Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Elég sokat hallani mostanában,...

Elég sokat hallani mostanában, a gáz és szén monoxid mérgezésekről, ha ilyesmi van, így elkerülhető a gond?

Figyelt kérdés
Tehát, ugye ez azért egy elég alattomos dolog, szagtalan,stb. (bár a gáz szag azért érződik szerintem, de álmomból biztos nem ébrednék rá fel), szóval az lenne a kérdésem, hogy ha pl, tegyük fel, szivárog a gáz, gáztűzhely re a pb palack mondjuk nem megfelelően lett rákötve és szivárog, este lefekvés, nem érzi senki, de a fürdőszoba ablak nyitva van, és az fürdő ajtó is, kb 10 cm-re, ez akár menthet így életet? A konyha és a fürdő közti távolság legyen 3 méter.

2013. jan. 2. 19:08
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

A gázszivárgás és a szénmonoxid mérgezés nem ugyanaz, ne keverd.


A palackos földgázt direkt szagosítják, hogy észrevedd, ha valahol szivárog. Önmagában a földgáz nem is mérgező, de belégzése esetén oxigénhiány léphet fel, így ájulás vagy fulladás következhet be. Továbbá a gáz tűz- és robbanásveszélyes.


A szénmonoxid a tökéletlen égés során keletkező gáz. Ez viszont valóban színtelen és szagtalan. Ez a gáz a vér hemoglobinjába jutva megakadályozza azt, hogy a szervezet oxigént vegyen fel. Ennek a gáznak a létrejöttéhez viszont égés szükséges. Gondolom éjjel nincs bekapcsolva a gáztűzhely, tehát erről a részről ez a veszély nem fenyeget. Viszont gondolom valahogy fűtitek is a házat télen (ezt nem írtad le, hogy hogyan), így akár ti is ki vagytok téve a szénmonoxid mérgezés lehetőségének. Ezért is fontos, hogy előírt időszakonként ellenőriztessétek a fűtőberendezéseket és a kéményeket.


Ha nyugodtan akarsz aludni, akkor érdemes beszerezned egy gázszivárgás és szénmonoxidjelzőt. Kb. 10 ezer forintos tétel, de szerintem ennyit megér a biztonságotok. Arról ne feledkezz meg, hogy ezeknek a készülékeknek is van szavatossága, tehát bizonyos időközönként cserélni kell.

2013. jan. 2. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Mindenképp hasznos volt a válaszod köszönöm. És igen ezzel a szagtalan dologgal valóban kicsit megkeveredtem, de egyébként tudom, hogy a kettő mást takar. Vegyestüzelésű kazánban, fával fűtök. Egyenlőre nem gondolom, hogy veszélyeztetve lennék (bár az a jelző, nem lehet egy buta dolog, lehet be is ruházom rá), csak elgondolkodtam, hogy ha amit leírtam, megtörténne, akkor nyújtana e valamiféle védelmet a nyitott ablak? A válaszod alapján, még egy kérdés felmerült bennem, vegyestüzelésű kazánnál hol keletkezhet szénmonoxid szivárgás? Vagy hol jelentkezhet és hogyan?
2013. jan. 2. 19:39
 3/7 anonim ***** válasza:
82%
Sokszor az a baj hogy a kazánhoz nem tud az égéshez szükséges levegő menni mert annyira zárt a helyiség. Hiába van jó kémény az áramlást nem szabad lefojtani mert akkor lesz CO.A szigetelt ablakok is elmebeteg találmányok mert a légzéshez is kintről kell jönnie a levegőnek plusz az égéshez is.
2013. jan. 2. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Első vagyok. Igen, a második jól írja. Tökéletlen égés akkor jön létre, ha nincs az égésnek biztosítva a megfelelő oxigénellátás. De szénmonoxid mérgezés akkor is létrejöhet, ha például az erős szél visszafújja az égésterméket a kéményen keresztül vagy ha például páraelszívót használsz. Ez különösen jól záródó ablakok esetén veszélyes, hiszen könnyen megfordíthatja a füst áramlását. Tehát lényegében kiszívja a kéményből a mérgező gázokat. Viszont írtad, hogy vegyes tüzelésű kazánotok van. Ezt általában egy lakástól különálló helyiségben szokták telepíteni. Lényegében ebben az esetben nem vagy akkora veszélyben, hiszen a kazánház légtere fizikailag nincs kapcsolatban a lakás légterével.


Végül megjegyezném, hogy nem vagyok szakember, ezért arra kérdésedre, hogy a nyitott ablak csökkenteni tudja-e a mérgezés veszélyét, inkább nem válaszolok. Ha legközelebb jön a kéményseprő (vegyes tüzelésű kazánoknál fél évente kötelező a kémény ellenőriztetése), akkor kérd az ő tanácsát. Ő biztosan tud megfelelő szakmai választ adni erre a kérdésre.

2013. jan. 2. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A nyitott ablak nyilvánvalóan csökkenti a mérgezés veszélyét, mert csökken tőle a benti koncentráció.

De nem nullára csökkenti, azaz ettől ne várj tökéletes védelmet.

CO-érzékelő már 4 E alatt is kapható, azt mondjuk nem tudom, mennyire jó. A 10-es biztos érzékenyebb.

2013. jan. 2. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
A mi kazánunk bár nem egy csúcsgép, de van benne egy érzékelő, ami azonnal lezárja a gázt, ha valami nem stimmel az égéssel vagy a távozó CO-val. Plusz pincében van, mellette két pinceablak nyitva egész évben és persze évente átnézetem a kazánt szakemberrel. Kéményseprő is évente jön, bár az már vicces, hogy egyszer rá kellett szólnom az egyikre, hogy ugyan ne csak a papírokat töltse ki, hanem végezze is el a munkáját.
2013. jan. 3. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"Kéményseprő is évente jön, bár az már vicces, hogy egyszer rá kellett szólnom az egyikre, hogy ugyan ne csak a papírokat töltse ki, hanem végezze is el a munkáját."


Csak egyszer???? Ha nem szólnék, nálunk minden évben csak a pénzt venné át!

2013. jan. 3. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!