Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » A szomszéd fájának az én...

A szomszéd fájának az én telkemre átlógó ágát levághatom?

Figyelt kérdés
2014. júl. 9. 16:57
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Úgy tudom igen.
2014. júl. 9. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
82%
Elvileg nem, mert a fa a szomszédé. De én le szoktam vágni. Ha nagyon korrekt akarsz lenni, beszéld meg a szomszéddal, hogy levágod.
2014. júl. 9. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Na most akkor igen vagy nem? :D Az oké, hogy a fa az övé, de egy része az én területemen van....
2014. júl. 9. 17:11
 4/13 anonim ***** válasza:
A legjobb tudomásom szerint, ami átlóg a telkedre, az a tiéd. A szomszéd cseresznyefája lógott át a szüleim telkére, sose szedték, ami átlógott, arról mi szüreteltünk. Egyszer szóvá tette, igy akkor ennek utánanéztünk, és ezt találtuk valami jogtárban.
2014. júl. 9. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem! (de van rá mód mégis).


II. Áthajló ágak és áthulló gyümölcsök


A következő neuralgikus pont az áthajló ágak és áthulló gyümölcsök kérdésköre lehet, amellyel kapcsolatban a Ptk. az alábbiak szerint rendelkezik:


„A tulajdonos a földjére áthajló ágakról lehullott gyümölcsöket megtarthatja, ha azokat a fa tulajdonosa fel nem szedi; az áthajló ágak és átnyúló gyökerek levágására nem jogosult, kivéve ha azok a föld rendes használatában gátolják, és a fa tulajdonosa azokat felhívás ellenére sem távolítja el.”


A szomszéd abban az esetben gyakorolhatja a gyümölcs felszedésével kapcsolatos jogot, ha a tulajdonos e jogával nem élt. Ha az áthajló ágak és gyökerek gátolják a tulajdonost a föld rendeltetésszerű használatában, a növényzet tulajdonosát kell felszólítania arra, hogy azokat távolítsa el, s azokat maga csak akkor vághatja le, ha a tulajdonos a felhívásnak önként nem tett eleget. Ezt a viszonylag egyértelmű szabályozást ki lehet egészíteni néhány gyakorlati tapasztalattal, ill, bírósági határozat szerinti tartalommal, azaz pl. a szomszéd telekre áthajló és ott veszélyhelyzetet előidéző fa kivágására és az ezzel kapcsolatos költségek viselésére annak a teleknek a tulajdonosa köteles, amelyiken a fa áll.

2014. júl. 9. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Nekem nem a gyümölcsei kellenek. Diófáról van szó, és nagyon sokat kell utána takarítanom, nem győzöm már ezt, ezért gondoltam hogyha nem lógna be a telekre, akkor azzal kevesebb gond lenne.
2014. júl. 9. 17:50
 7/13 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező, a válaszban nemcsak a gyümölcs leszedésre, hanem az átnyúló ág levágására is ott a válasz.
2014. júl. 9. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Igen láttam. De most akkor mit tegyek? Mert hogyan igazolom azt, hogy szóltam neki hogy vágja le? Írjak egy tértivevényes levelet vagy?
2014. júl. 9. 22:02
 9/13 anonim ***** válasza:
Két tanú előtt kérdezd meg, hogy levághatod-e az ágakat amik átnyúlnak. Ha nemet mond, vágd le simán. Ott a két tanú, akik igazolják, hogy ő nemet mondott.
2014. júl. 9. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Velem megtörtént, hogy mire hazamentem, az összes átnyúló ágat levágatta a "kedves" hátsó szomszéd, a dróthálót lenyomva ezekkel. A bemászó emberei a bejárati ajtót is feszegették, másik szomszéd zavarta el őket. A kerítést nekem kellett visszaállítani, a gallyakat elhordatni. "Természetesen" előtte nem szólt egy szót sem.
2014. júl. 9. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!