

Sajnos elég macerás, időigényes és sokba kerül, de utána nem tudnak megszivatni...

Tehát:

leülni testvérrel és a szülökkel, te előadod mit akarsz csinálni. Az öröklési arányt pedig a befektettett összeg és a jelenlegi érték arányában eltolni. Ha ebben megegyeztetek mehet az ügyvédi rész.

Vagy ami szerintem jobb megoldás, hogy a testvéred lemond a ház felső szintjéről a te javadra, te pedig az alsóról a testvéred javára.

Mindekét esetben alulra kell csinálnod egy fürdőszobát.


Ha eldöntöttétek mi legyen, jöhet a papírmunka:

társasházzá kell nyílváníttattni megosztott helyrajzi számokkal. Mindkét lakrész teljesen önállóan egymástól függetlenül használható legyen, azaz külön kazán mindegyik lakásban, szétválasztva a fűtési rendszer, szétválasztva a víz és elektromos hálózat. Csatorna maradhat változatlan.

Az ideális az ikermérőhelyek kialakítása lenne. Itt mostanában sok változás van meg kell keresni a kiskapukat, lehet elfogadják az elmérőket is. Gáznál biztosan külön óra kell, mert a hőmennység mérő többe lesz!

Ez a szétválasztási művelet elvihet 3-4 milliót, a lenti fürdőszoba pedig kb 1,5 milliót. Ez önmagában egy nagy költség, ha egyedül te fizeted akkor az alsó szintből arányosságban tulajdonjogot kellene kérned, ha a testvéred is beszáll a költségek felébe akkor viszont nem.


A második verziót azért is tartom jobbnak mert szüleid halála után az alsó szintet szabadon eladhatja a testvéred, téged így nem fog érni probléma, legfeljebb utálod majd az új lakokat.


(ez az a pénz, amit szinte mindenki pénzkidobásnak tart, majd ezek lesznek azok az emberek akik 5-10-30 év múlva meg sírnak-rínak...)

2022. okt. 18. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
74%
Ez sokmindentől függ. Eleve, a ház jelenlegi adottsága nem alkalmas hosszú távú együttélésre szerintem. Igen, ezen lehet változtatni, de az sem kis beruházás: tudom, a családban volt rá példa. Másrészt, milyen a kapcsolat a szülőkkel. A családunkban ahol megcsinálták a teljes leválasztást, ott anyuka él az alsó szinten, a fia és a menye a felsőn, de teljesen külön van választva, két lakás egymás fölött, belül nincs átjárás. A kapcsolat jó, nem problémás, így meg lehetett oldani. ŰAztán ott van még a közös udvar. Ez már eleve akkor is problémás ha csak a szülővel közös, de úgy hogy még egy ház van a telken, nos szerintem ez az ami miatt felejtős ez az együtt lakás-téma. Plusz ott a testvér, és a ház jelenleg kissé rendezetlen jogi helyzete. A helyetekben inkább - mégha egy kisebbe is - de sajátba mennék.
2022. okt. 18. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
84%

1. Keress munkahelyet

2. Vesztek ott egy kis lakást ahol a munkahely

3. Szülők meghalnak, vagyonmegosztás, fifty-fifty

4. Az örökségből végtörlesztesz

5. Azután újra otthon maradhatsz.


Nem érdemes csak a kakhatásért egy életen át gürizni.

Nagyon megnyugtató és jó érzés ha az ember nem függ senkitől, bank/munkáltató.

2022. okt. 18. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!