Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Sűrgős! Fontos! Elmagyaráznáto...

Sűrgős! Fontos! Elmagyaráznátok nekem?

Figyelt kérdés

Azt szeretném megtudni, hogy melyik oldalra kell a kerítést nekem megépíteni? Vettünk egy házat árverésen, de a szomszéd idős asszony már kötekedett, hogy csináltassuk meg!

Jelenleg a háznak a bal oldalán van meg a kerítés végig ezt egy előző tulajdonos csináltattam meg! A szomszéd néni felől nincs meg a kerítés!

DE A HÁZUNK AZ Ő TELKÜKNÉL FEJEZŐDIK BE, TEHÁT OTT VAN A HÁZUNK OLDALA, AHOL NEKIK AZ UDVARUK KEZDŐDIK!



#építés #KERÍTÉS
2012. dec. 29. 20:13
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
A szomszéd kötelessége lenne, de ha ő nem csinálja meg, én a helyedben megcsinálnám. Nincs rosszabb mint egy rossz szomszéd ahol még kerítés sincs.
2012. dec. 29. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

Azért fontos mert zavarja őt, hogy a kutyáim átmászkálnak hozzá


egyéb kérdés?Örülj, hogy a sintér még nem jött a kutyákért és neked szólt nem nekik.Hiába nagy a telek ha fél az idegen kutyáktól akkor teljesen jogos a panasza. Te meg felelős vagy, hogy a kutyák ne csatangoljanak ha baj van belőle senkit nem fog érdekelni kinek kell kerítést csináltatni.

2012. dec. 29. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:
Az a gondom vele, hogy hosszú nagy a telek 3000 négyzetméter baromi nagy és iszonyú költséges lenne kerítést építenem oda, ezt sajnos nem tudom finanszírozni!
2012. dec. 29. 20:58
 14/17 A kérdező kommentje:
Nem fél az öreg lány a kutyáktól, hanem össze mászkálják a veteményesét ez a baja. Persze engem nem zavar az, hogy az ő udvarukba reggel hattól nagy traktorok meg mindenféle gépek mászkálnak, és tele van mindenféle szeméttel az udvaruk, és veszélyes gépekkel stb.
2012. dec. 29. 21:01
 15/17 anonim válasza:
Bevásároltál ezzel a házzal :) Olcsó húsnak híg a leve, sajna...
2012. dec. 29. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

Nem vitathatom a rendelkezést, de nálunk az utca felől nézve bal oldalon készítette mindenki a kerítést - igaz 1997 előtti szinte mind. (Bár a probléma szempontjából mindegy.)

Ekkora kerítés valóban költséges. Nálunk az utcafronton és a ház hátsó vonaláig és ott van valódi kerítés (illetve épület); a terület nagyobb része villamos karámmal (villanypásztor ) van elkerítve. A Kormányhivatalnál érdeklődtem és írásos választ kaptam, hogy ha ez telekhatáron belül van, nem kell engedély. Szakboltban, engedélyes készüléket és alkatrészeket vásároltam. Az a helyzet, hogy én mások kóborló állataitól védem a területet, gyerek, kutya többnyire a rendes kerítéses udvaron van. Ha gyerek is átmegy a villanypásztoros részre, mindenképp lekapcsolom. (A kutyánkat ritkán engedem oda, inkább csak velem jön. Nem vettem észre, hogy kipróbálta volna, igaz megtapasztalta, hogy mit csinált és milyen hangot adott a felénk rohanó idegen kutya a drótoknál.) Az az igazság, hogy nem sokáig kellett folyamatosan üzemeltetni, kb. két hét után mindenféle arra járó állat megtanulta tisztelni; már elég, ha mutatóban ott van. Ha újabb hívatlan vendég van, vagy észreveszem, hogy van feledékeny, vagy kísérletező kedvű állat, akkor megint bekapcsolom egy-egy hétre a készüléket.

2012. dec. 29. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Törvény szerint:

"44. § (1) A telek határvonalain - eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában - kerítés létesíthető.


(2)96

(3) A kerítésnek teljes egészében a saját telken kell állnia. Ha a kerítést a telek hátsó határvonalán az arra kötelezettek közösen létesítik, ettől eltérően is megállapodhatnak


(7) Kerítés létesítésének elrendelése esetén a telek tulajdonosa (kezelője, használója) a telek homlokvonalán, továbbá - eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában - az útról nézve a jobb oldali telekhatáron és a hátsó telekhatárnak ettől az oldaltól mért fele hosszán köteles megépíteni és fenntartani


(9) Oldalhatáron álló beépítésű területen kerítés létesítésének elrendelése esetén a tulajdonos (kezelő, használó) az oldalkerítés azon a telekhatáron köteles megépíteni és fenntartani, amelyhez az építési hely csatlakozik. Már kialakult beépítés esetén - a helyi szokásoknak megfelelően - az oldalkerítés megépítésének és fenntartásának kötelezettségét a helyi építési szabályzat ettől eltérően is meghatározhatja."


A kerítés létesítés akkor kötelező, ha elrendelik (a törvény nem azt írja elő, hogy kötelező a kerítés létesítése, hanem azt, hogy létesíthető)


A beépítés lehet (a ház hol áll a telken belül)

- szabadon álló (szemből nézve: kert-ház-kert)

- oldalhatáron álló (sz.n: ház-kert, vagy kert-ház)

- ikres (sz.n: kert-ház-ház-kert)

- zártsoros (sz.n: ház-ház-ház)

Kert alatt itt oldalkertet értünk, nem előkertet, vagy hátsókertet.


A leírásod alapján a tietek bal oldalhatáron álló.

Az, hogy oda kinek a kötelessége kerítést építeni (ha elrendelik a kerítés létesítését), attól függ, hogy a helyi építési rendelet ez hogy szabályozza: 44. § (9)


Viszont az állattartási rendeletek értelmében:

"13. § (1) Az állattartó az alábbi rendelkezéseknek megfelelően köteles gondoskodni az eb

tartásáról:

a) bekerítetlen ingatlanon ebet szabadon tartani tilos;

c) az ingatlanról az eb köz- vagy magánterületre történő szökését meg kell akadályozni.

Ha a szökés megakadályozása más módon nem lehetséges az ebet kennelbe kell zárni."

és

"3. § Tilos bekerítetlen ingatlanon ebet szabadon tartani. Bekerített ingatlanon eb szabadon csak úgy tartható, hogy onnan az eb sem a szomszédos ingatlanra, sem a közterületre ne juthasson át, oda kinyúlni ne tudjon.

6. § (1) Az állattartó köteles ebét, az állatvédelmi, állat- és közegészségügyi, a szabálysértési, a veszélyes ebekre vonatkozó, továbbá a Ptk. szomszédjogra vonatkozó és az állattartó felelőségét szabályozó jogszabályok keretei között úgy tartani, hogy az a szomszédok nyugalmát ne zavarja, anyagi kárt ne okozzon, testi épséget és egészséget ne veszélyeztessen."


Azaz a szomszéd jogosan jelenthet fel téged azért, hogy a kutyáid átjárkálnak hozzá.

Az, hogy az ő udvarukon gépek mászkálnak, veszélyes gépeket tart ott, nem hasonlítható a kutyád átmászkálásához (saját udvarán van, nem a tiéden, a tiédre nem megy át a gép; ellenben az övére átmennek a kutyáid)


Ha nem tudsz megegyezni a szomszéddal, akkor megkérdezheted a polgármesteriben, hogy a helyi építési rendelet alapján kinek a kötelessége kerítést létesíteni a vitatott helyre. Ha a néninek, akkor kezdeményezheted, hogy kötelezzék a kerítés létesítésére. Viszont ebben az esetben számíts arra, hogy ő viszonzásul feljelent a kutyáid átjárkálása miatt.

Ha viszont helyi rendelet szerint neked kellene oda megépítened a kerítést, akkor könnyen lehet, hogy pont a kutyáid kóborlásai miatt kötelez rá a helyi önkormányzat, hogy építsd meg a kerítést, vagy tartsd láncon, vagy kennelben a kutyáidat; amit ha nem teljesítesz, a következőkben meg is büntetnek.

2012. dec. 30. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!