Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Medencével ezt hogyan csináljá...

Medencével ezt hogyan csináljátok?

Figyelt kérdés

Merev falú kerti medence, nagyobb méretű.


1.) Hogyan töltitek fel? Slaggal?

2.) Mennyi ideig tart a feltöltése?

3.) Hogyan tartjátok karban, hogyan tisztítjátok?

4.) A tisztítást milyen időközönként kell elvégezni rajta?

6.) Mit csináltok vele télen? Milyen egyéb tartozékokat kell venni hozzá: takarófólia, stb. Ez mennyi?

5.) Van-e "egyéb" hozadéka: gondolok itt arra, hogy milyen másfajta - minden más - költségei vannak, bármi. Akár egész éves, akár időszakosan.

6.) Be kell-e valahova ezt jelenteni: pl. önkormányzat, satöbbi..


Olyanok válaszát várom akiknek van, és gyakorlottak ebben.

Segít ez a nagy melegben? Megéri?



2017. júl. 8. 16:02
 1/8 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy állandó vagy szétszedhető medencét jelent nálad a "merev falú" kifejezés?

A lényeg, hogy nem úgy működik mint az USA filmekben, hogy semmi gond nincsen vele, csak uszikálni kell benne, meg időnként partit adni a medence szélén.

Komoly medence komoly és állandó költséggel jár. A tisztítása pedig nem ötletszerű, hanem állandó és folyamatos. Komoly vízforgatóval/tisztítóval.

A kémiai adalékoknak is komoly költsége van.


A lényeg, hogy ha van rá pármilliód + havi kereted az üzemeltetésre, akkor megépítteted egy profi céggel.

Ha nincsen, akkor veszel egy olcsó felfújhatót, és amikor bezöldült a vize, mindig lecseréled.

A hátránya, hogy minél jobban felmelegszik a víz benne, annál előbb bezöldül.

Az ezekhez adott víztisztítófilter pedig inkább a vicc kategóriába tartozik.

2017. júl. 8. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Szezon elején vettem :

[link]


1.) Slaggal töltöm fel.

2.) Kb. 6 óra

3.) Vegyszerek : klór granulátum, algaölő, PH-, pelyhesítő. Hetente egyszer egy 10 literes vödör langyos vízbe beleöntöm a vegyszereket. Összekeverem utána a medencébe öntöm több helyen, és megmozgatom a vizet. A takarításhoz én csináltam egy kerti szivattyúból és egy szűrőből egy medence porszívót.

4.) Legalább hetente porszívózóm, a belehullott bogarakat és leveleket naponta szedem, ha nincs letakarva.

6.) Télen víz leengedve, medence takarítva, hintőporozva, megy a pincébe.

5.) Én csapvízzel töltöm fel, + vegyszer folyamatosan + áram díj a vízforgatónak

6.) Nem kell bejelenteni.

Talán egy homokszűrő használatával kevesebbet kellene takarítani, de én nem adok ki 50 ezer forintot rá.


Amióta családi házban lakom minden évben van medencénk. Amikor hazamegyek ebben a nagy melegben csak csobbanok egyet. Nem kell készülni, pakolni, strandra menni, üvöltő hülyegyereket hallgatni. Megéri ? Nekem mindenképpen.

2017. júl. 8. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Még egy gondolat, ha rászánod magad a vásárlásra.

Amikor összerakod a medencét, akkor higíts fel algaölőt 1:1 arányban vízzel. Ezzel permetezd be a medence belső falát és alját. Hagyd rászáradni. Utána mehet bele a víz.

2017. júl. 8. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm kettes na ilyen válaszokat vártam, mint amilyet te is írtál nekem :)


Lenne pár db kérdésem.. A hintőpor az mire kell? Füvön van? Utána mit lehet tenni vele?

És, hát ugye a víz.... HOVA kerül az a rengeteg összmennyiségű víz??

És egyáltalán hogyan lehet kiszedni belőle? :)


A kemikáliáktól nem félsz? Annyi mindent kell venni hozzá... Köszönöm az ötletet, ha lesz, akkor mindenképp fogom hasznosítani az algás ötletedet :D


A szűrőről meg annyit, hogy vannak ilyen lepkefogó hálószerűségek, vagy mi, olyat minden medencét tartó embernél már láttam.. Azzal lehet naponta kiszedni belőle az "állatokat": bogarakat, darazsakat, stb.


De ez a medence porszívó nekem új :)) Persze nagyon hasznos, belátom! Én is azon gondolkoztam sokszor, hogy hogyan is lehet az aljáról kihalászni azt a sokmindent ami oda leülepedett....


Van még egy oltárira fontos kérdés: mondjuk teszem azt szezon elején feltöltöd. Ok.

És ez tulajdonképpen azt is jelenti, hogy pl. egy egész család egészen szezon végéig (2-3 hónapig) ugyanabban az először beleengedett vizet használja?? Hogy is van ez?


És amikor esik az eső azzal mi van? Vagy amikor elpárolog belőle. Ilyen van?

2017. júl. 9. 00:44
 5/8 anonim ***** válasza:

Mind a két előttem szólónak voltak jó meglátásai, hasznos tanácsai. Úgy tűnik, nagyon kezdő vagy a medencézésben, de ezzel nincs semmi baj, mindenki elkezdi valahol. Javaslom, hogy jól olvass utána. Ezek a kérdések nyilván nem benned merültek föl először, főleg a medencevíz kezelésének érdemes jól utána olvasni, mert elsőre nem olyan egyszerű, mint ahogy sokan gondolják. Itt a GYK-n is beírod a kulcsszó keresőbe, hogy medence, ahogy Dorkadió is tette, és szinte biztos, hogy minden kérdésedre találsz választ.

De nézzük sorban: gondolom, még nem vettél medencét. Az első válaszolónál jogos a felvetés, mire gondoltál a "merevfalú" medence említésekor, ezért jó ha tisztázzuk a kategóriákat. Az épített medencék egy külön világ, valóban milliókat lehet elkölteni rájuk és mindig elegánsabbak, mint a mobil medencék, amelyekből viszont a következő kategóriák vannak: 1.felfújható medencék, melyek általában kisebb gyermekmedencék, nincs hozzájuk vízforgató és a medencetesten sincs falátvezetés a csöveknek. Babapancsolók, melyek nyilván puha falúak, mert az egész medencetestet fel kell fújni.. 2. felfújható PEREMŰ (galléros), puha falú kerek, vagy ovális medencék, melyekhez már jár -általában alulméretezett- papírszűrős forgató. 3. Csővázas puha falú medencék, melyekből szintén van kör alakú és szögletes is. Ezek közt a nagyobbakhoz ma már vannak olyan szettek is, amik homokszűrős vízforgatót is tartalmaznak. A felsorolt 3 típus mind puha falú, mobil medence, amiket nem lehet téliesíteni és szezon végén el kell pakolni fagymentes helyre, nyilván kitakarítva. Hintőport azért tesznek bele elpakoláskor, hogy a műanyag-gumi felületek ne tapadjanak össze, nehogy bepenészedjen a raktározás hónapjai során.

Na és akkor amit te említettél, a 4. kategória, aminek a neve: fémpalástos (acélfalú) mobil medence, na ez merev falú. Ezt a típust föl lehet állítani a puha falúakhoz hasonlóan a talajszinten, de alkalmasak süllyesztett telepítésre is. Elvileg szét lehet szedni, de ha már egyszer jól összeraktátok, akkor nem sok értelme van szétszedni, és nem is tesz jót neki. Ha nem akarod, hogy foglalja a helyet a kertben, akkor nem ilyen medencét kell venni, hanem a 2-es, vagy 3-as fajtát. Ezek drágábbak mint a puha falú medencék, komolyabb gépészet jár hozzájuk és fólia bélés, amit kicserélve felújítható maga a medence, viszont olcsóbbak, mint a valódi épített medencék. Szezon végén ezekből nem eresztik le teljesen a vizet, speciális téliesítő vegyszert adagolnak és fagytesteket tesznek a vízbe, majd jól betakarják. Nem kell medence telepítéssel kezdeni a következő szezont, de foglalja a helyet, ami kisebb kertekben gond lehet, de van akit nem zavar. A merev falú (fémpalástos) medencék süllyesztett telepítésénél számolni kell a szükséges földmunka, betonozás, zsaluzás költségeivel is! Tehát erre gondoltál merev falúként? a fémpalástosra? Ki is néztél már konkrét típust?

Akkor konkrétan a válaszok a kérdéseidre: 30 m3-es csővázas medencém van.

1.) Slaggal

2.) A medence űrméretétől és attól függ mennyi vizet tudsz a csapból engedni adott időegység alatt. Nálam ez óránként 300 liter, így 10 óra alatt töltöm fel. De ez annyira nem fontos, mert azonnal úgysem tudsz fürödni benne, hiszen a csapvíz, de a kútvíz is nagyon hideg. Én 19 fokos vízbe már belemegyek, de ezt nem várhatom el a családom többi tagjától. Ha kánikula van, akkor 3-4 nap múlva már 25-27 fokos a víz.

3.) Ez bonyolult dolog. Először meg kell tanulni az alapokat, aztán ahogy gyűlnek a tapasztalataid, egyszerűsíthetsz a dolgokon és ha eleve jó a csapvized, netán stabil, nem szennyezett, vasban szegény a kútvized, akkor nem is kell nagyon túlgondolni a dolgot. De ne felejtsd el, nincs két egyforma víz! Ami az ismerősödnél bevált, lehet, hogy nálad csak módosításokkal fog működni. Magadnak kell kitapasztalni a saját vized. Többféle vízkezelés létezik: klóros, sóbontós, aktív oxigénes, UV-C lámpás, ezek és kombinációik a legelterjedtebbek.Légy szíves olvass utána, itt most ezeket nem részletezném oldalakon keresztül. Ezek mellé szükséges a víz forgatása, valós szűrése is, amit papírbetétes vagy homok(esetleg zöld üveg) töltetű eszközökkel végzünk. Nem olcsók az uszoda vegyszerek, de ha minimális vegyszert szeretnél alkalmazni és keveset foglalkozni a takarítással, akkor az még drágább beruházás, de ha engem kérdezel, nagyon megéri.Szerintem a legoptimálisabb kombináció egy megfelelő teljesítményű UV-C lámpa és homokszűrős vízforgató. Ezeket persze meg kell venni és az fájhat, de utána drasztikusan lecsökken a vegyszerekre költött pénz mennyisége. Mindenki maga tudja eldönteni, hogy mi mennyit ér meg neki.

4.) A víz szűrése egy mechanikus időkapcsoló segítségével automatizálható, a medencét magát takarítani pedig porszívózással lehet. Rádugom a vízforgató szívóágára és pár perc alatt szépen kiszűr minden trutymót ami lesüllyedt az aljára. Csak annyi, hogy itt nem légáram van, hanem vízáramlás. Vannak akik maguk barkácsolnak ilyen szerkezeteket, de készen is lehet venni. Porszívózáskor ne a több százezres, épített medencékbe való automata robotokra gondolj! A legegyszerűbben úgy is csinálhatod, hogy egy slagdarabot beledobsz és megszívod a másik végét.

Hogy milyen időközönként, az függ a medence terhelésétől, vannak-e a közelben fák, bokrok, volt-e vihar, zivatar, használaton kívül takarod-e a medencét stb. Fölöző hálóval naponta többször is le szoktam szedni a bogarakat a víz felszínéről, pár perces munka. Porszívózni általában hetente egyszer-kétszer van szükség, de hamar végzek.

5.)Mivel az enyém csővázas mobil, ezért télire kitakarítva fagymentes helyen tárolom. Az általad említett merev falút téliesítjük és a helyén várja a tavaszt.

6.) Milyen egyéb tartozékok? Függ attól, hogy mit kaptál a csomagban, amikor vetted. Ha mobil a medencéd, akkor gondoskodni kell alátétfóliáról is, de ha leásod a fémpalástost, akkor nyilván nem. Ajánlott használaton kívül takarni, de ezt is szokták hozzá adni, ám ezek a takarók sem örök életűek. Kell létra(adják), vegyszerek, vehetsz hozzá sóbontó készüléket, homokszűrőt, takarító készletet(fölöző háló,porszívófej, teleszkópos nyél), úszó adagolót, hőmérőt, lábmosó tálat, félautomata tabletta adagolót, plusz gégecsöveket, hosszabbítót, időkapcsolót, úszó napelemes dekorlámpát, germicid lámpát, strandcikkeket, életvédelmi relét, ha nincs már eleve a ház azon körén, amiről a medencéd működik. Ezek nem mind kötelezők, és van olyan ami vagy-vagy, de hogy mennyit költesz ilyenekre, azt te döntöd el, mert mindenből van olcsóbb, meg drágább is. Benézel valamelyik online shopba és rögtön látsz árakat is. Ja, erről jut eszembe, okos ember amit csak tud szezonon kívül vesz meg, kincseket lehet néha találni féláron.

7.) Van egyéb hozadéka. A vízforgatás árammal történik és nagyobb medencéhez nagyobb szivattyú jár, több fogyasztással. Az UV-C germicid lámpa is árammal működik. Ha nincs szerencséd és kénytelen vagy a drága csapvizet használni, akkor maga a víz is komoly összeg lehet. Te tudod, hogy nálatok mennyi egy köbméter ára, szorozd meg. Ha a klasszikus vegyszerezést alkalmazod, akkor folyamatosan költeni kell kétféle klórra, PH mínuszra, pelyhesítőre, kombi tablettára stb. Nagyobb medence, nagyobb fenntartási költség.

8.) Mobil medencékre nincs bejelentési kötelezettség. Igazából az épített medencékre, süllyesztett fémpalástosokra sincs, de lehetnek olyan helyi építési szabályzatok, amelyek előírják, hogy pl. szomszédtól, kerítéstől milyen messze lehet megépíteni, beépíthetőségi százalékot betartva természetesen. Tehát nem engedélyköteles, de érdemes a helyi önkormányzatnál megérdeklődni, hogy nálatok milyen előírások vannak, mert ugyan jogod van engedély nélkül megépíteni, de ha valamelyik előírást nem tartod be és valaki feljelent, akkor kizárólag bontási határozatot fogsz kapni.

Hogy megéri-e, azt hogy dönthetnénk el helyetted? Szerintem nagyon is megéri. Akár éjfélkor is csobbanhatsz, te tudod mi van a vízben, nem vegyszerezed túl biztonsági okokból, mint a közfürdők, jó a családnak, barátoknak. Hogy mennyire bírod a hőséget, van-e otthon légkondid, melyiket szereted jobban, vízben hűsölni, vagy légkondizni, szintén te tudod. Én autóban, munkahelyen elviselem a légkondit, de itthon jobb szeretek csobbanni. De ez én vagyok, más meg másképp gondolja.

Fűre rakjuk? Hát ha merev falúról beszélünk (ezt jó lenne tisztázni, mert van azért különbség) akkor azt ugyan lehet talajszintre rakni, de én ha már ilyet vennék, biztosan süllyeszteném. Sportkocsit sem veszünk 40 lóerős motorral. Én pl. nem igazán értem, hogy valaki elkölt 150 ezret medencére, de homokszűrőre már sajnálja a pénzt. Megmondom őszintén, így több, mint 15 év medencézés után: vacakoljon papírszűrővel az akinek hét anyja van.

Ami a talajszintre helyezett medencékben közös, mindegyiknél fontos, hogy jól vízszintben legyen. Ha a füves területed tökéletesen vízszintes akkor teheted fűre is, de alatta ki fog pusztulni. Majd újraveted és visszanő, vagy készítesz egy állandó burkolt területet a medencének. Én fűre teszem és mindig rakok első rétegnek geotextíliát, mert a medence nem szereti, ha valami belenő alulról.

Hova kerül a víz? Nagy része a csatornába a leeresztő szelepen, vagy a homokszűrő kifolyó szelepén keresztül. Kisebb részét viszont kilocsolom, mivel nálam szinte klórmentes a víz, mert UV-C lámpát használok. Az utolsó 5-10 centit egy egyszerű merülő szivattyúval veszem ki, ami nullára szív. Ja, ez is költség. De ha téliesített merev falú medencéd van, elég teljes cserét végezni 3 évente.

Az alatt mit értesz, hogy a kemikáliáktól nem félsz? A csapvíz is klórozott. Egész életünk egy vegyszerfürdőben zajlik. Persze teljesen jogos cél, hogy minél kevesebb vegyszert használjunk medencézéshez. De ahhoz homokszűrő és UV-C kell. Tehát a vegyszermentesség nem olcsó mulatság. Általában a medencézés nem olcsó dolog, de hát mindenki tudja, hogy mennyije van rá.

Az nem szűrő, hanem a fölöző háló amivel az olyan medencékben melyekben nincs skimmer, leszedjük a felszínen úszó szennyeződést.

A medence vize párolog, kipancsoljuk, porszívózáskor medencén kívülre kerül, tehát fogy. Rég rossz az a nyár, amikor annyi eső esik, hogy ezt pótolja. Általában ökölszabályként azt mondjuk, hogy hetente az összmennyiség 5 %-át cseréljük/pótoljuk. Teljes vízcserét a szezonban nem szükséges végezni, pazarlás.

2017. júl. 9. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Ja és kifelejtettem, hogy a klasszikus klóros fertőtlenítéshez szükséges valamilyen vízelemző eszköz: papírcsíkos, folyadékos, komolyabb és kevésbé komoly teszterek, műszerek. Ez is költség.
2017. júl. 9. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Nekem szerencsére lejt a telek. Szezon végén egy slaggal leengedem a kert végébe a vizet.

A medencét kívül belül kitakarítom, szárazra törlöm és beszórom hintőporral, hogy ne tapadjon össze a télen a műanyag amikor összehajtogatva tárolom. A legolcsóbb tescos hintőpor is megteszi.

Egész szezonban ugyanazt a vizet használjuk. Van kerti zuhany mindenki letusol fürdés előtt. Tudod, mint a strandon :)

A szezon végén is tiszta marad a víz.

2017. júl. 9. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"Hetente egyszer egy 10 literes vödör langyos vízbe beleöntöm a vegyszereket."


Na főleg ezt ne csináld!

...vagy csak akkor, ha nem a gyerekek mennek bele, hanem csak az anyósod.

:)

De látom, hogy neked a jó magyar házi-buhera tetszik leginkább.

Sajnálom, de az sem lesz ingyért, + minden áldott nap néhány órát elszórakozhatsz a takarítással.

Ráadásul nem csak a medence alatt pusztul ki a pázsit, hanem ahová kiengeded a vegyszeres vizet, ott is.


Inkább azt kérdezd meg, hogy mennyibe is kerül ez szezononként?!

Medence ár + a vízfeltöltés + a napi/heti vízutánpótlás + a vegyszerek + vegyszer analizálók + ilyen-olyan szivattyúk + szűrők + egyéb kütyük hozzá + a stb...stb...

Akarsz-e tudsz-e ennyit rászánni?


A hármas leírta igen részletesen, amiből kitűnik, hogy mindenképpen DRÁGA JÁTÉK, amivel ráadásul állandóan foglalkozni kell.

2017. júl. 10. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!