Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » A haszonélvező eladhatja a...

A haszonélvező eladhatja a lakást?

Figyelt kérdés

Édesanyám sajnos már nem tudja ellátni magát, így felmerült, hogy otthonba menne. Ez sajnos nem kevés pénz, amire megfelelő fedezet lehetne a lakása. Fel is vetettem a húgomnak ezt, hogy eladnánk a lakást és abból fizetnénk az otthon beugróját, a maradékból meg az esetlegesen felmerülő kiadásokat.

Erre benyögi a tesóm, hogy a lakás felejtős, mert anyu évekkel ezelőtt nekik a ajándékozta és anyunak jelenleg csak haszonélvezeti joga van. Testvérem természetesen nem hajlandó eladni vagy bármivel hozzájárulni az otthon költségeihez. Jól gondolom, hogy anyu így valóban nem adhatja el? Esetleg az ajándékozást vissza tudja-e vonni? Egyszerűen meg vagyunk lőve, nem is értem miért csinálta ezt. Főleg, hogy az a lakás az én örökségem is lenne. Kisemmizve érzem magam és valahogy a bentlakásos otthont is nekem kellene megoldani.


2023. szept. 6. 16:50
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
96%
Bár a haszonélvezeti jog nagyon erős jog, a tulajdonjoggal szinte azonos értékű, de elidegenítési joga nincs. Azaz ugyanúgy hasznosíthatja, mint a tulajdonos. Tehát nem csak lakhat benne, hanem bérbe is adhatja. Eladni nincs joga.
2023. szept. 6. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
90%

A tulajdona felett tud rendelkezni az ember még életében.

A haszonélvező nem tulajdonos, nem tudja eladni. Az ajándék 10 éven belül visszakövetelhető, de feltételei vannak.

A lakás anyukád tulajdona mint írtam életében rendelkezhet róla. Örökölni a halála után tudsz a vagyonából.

Bizonyos időn belül az ajándék a köteles rész alapjába beleszámít.

2023. szept. 6. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
87%

"A haszonélvező eladhatja a lakást?"


Nem!


Kizárólag a tulajdonos adhatja el

2023. szept. 6. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
93%

#3 vagyok. Ennyit a jogi részéről.

Az emberi részéről meg annyit, hogy ezek után a helyedben közölném anyámmal is és tesómmal is, hogy én semmit se fogok intézni és anyámat se fogom ápolni. A tesóm vagy intézi, vagy végignézi, ahogyan meghal.


Kisemmiztek, akkor oldják meg ők egymás között az ápolást vagy a szoc. otthont.


Ja, és egyikkel se tartanám a továbbiakban a kapcsolatot.

2023. szept. 6. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Elvileg 10 éven belül történt az ajándékozás. Sajnos anyu már nem tudja biztosan. Nincs papírja róla, de már láthatóan elkezdődött nála a demencia. Nem tudom, hogy így is vissza tudja-e követelni? Ha esetleg már nem beszámítható?

Hátat nem fordíthatok neki, mert hiába tetteezt, mégis az anyám és segítségre szorul. És ezt leszámítva nem volt rossz anya. Anno engem is házhoz juttatott, még a testvérem születése előtt.

2023. szept. 6. 17:13
 6/11 anonim ***** válasza:
86%
Az ajándék visszakövetelhető, de csak alapos indokkal. A meggondoltam magam kevés. Ha méltatlanná vált a megajándékozott (pl. súlyos bűncselekményt követett el), az elegendő. A demencia viszont akkor is akadálya lenne az eladásnak, ha ő a tulajdonos. Ha van törvényes képviselője, az megteheti.
2023. szept. 6. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
93%
Először a lakás tulajdoni lapját kell megnézni. Ha van ügyfélkapud, akkor egy évben 2 db. tul. lapot le tudsz tölteni ingyen. Vagy bemész a földhivatalba és ott kikéred az ingatlan aktáját, és papír alapú formában megnézed, és kérsz róla másolatot illeték ellenében (3000 Ft-be kerül). A tulajdoni lapon szerepel az, hogy ki az ingatlan tulajdonosa, a tulajdonos milyen jogcímen szerezte és mikor, és van e bejegyzés az ingatlanon pl. haszonélvezet vagy özvegyi jog vagy bármilyen követelés, perfeljegyzés stb. Ha ezzel így tisztába leszel (nem kell a helyrajzi szám a lakéréshez, elég a pontos cím), akkor tök mindegy anyukádnak van-e, megvan-e az ajándékozási szerződésből a példánya, mert a földhivatalban az is megvan az aktában. A földhivatali nyilvántartás egy nyilvános adatbázis, bárki betekinthet bármelyik ingatlan tulajdoni lapjában, persze rögzítik azt egy rendszerben hogy ki nézett bele a nyilvántartásba. Ha így van, akkor nem igazán van lehetőséged semmire, perelni értelmetlen, az arra való hivatkozással indított perek, hogy nem volt beszámítható az ajándékozás pillanatában eléggé ingatag felperesi állítások szoktak lenni, szinte bizonyíthatatlan, hisz ügyvéd előtt köttetett a szerződés, csak úgy lehet ingatlant ajándékozni. Csak csendben kérdezem, a húgod nem azért kapta meg anyukátoktól a lakást, mert neked már úgymond odaadta a részedet, amikor házhoz juttatott? Vagy a két érték nincs arányban? Előbbit félre téve: Ha nem úgy van, ahogy előbb írtam, akkor a húgodnak kell fizetni az idősek otthonában történő ellátást. Ha erre nem hajlandó, anyud, de csak az anyukád visszakövetelheti az ajándékot, persze ha akarja. Ennyi amit lehet tenni.
2023. szept. 6. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
60%

"nem is értem miért csinálta ezt. Főleg, hogy az a lakás az én örökségem is lenne. Kisemmizve érzem magam"

Bizony ezért, hogy kisemmizzen a tesód. Sajnos ismerős a szitu, én is így jártam. Én is azt mondom, hogy terts be tesódnak alaposan. Oldja meg ahogy tudja.

2023. szept. 6. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
48%

Sok jó dolgot már leírtak.

Annyit még írnék hozzá, hogy ha az ajándékozó az ajándékozástól számított 10 éven belül meghal, akkor az ajándék a hagyaték részévé válik, tehát az örökösök osztoznak rajta, mintha nem történt volna ajándékozás.

Ezért is kérned (letöltened) kellene egy tulajdoni lapot, hogy tudd, pontosan mikor történt az ajándékozás.

2023. szept. 6. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
59%

9-es, nem így van, de nagyon nem. Amiről írsz az az osztályra bocsájtás. Ha az ajándékozási szerződésben szerepel, hogy osztályra bocsájtás lehetősége nélkül ajándékoz akkor nem osztályra bocsájtható az ajándékozott dolog. (ezt ugye nem tudhatjuk jelen esetben) Ha ez nem szerepel a szerződésben, akkor az össz örökségbe az ajándékozott ingatlan is bele számít. De, ha a mama halála után mondjuk csak 5 millió kp-t és 3 aranygyűrőt hagy maga után, akkor az osztályra bocsájtás csak annyit jelent, hogy a másik örökös kapja az 5 millát meg a gyűrűket, de azt nem jelenti hogy összeadják az ajándékozott lakás árát az 5 millával mag a gyűrűk értékével és felezik a kapott összeget. Magyarul ez csak akkor jelent igazságos vagyonelosztást, ha a mama halála után marad legalább ugyanannyi vagyon, mint amit már ajándékba adott. Mert akkor a másik örökös is ugyanannyit örököl*kap mit az ajándékozott. Ha mama után semmi sem marad, akkor a másik potenciális örökös hoppon marad.


Amit keversz, az, hogy az ajándékozott ingatlanból a másik örökösnek a köteles rész jár, ha 10 éven belül volt az ajándékozás.Fentinél nincs időbeli korlát.

Például két leszármazó öröklése esetén, ha egyikük kapott az örökhagyótól életében 20 millió forint értékű, osztályrabocsátandó ingyenes adományt, és az örökhagyó hagyatékában 30 millió forint értékű vagyon van, akkor az összeszámított érték 50 millió forint. Ezen összegből a törvényes öröklés szabályai szerint a leszármazóra 25 millió forintnyi hagyaték jutna. Ebből kell levonni az osztályrabocsátott 20 millió forint értékű adományt. Így a hagyatékból a korábban ingyenes adományban részesült leszármazó 5 millió forintot örököl, a másik leszármazó pedig 25 millió forintot.


Mi a teendő, ha a leszármazó olyan nagy összegű ingyenes juttatást kapott, hogy az általa osztályrabocsátott érték meghaladja az örökrészének a fentiek szerint kiszámított értékét? Ilyenkor vissza kell-e adnia az örökrészét meghaladó részt? A törvény szerint ebben az esetben a leszármazó nem köteles visszatéríteni a többletet. Ekkor őt a hagyatéki vagyonból kielégítettnek kell tekinteni. Ebben az esetben a hagyatékot a többi örököstárs között a hagyatékban nem részesülő örököstársnak és az ő ingyenes adományának figyelmen kívül hagyásával kell felosztani.

2023. szept. 6. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!