Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Albérlet megtakarítással vagy...

Albérlet megtakarítással vagy hitellel terhelt saját lakás, megtakarítás nélkül?

Figyelt kérdés

Jelenleg 70nm-es albérletben lakunk, aminek 150E+rezsi a díja. Szerencsére a tulajt nem zavarja, hogy jön a baba, nem soká lejár a szerződésünk és abszolút benne van, hogy olyan szerződést írjunk, ha hosszabbítunk, ami Őt és minket is véd. (90 napos felmondási idő pl.amihez ragaszkodunk). Van megtakarításunk, de ahhoz, hogy ebből saját ingatlant vegyünk nagyobb hitelre lenne szükségünk. Ráadásul olyan szép lakást, mint amiben most élünk nem tudnánk venni, csak jóval rosszabbat/kisebbet. Babaváró, csok ilyesmi nem lehetőség mivel több rokonunk is él külföldön, fejleszjük a nyelvttudásunkat, hogy mi is ki tudjunk menni, de ez még idő.

Mostanság több ismerős is szóba hozta, hogy hogyan merünk albiba babát vállalni, de őszintén szólva nekem ez sokkal jobbnak tűnik, mert ha vennénk saját lakást az összes megtakarításunk elmenne, és meg azt sem tudom miből bútoroznánk/gépiesítenénk be, hisz arra se maradna. Nekem fontosabb, hogy legyen minimum 6 havi megtakarításunk, mint a saját ingatlan. Mindenki hülyének tart emiatt, mert hát igen, az albi sose lesz a miénk. Hosszútávon persze nem éri meg így élni, de mivel jobb az, ha a sajátunkban élünk, viszont baj esetén nincs mihez nyúlni?

Akik házat vettek mostanában hogyan hozták össze, hogy maradt megtakarítás is? Plusz bútorozás, némi felújítást stb.


febr. 19. 18:42
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem az azért igen fontos kérdés, hogy:

- Mennyi hitelt kellene felvennetek, mekkora lenne a törlesztő.

- Mennyi megtakarítást tudtok albérlet mellett képezni és mennyit tudnátok a törlesztő mellett számolva azzal, hogy a bevételetek a baba miatt egyértelműen csökkenni fog és ti többen lesztek.

- Mikor terveztek kb. külföldre költözni?

- Mi történne, ha a férjed tartós táppénzre kerülne, vagy ne adj isten elveszítené a munkahelyét hónapokra, amíg te gyed-en/gyes-en vagy? (albi, kontra saját lakásban)

Ezen infók hiányában szerintem nem lehet döntést hozni.

A babaváróról pedig nekem is az a véleményem, hogyha érkezik a baba és valaki nem veszi fel, az minimum pénzügyi analfabéta.

febr. 19. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
70%

Egyébként, hogy az utolsó kérdésedre is válaszoljak, nálunk merőben más volt a terv, szóba sem jött a gyerek téma, amíg nem volt meg a saját lakás (hitellel). Mi így éreztük biztosnak. Akkor teljesen kinulláztuk magunkat. Plusz egy évig kb. minden áldott hónapban, mert bútort vettünk, szereltettünk, stb. Mire megszületett a gyerekünk már teljes anyagi biztonságba érkezett, megtakarítás mellé.

Fél éves volt, amikor "mostanában" családi házba költöztünk. Mostmár azért nem voltunk ennyire vakmerőek, direkt annyival több hitelt vettünk fel, hogy maradjon egy pici likvid tartalékunk. Úgy voltunk vele, hogyha "egyenesbe jövünk" anyagilag az ingatlanvásárlás után, akkor majd látjuk, hogy mikor, milyen ütemben tudunk és akarunk előtörleszteni. Gyerkőccel, fél fizetéssel már így éreztük biztosnak. Tudtuk, hogy hosszútávon bukunk ebben a formában azon a 3 millión, de megérte az, hogy a nap végén nyugodtan tettem le a fejemet a párnára az első pillanattól kezdve.

febr. 19. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
87%
Magyarországon a saját ingatlant érdemes választani. Tappenz estén hogy tudjátok majd fizetni az albérleti dijat? Vagy x év után, amikor nyugdíjasok lesztek? Külföldön egyértelműen albérlet, mert ott rendesen védve van a bérlő. Pl itt nálunk Hollandiában a szociális szektorban ha egyszer bekerulsz egy albérletbe, onnan életed végéig ki nem tesznek, a bérleti díj pedig a jövedelemhez merten alakul.
febr. 20. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
78%

Amikor megvettük a lakásunkat, az első pár hónapban matracon aludtunk, és amit előtte albérletbe vettünk magunknak (dohányzóasztal, íróasztal, ilyesmi) voltak a bútoraink. Volt már konyha a lakásban, fürdőszoba, mindkettő használható, így nagyon másra nem volt szükségünk. Az a pár hónap, amíg így voltunk, nem volt kényelmes, de visszatöltöttük a megtakarításainkat, és utána már szép lassan berendezhettük a lakásunkat.

Majd most ugyanezt csináljuk a házunkkal. Már két gyerekkel költöztünk, ami bútorunk volt előtte, azt hoztuk magunkkal, és apránként, hónapról hónapra veszünk egy-egy újabbat. A felújítások nagy részét mi magunk csináljuk/csináltuk, költözés előtt bíztunk meg szakembereket azokkal a feladatokkal, amihez mi nem értünk (pl villanyszerelés, de egy falfestést már mi is meg tudunk csinálni). Szóval nem hinném, hogy annyira létszükséglet rögtön nulladik pillanattól kezdve teljes bútorozást bevállalni. Nyilván kényelmesebb, de az említett megtakarítás kedvéért szerintem bevállalható pár hónap matracon alvás, amíg összejön a többlet is. A gyerekek még élvezték is, hogy nincs ágy :D


Amúgy én személy szerint csak akkor maradnék albérletben, ha tényleg nagyon max 2 éven belül már mennétek külföldre. Ha annál tovább maradtok, akkor már csak azért sem maradnék, mert onnantól a gyerek intézménybe kerül, és éppen elég sokk neki beszokni egy adott közösségbe, hát még ha fél év után kitalálja a tulajdonos, hogy azt a lakást mostantól 2x annyiért szeretné kiadni, ha tudjátok fizetni, akkor jó, ha nem, akkor mehettek. Vagy neki van rá szüksége, mert válnak a feleségével vagy megnőttek az ő gyerekei, és ők szeretnék használni. Vagy bármi olyan ok, ami miatt ellehetetlenedik a ti helyben maradásotok, és emiatt költözni kell, intézményváltással, új közösség, új beszokás, lehet már nem olyanok a gondozók/óvónők, stb, aztán meg gondolkodhattok, hogy miért pisil be megint éjszaka a 4 éves. Szóval érted, nem biztos, hogy az albérlet szépsége fontosabb, mint a hosszú távú, stabil, megbízható lakhatás. Még ha most jó fejnek is tűnik a tulajdonos, ebben nem lehetsz biztos soha, hogy mindig így marad. Nekem is jó fej volt, befektetésnek vette a lakást anno és állította, hogy hosszú távra szeretné bérbe adni, aztán egyszer csak a szerződésünk lejárta előtti hónapban közölte, hogy ő most akkor eladja, köszipuszi, lehet menni isten hírével. És ez független attól, hogy a felmondási idő mennyi a szerződésben, egy évre szólt a papír, ha nem akarta megújítani, akkor megtehette, hogy nem mondja ezt el 3 hónappal előre. És ilyet gyerekkel is ugyanúgy bejátszhatnak neked, csak akkor már a gyerek otthonát is elveszik tőle, és az sokkal nehezebb ügy szerintem.

febr. 20. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
44%
Ja, amúgy a babaváróban nincs röghöz kötés, az szabad felhasználású hitel, csak elengedik a kamatot, ha születik egy gyerek (és bizonyos százalékát, ha még több is).
febr. 20. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
83%

Erre figyeljetek: Babaváró hitel külföldre költözés esetén:

Nem költözhet külföldre a házaspár mindkét tagja a futamidő alatt, ellenkező esetben a hitelt piaci kamattal kell tovább fizetnetek.

febr. 20. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
76%
16# Egyiküknek kell hagyni egy hazai lakcímet és kész. Sokan csinálják így.
febr. 20. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
32%
Minek vennél ingatlant, pláne hitellel, ha 1 év múlva külföldre akarsz menni (mert ugye nem 20 éven át tervezel a gyerek mellett a netflix-ről megatnulni angolul)
febr. 20. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!