Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Gázkonvektor okozhat szénmonox...

Gázkonvektor okozhat szénmonoxid mérgezést?

Figyelt kérdés

Szobai, zárt égésterű konvektoraink vannak az albérletben.

Megfigyeltem, mióta elindult a fűtésszezon, szinte minden délelőtt fáj a fejem, szédülök itthon, kótyagos a fejem.

Eddig nem gondoltam szénmonoxidra, elvileg ennél a konvektorfajtánál nem lehet gond vele... viszont az ablakok régiek, eléggé húznak, és mégiscsak alattuk "szelel" kifelé a konvektor.

Ha nagyon fel van tekerve, odakint enyhe gázszagot lehet érezni.

Reális vajon a félelmem, hogy egy jól irányzott huzat ezt behozhatja ide is?

Holnap jön a fizetés, biztos, hogy szerzek egy érzékelőt, csak kíváncsi vagyok.


2016. dec. 8. 11:29
 1/7 anonim ***** válasza:
49%
Igen okozhat. Nekem is hasonló a problémám, ki fogom hívni a szerelőt, hogy nézze meg. Amúgy pedig szellőztess ilyenkor is, öt-tíz percet naponta!
2016. dec. 8. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
46%

Ha jól értem, parapetes gázkonvektorod van, vagyis az égéstermék a falba vágott nyíláson át közvetlenül a külvilágba kerül. Ez a gyakoribb, de létezik kéménybe kötött gázkonvektor is.

Szén-monoxid eleve csak akkor keletkezhet, ha nincs elég oxigén az égéshez. Egy parapetes gázkonvektornál nem tudom eltömődhet-e a falba vágott nyílás, de nem hiszem, mert sose hallottam, hogy bárki tisztíttatta volna, pedig szüleim lakásában pl. 47 éve (!) ilyen van.

Úgyhogy szén-monoxid érzékelőre én biztos, hogy egy fillért sem költenék.


Az fölmerülhet, hogy az égésterméket (tehát pl. szén-dioxidot) behoz a huzat, de én sose tapasztaltam ilyet. Max., ha nyitott ablaknál ment a konvektor az ablak alatt, akkor lett rossz szag a szobában. De egy mégoly huzatos ablak rései nem hasonlíthatok egy kétszárnyú, sarkig kitárt 120x120 cm-es ablaknyíláshoz.


Szagot bent nem érzel? Mert az lehetséges, hogy a gázkonvektor valamelyik hozzáférhetetlen részén por, vagy zsír vagy olaj vagy éppen a fém része melegszik olyankor, és az a szag elvileg okozhat fejfájást.


Esetleg a gázcső bemeneti részén a helyiségbe juthat egy kis gáz, de alapszabály, hogy előbb kell érezned a gázszagot (ami nem ugyanaz, mint az égéstermék szaga!), minthogy veszélyes legyen.


Egyébként, bár te azt írtad, hogy "odakint enyhe gázszagot lehet érezni", én azt gondolom, az is inkább égéstermék szag lehet. Gáz, tisztán, nem tudom, hogyan juthatna ki.


Esetleg egy gázszerelő, ha megnézi, lehet, hogy talál valami okot, amitől fájhat a fejed.

2016. dec. 8. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
22%

Javítás a második bekezdéshez:

Természetesen tudom, hogy a szén-dioxidnak nincs szaga, de vele együtt olyan égéstermék is képződik, aminek van, tehát a gázkonvektor égéstermékének szaga érezhető.

2016. dec. 8. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Parapetes konvektorunk van, igen. Néha szoktunk büdöset érezni, de ezt eddig odaégett porként könyveltük el, tartok tle, hogy mégsem feltétlenül az lesz.

A macskák boldogan el szoktak urgálni mindkét konvektoron, és mivel nincsenek túl stabilan a falhoz rögzítve, az is meglehet, hogy a tömítés nem zár rendesen, vagy a szigetelés.

Régi konvektor, a tulaj mindent előszeretettel barkácsol - rosszul , még az is meglehet, hogy megbütykölte ezt a csodát, és ereszt valahol.

Gyanús, hogy olyankor elmúlik egy kicsit a fejfájásom, amikor nagyon alaposan szellőztetek. Naponta többször szoktam, van, hogy egy fél órára is nyitva hagyom az ablakot, olyankor persze a konvektort elzárom.

Nem túl bíztató ez a cikk sem:

[link]


Inkább veszek feleslegesen egy érzékelőt, minthogy a spórolás miatt dobjam fel a talpam :)

2016. dec. 8. 13:57
 5/7 anonim ***** válasza:
90%

"Úgyhogy szén-monoxid érzékelőre én biztos, hogy egy fillért sem költenék. "


Mint látjuk, az emberi butaság az internet korában is terjed!!

Nálam pl. minden emeleten van egy-egy szénmonoxid jelző készülék a cs.házamban.

Akinek egy csepp esze is van, az nem akar hír lenni az esti TV.híradóban.

2016. dec. 8. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
29%

Én inkább arra ügyelek, hogy ne is keletkezhessen szén-monoxid, tehát legyen megfelelő levegő utánpótlása a nyílt égésterű berendezéseknek.

Egyébként visszakérdeznék, a szén-monoxid érzékelő megvéd-e a füstmérgezéstől vagy a gázrobbanástól? Ugye nem?

Szóval, aki azt képzeli, hogy teleaggatja a házát CO-érzékelővel és utána bármit megtehet a házában, azt érhetik még meglepetések.

2016. dec. 9. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
93%

Nagyon kis esélye van a parapetes konvektor esetén a szénmonoxid visszaáramlásnak. Ha valahol probléma van a füstelvezetésnél (levegő beszívásnál) akkor duhog a láng. Azt azért lehet hallani,hogy nem normális a hangja. Viszont ahogy már korábban is írták annak azért van szaga ha visszaáramlik az égéstermék a helyiségbe. Menj ki a parapetes kémény elé és ha ugyan azt érzed bent akkor megy vissza belőle. Én még nem hallottam parapetes konvektor esetén CO mérgezésről. Kéményesnél is inkább csak a gyűjtőkéményesnél fordulhat elő.

Ha esetleg körfolyosós házban laksz akkor kintről sem fog túl sok füst visszaáramolni. Ha nem sajnálod rá a pénzt akkor vedd meg. Egy próbát megér, legalább megnyugszol. De a parapetes konvektor zárt rendszerű, nagyon kis esélye van ,hogy attól bajod legyen.

2016. dec. 9. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!