Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Az új építésű lakásokban is...

Az új építésű lakásokban is olyan dögmeleg és száraz levegő van télen mint a panelokban?

Figyelt kérdés

Második panel lakásban lakom már, és a közös mindkettőben, hogy letekert radiátoroknál is nyitott ablakkal lehet csak megmaradni télen, mert különben felmegy a hőmérséklet 24-26 fokra, a forró csöveknek és szomszéd falaknak köszönhetően.

Így viszont behallatszik az utca zaja, hiába van jó zajszigetelésű ablak, még télen sem tudom kihasználni az előnyeit.

A páratartalom is 20%-os, ha bezárom az ablakokat, akkor is, párásítóval is kínkeservesen, órák alatt sikerül felvinni 25-re, ami még mindig messze van a normális 40-50-től (érzem is bőrszárazság, kaparó torok, állandó elektrosztatikus feltöltődés formájában).


Ezzel szemben szülői cirkófűtéses téglalakásban 35-40%-os páratartalom alapból, ténylegesen fűteni kell, ha mondjuk 22-23 fokot akarok, aludni pedig kiválóan lehet kikapcsolt fűtéssel, zárt ablakokkal 19-20 fokban.


Ahogy elnézem, nagyjából a tégla-panel-"új építésű" (ami persze szintén vagy tégla vagy beton) vonalon mozog a kínálat, utóbbival még nincs tapasztalatom, ezekben ugye általában házközponti fűtés van, ami a lakásból nézve gyakorlatilag olyan, mintha távfűtés lenne. Van valakinek ezzel tapasztalata? Ha az is ugyanilyen, többet csak egyedi fűtéses téglába költözöm. Persze ott is fűt a szomszéd, tudom, de legalább nincsenek tűzforró átmenő csövek.



2023. márc. 8. 11:53
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem.

Az új építésű lakásokban a falak még nedvesek, erősen párolognak - ezért is könnyebben penészednek. Régebben javasolták, hogy ne is rögtön legyen szigetelve a ház hanem 1-2 év után, hogy rendesen ki tudjon a fal száradni.

A panelekben nem emiatt van gond. A lakásokat körbefűti a többi lakás és az átmenő csővezetékek. Amiatt, hogy a legalsó - alulról hideg lakás és a legfelső - felülről hideg lakás is rendesen legyen fűtve az egész hálózatba többlet hő kell és emiatt a közöttük levő lakásokban melegebb van a szükségesnél.

Ezen tudtak változtatni az egyéni szelepek beépítésével - ahol volt rá lehetőség. Ott el lehet zárni a radiátorokat és lehet szabályozni rendesen a meleget, a többi panelben nem.

A téglalakások alapvetően vagy családi házak - ahol körben hideg a külső fal, vagy pár lakásos társasházak, ahol szintén több saját külső fal van ami hűti a lakást. A cirkó fűtés pedig helyben szabályozható, tehát nem kell úgy felnyomni, hogy a 2 emelettel feljebb lakónak is jusson elég meleg belőle.

Igen, a panelben ultrahangos párásító kellett nekünk is télen, míg most a családi házban meg megy folyamatosan az elektromos páraleválasztó és így is 60% felett felett van időnként a páratartalom.

2023. márc. 8. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!


És mi a helyzet az olyan új építésűekkel, amik nem vadonatújak, tehát már kiszáradtak? Pl. egy 2010-es építésű lakás. Illetve mi a helyzet a meleggel? Nézegettem képeket, azokban mintha már nem lenne annyi cső, de lehet, hogy azért, mert a falban van elvezetve.


Az igaz, hogy a két lakás, amiben laktam, lakom, legfelső emeleti, de voltam már ismerősök középen lévő lakásaiban is, és ott is ugyanúgy meleg van.

2023. márc. 8. 13:05
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Tesóméknál szigetelték a panelt és egyéni fűtésre tértek át, azóta nincs dög meleg. Előtte tesómék is nyitott ablaknál aludtak télen, de most már zárva van. A pára tartalom nem tudom, hogy javult-e.


De az tuti, hogy a panelokban volt mindig is dög meleg, szóval szerintem az újépítésűek nem annyira vészesek.

2023. márc. 8. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Nálam nincsen őrülten meleg, 20-23 fok között. Viszont a páratartalom baromi alacsony. Az a baj, hogy a kinti hideg levegő páratartalma is alacsony, így ha szellőztetek, akkor konkrétan simán bezuhan 20-30% közé.


Én vettem párásítót (meg légszűrőt külön) és azóta sokkal komfortosabban érzem magamat. Egyszerűen érzem, hogy egészségesebb így. Volt, hogy elmentem 2-3 napra, az ablakot résszellőzésre nyitva, mire visszatértem megint baromi száraz levegő volt. Rendesen kaparta a torkom és köhögtem mint állat.

2023. márc. 8. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
De az is érdekes, hogy máshol amikor voltam/vagyok, ott a szemüvegemre azonnal kiül a pára,annyira párás a levegő. Érzem is, hogy rohadt magas.
2023. márc. 8. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 johny85 ***** válasza:
62%
klima beállítot hőmérsékletet tartja és párásít is ha kell.
2023. márc. 9. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Milyen a panel fal burkolása, Tapéta?

Ha igen akkor azon keresztül a betonfal sok vizet elvonhat a levegőből.


Nálunk a glettelés téli időszakra esett és pucér betonfalak mellett ilyen 20%-os páratartalmakat mérünk, majd leglettelve kifestve visszament átlag 40% körüli értékre.

Alig kellett ebben az évben használni a párásítót, az előző évhez képest amikor kb. non-stop ment.

Természetesen ha sokáig nagyon hideg van és kint is szárazabb a levegő akkor, így festett falak mellett is kell a párásító.

2023. márc. 9. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
még annyit hozzátennék, hogy nálunk 22-23 fok volt a szobákban, de 24-26 foknál szerintem már nálunk sem lenne 35%-nál magasabb a páratartalom (7-es),
2023. márc. 9. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
#7 Nálam festett, glettelt falak vannak, így is alacsony a pára.
2023. márc. 9. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!