Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Lakik valaki "öko"-házban?...

Lakik valaki "öko"-házban? Olyan házban, ahol sok környezetbarát/takarékossági megoldás van?

Figyelt kérdés

Nagy ablakfelületek túlnyúló árnyékolással, hogy télen besüssön a nap, nyáron ne.

Csapadékvízgyűjtés, akár emberi fogyasztás céljára is (teleső rendszer meg hasonlók).

Napkollektorok a ház tetején.

Komposztálás.

Passzívház.

Vagy ezek együtt?


Távoli álmom ilyesmi házban lakni.

Kíváncsi vagyok a tapasztalatokra.

Megtérültek a beruházások? Mennyi idő alatt?

Megéri?


2015. jan. 21. 11:49
 1/9 anonim ***** válasza:

A szülői házunk majdnem ilyen volt. Egy csendes falu szélén van, szomszédmentes helyen. Régen a villanyon kívül önellátó volt. Mikor a szüleim megöregedtek, a kényelem reményében bevezették a gázt és a házi vízmű helyett is vezetékes víz került bevezetésre. Mondanom sem kell hogy a havi számlák miatt egyből pocsékul érezték magukat saját otthonukban. Folyton azt érezték hogy a ház mások jövedelemforrásává változott, őket meg ahogy mondták, mások profitját termelő haszonállatoknak tekintik. Sajnos egyet értek velük.

Viszont régen fúrt kútból nyertük a vizet öntözéshez is. Ami tényleg ásványvíz minőség volt. Tüzifa mindig termett a kert erdős részén annyi hogy minden évben elég volt. De azért szenet is szoktak venni mert az nem ég le hamar. Háztáji gazdaságuk is mindig volt, ami két családot is bőven ellátott élelemmel. Boltban csak kenyeret kellett venni. Például a tyúkok minden nap tojtak annyit hogy nem csak elég volt két családnak de muszály volt eladni is a tojásból. Az egész ház fűnyírási feladatait a tyúkok látták el, amiért nem mi fizettünk hanem tojással a tyúkok fizettek nekünk.

A ház még megvan és tervezem a visszaköltözést és teljesen vissza akarom állítani a régi függetlenségét. De műszaki emberként a teljes áramellátását is meg akarom oldani.

A teljes függetlenségnek van egy varázsa, amire akkor döbbentem rá mikor városra költözés után elveszítettem régi függetlenségem. Oké az, hogy városon sok a közeli bolt, meg a többi előny. De kristálytiszta levegőt, csendet és nyugalmat meg végtelen életteret egyik csicsás plázában sem kaptam eddig. Arról nem is beszélve hogy a törő-zúzó, mindent összefirkáló és ajtókat csapkodó embereket meg sem rendeltem mégis folyton vannak. :))

Emlékszel mit mondott a Krokodil Dundee című filmben az ausztrál vadonban a főszereplő barátnője amikor azt mondta neki a férfi hogy haza kéne utaznia? "Itthon vagyok!". Milyen igaza volt.

2015. jan. 21. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
Csak "feliratkoztam" a témára mert engem is érdekel! :)
2015. jan. 21. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
Még annyit hozzáfűznék, hogy mint az első válaszíró is jól átadta, ha nem is a belekerülési költségekről és annak mihamarabbi megtérüléséről beszélünk, de ha olyan szemszögből nézed, hogy tulajdonképpen minden rendelkezésünkre áll amire csak szükségünk van és ehhez mára a technológia is nagyban hozzájárult (napkollektor, napelem, szélerőmű...stb), minek tömnéd ezekért mások zsebét? Én néha úgy érzem magam, mint Neo (vagy bármely másik ember) a Mátrix-ban ébredésük előtt...duracell a gazdaságnak. Ha ettől az érzéstől szabadulni tudnék, akkor érezném magam igazán szabadnak. (2es voltam)
2015. jan. 21. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Első, hű köszönöm! :)

Azt is leírtad, amire még kíváncsi voltam, hogy milyen érzés.



Ismerősi körben látok már majdnem önálló gazdálkodást, gyümölcsfákkal, zöldségekkel többeknék is, van, aki bort is termel, méghozzá nem is rosszat.

Tartanak tyúkokat, van, aki nyulakat is. Minden évben hizlalnak disznót.


Ezt én is el tudom képzelni magamnak. Ha nem is ennyi mindent...


Másik ismerősöm nyaralójába nem volt víz vezetve, főzéshez hoztak a faluból autóval minden reggel, de zuhanyzáshoz, WC-hez csapadékvizet gyűjtöttek. A kertben pedig volt egy feketére festett tartály, alatta zuhanyfej.



Én napkollektorokat szeretnék, valami modern, környezetbarátabb kályhát, ami nem ereget annyi szennyt, csapadékvizet gyűjteni, esetleg még emellé kutat fúrni a locsoláshoz.

2015. jan. 21. 14:16
 5/9 A kérdező kommentje:
#3: Jogos! :)
2015. jan. 21. 14:17
 6/9 anonim ***** válasza:
csak hozzászólnék, hogy van jelenleg szabvány vályog építőanyagra-építési területeden kibányászhatod magadnak, és szalmabálával mint kitőltőanyaggal jól lehet szigetelni, erre is van szabvány. kalákában is megoldható egy építkező, megfelelő papírokkal. akadnak (régi)új és jó lehetőségek, csak kevesen ismerik.
2015. jan. 21. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Nekem egy egészen kiváló fekvésű házat sikerült jóárban megvennem és azt újítottam fel - majdnem öko-vá.

Nagyszerű maga a ház tájolása, és a tervezése is. A megszokottól ellentétben nem az utcafrontra néz a nappali, hanem délre. A délre néző nagy ablakokon és tetőablakokon télen megnyerem a szoláris nyereségeket. Van 4 olyan földszinti ablakom, ahol majdnem 2 kW napenergia jön be darabonként, és déli tetőtéri ablakokon is minimum 1-1 kW. Amúgy a teraszt és az épület egy részét egy nagy diófa árnyékolja nyáron. De azért van egy kis kitekerhető árnyékoló is a régmúlból.

A B38-as homlokzatot 15 centis hungival, a födémet 10 centis zárt cellás(!) fújt habbal szigeteltettem le. A déli tetőn 3,5 kW-os naplemrendszer megtermeli az éves áramszükségletünket (anya, apa, nagyi, gyerek). A fűtés és klímatizálás pedig geothermikus energiával megy, van egy földszondás hőszivattyúm, amivel a használati melegvizet csinálom, és télen fűtök. Nyáron meg csak a szondák vizével egy hőcserélőn keresztül 2 fan-coil-lal hűtöm a házat, mikor már 40 fok van több napja. Mert csak akkor lesz benn 26 foknál melegebb.

Hogy mikor térül meg? Jó kérdés. Nekem már most megérte, az a tudat, hogy tulajdonképpen csak a vizet és szemétszállítást kell fizetnem. Villanyszámla nincs, az éves fűtés, melegvízkészítés és klíma is kijön 120 eFt-ból (havi 10-ből). Pedig 260 m2-en lakunk. Ha véletlenül idő előtt elpatkolnék, a feleségem a gimnáziumi tanári fizetéséből is ki fogja bírni fizetni a rezsit, és marad még pénz a gyerek taníttatására.

A kert 1200 m2, van virágos kert része is és haszonkert része is. Mindenféle gyümölcsfa van, kb. 300 üveg lekvárt raktam el a nyáron (férfi létemre) mert a család szereti. Általában natúr joghurtot veszünk és saját lekvárt keverünk bele :-)

De a bokron megérett zamatos, jóízű paradicsomnak sincs párja - télen a boltból megvett nem ízlik. Természetesen komposztálom a kerti hulladékot és a fűnyesedéket.

De a kertészkedésben sem nézem a megtérülést, mert bizony tavaly pl. sokat költöttem permetszerre a sok eső miatt, és még így is nagyrészét elvitte a szőlőnek a szürkerothadás. De nyilván a várakozási időket szigorúan betartom. Így tudom, hogy biztonságos terményeket eszünk! Az igazi érték az, hogy nem éretlenül vannak leszedve a dolgok, hogy a piacon, vagy a csarnokban kibírjon még egy hetet, hanem a teljesen megérett, ízletes termés van leszedve, tele vitaminnal. Szerencsére a család minden tagja szereti a gyümölcsöket és a zöldségeket is. Igaz egy nyári zöldsalátához nemcsak a zöldségeket és levélsalátákat, de a zöldfűszereket is megtermelem...

2015. jan. 22. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:

Az én régi álmom is egy ökoház. Én már rég elképzeltem, ha lenne számítógépem, meg is terveztem volna.

A ház, amit én elképzelek az így nézne ki:

Először is kicsit futurisztikus lenne. Az egész egy henger alakú "domb" lenne. Építkezéshez saját " téglát" használnék: műanyag flakonokba földet-sarat tennék és az lenne a tégla. Az elképzelt házam tehát egy henger, oldala növényekkel, a tetejéről pedig egy kis vízesés lenne, ami végigfolyna a ház oldalán végig a kerten egy kis tavacskába. Lennének ott halak meg minden. Gyönyörű lenne a kert, minden tele növényekkel, a házban is tele növények. Áramellátás: napelem és szélturbina. A gond csak az, ha csak a napelemekre hagyatkozom, akkor kb. 22 m Forint értékben kell napelemeket venni. Esővizet gyűjteném, amit egy szűrőrendszeren vezetnék végig ami fogyasztásra is alkalmas lenne. 1 l vizet 6X vezetném vissza a körforgásba kb. Lennének haszon állatok, háziállatok. Lenne vagy 6 macskám, 3 kutyám, 10 aranyhalam, 5 papagájon meg egy-kaméleinom is.

Teljesen környezetbarát házam lesz.

Sőt.

Az igazat megvallva én ilyen természet hívő vagyok és elegem van abból, higy az emberiség tönkre teszi a bolygót (ezzel együtt magát is). Az emberiség olyan, mint egy drogos.

Szóval én fáradozok azon, hogyan lehetne megmenteni a bolygónkat. Aztán kitaláltam egy lényegében örökmozgó autót. Illetve nem teljesen az, kb 10-20 évente kellene "tankolni"-"feltölteni". Csak szabadalmaztatni kellene de nincs rá pénz. De ez mellékes.

19/F

2015. jan. 22. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Kitartást kívánok #8-as kommentelőnek, álmai megvalósításához. Biztosan finomodik és fejlődik majd az elképzelés, mert például az építőanyag tekintetében elég vad elképzelésnek tartom. Persze meg kell nézni, hogy ez statikailag megfelelő-e ehhez az elképzeléshez.

Amúgy kíváncsi vagyok milyen elektromos nagyfogyasztót tervezel, mert üvegolvasztó kemence, vagy téglaégető méretű berendezés fog üzemelni nálad, ha 22 millió forintot számolsz napelemre. Manapság egy 5 kW-os háromfázisú inverteres rendszert kompletten telepítenek 2,3 MFt-ért. 22 MFt-ért 50kW-os rendszert kapsz. Ez durván egy év alatt 55000 kWh áramtermelést jelent. Illetve azt jelenti, hogy annak a háznak, amit tervezel, az éves villanyszámlája 2 millió forint felett van!

2015. jan. 23. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!