Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Kedves Mindenki! Egy vegyes...

Kedves Mindenki! Egy vegyes tüzelésű kazán felfűtésével van gondom, ebben kérném nálam tapasztaltabbak vagy szakértők segítségét. Az alap problémám, hogy nem tudom rendesen felfűteni a kazánt. (Kötelező kérdőjel: "? ")

Figyelt kérdés
Idén vettünk egy ingatlant amihez megörököltük a korábban beépített vegyes tüzelésű kazánt is, részletek alább. A rendszerről röviden: Valamikor 30-40 éve gravitációs, nyitott rendszerűnek épült, hatalmas, helyenként 2-2,5 colos csövekkel. Később annyi módosítás történt, hogy a nyitott működést zárt-ra alakították át. Került bele egy 35 literes tágulási tartály, Grundfos márkájú keringető szivattyú és 2,5 bar-os biztonsági szelep. A vegyes kazán mellett egy régebbi nyílt égésterű gázkazán is van. Az épület 2 szintes, szintenként 100m2, átlagosan 2,5m-es belmagassággal. A kazánház egy melléképület pincéjében van. A vegyes kazán amivel gondom van egy Maximus SF-05 típusú 5 tagos öntvény kazán. A gyári adatok szerint fa tüzelésnél 29,2 KW-os. A jelenség, hogy a kazán fűtővize nem melegszik fel 40-50 foknál feljebb 2-3 óra folyamatos tüzelés után se. A szivattyút akkor kapcsoltam be amikor már 60-70 fokos volt a víz a kazánban, de ahogy bekapcsolom,5-10 percen belül visszahűl a víz 50 fok környékére vagy az alá. A tűz rendben van, van huzat bőven, ég ahogy kell szépen sárgás - kékes lánggal. Fabrikettel és napraforgó brikettel tüzeltem, tehát nem vizes fával, nem hulladékkal. Volt, hogy egyszerre 5-7 brikett is volt bent, lobogott folyamatosan, mégsem melegedett fel a kazán vize, az előremenő vízhőfok a csövekben 36 fölé sosem ment. Amiket megpróbáltam: A rendszer teljesen ki van légtelenítve, a kazánt egy fél napon keresztül pucoltam lúgos tisztítószerrel és fém kefékkel meg kaparókkal - fém tiszta lett, a keringető szivattyún levettem a legkisebb fokozatra, hogy ne hűtse vissza túl gyorsan, illetve ki-be kapcsolgattam, de nem segített. Mivel a gáz kazán (35Kw) kb 5-10 perc működés után felfűt és olyan forró vizet csinál, hogy a csöveket nem lehet megfogni, nem hiszem, hogy a rendszerrel van a gond. Lehet, hogy dobhatom ki a kazánt? Vagy esetleg valamire nem gondoltam? Bármi ötletet szívesen fogadok.

2018. okt. 24. 10:51
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:

"Vagy te tudsz valamit amit én nem.. :)"


Én azt tudom, hogy létezik olyan, hogy "egyszerűsített gázkészülékcsere". Vagyis, ahogy leírtam, nem kell semmi terveztetés meg engedélyeztetés, hanem simán fel lehet rakni egy hasonlót, mint a régi.

Ha megnézed a webshopokat, árulnak hagyományos, azaz nem kondenzációs kazánokat is. Ha nem lehetne felszerelni őket, akkor nem árulnák, nyilván. (A nyílt égésterűek azok, amiket végleg kivontak a forgalomból.)

A dolog lényege itt olvasható például:

[link]

A hozzátartozó jogszabály pedig itt, a 6. §:

[link]


A kolléga számításával csak annyi a gond szerintem, hogy a kazántípusok hatásfoka ideális körülményekre van megadva, teljes fűtési kapacitásra, ennél fogva, a valós életben a fatüzelés ezt nem tudja. (A gáz az tudja szinte pontosan, mert egy pillanat alatt be tudja szüntetni a vízmelegítést.) A fatüzelés viszont a kellő hőfok esetén is fűti a vizet, mert ott izzik benne a fa, az általad elvárt fölé fűtve a házat, ami egyértelműen veszteség. A másik veszteség, hogy ha lezár a levegő a túlfűtés csökkentésére, akkor az égés nem lesz teljes értékű, azaz a kazánban képződő fagáz egy része elmegy a kéményen.

Tehát, a levegő automata elzárásának jó vagy rossz beszabályozása, valamint a fűtési igény (pl. kinti lájtos időben) alapján a fatüzelésre kiszámolt Ft/kW adatokat meg kell növelni 10-20 %-kal.


Ha most a gázkazánt lecserélnéd ilyen egyszerűsített módon, akkor az egésznek a költsége bejönne 2 év alatt a gázfűtés árán, annyival olcsóbb lenne ugyanaz a hőfok, mint fabrikettel. És akkor a munkádat még nem adtuk hozzá.

2018. okt. 26. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 A kérdező kommentje:

Nekem sima nyílt égésterű a készülékem. (Kéményes)

Nem turbós, nem zárt égésterű.

(Termomax - Termo Öv 35kw)

Ahogy írtad, az ilyen készülékeket nem lehet kapni, betiltották. Így továbbra sem értem, hogy tudnék az egyszerűsített gázkészülék cserével újat venni..

2018. okt. 29. 09:26
 23/24 anonim ***** válasza:

Nem egy az egyben kell ugyanolyan szerkezetet venni a régi helyett. Csak bizonyos követelményeknek kell eleget tenni, mint a linkben is olvasható.

Egy gázszerelővel érdemes konzultálni, hogy meg lehet-e oldani. Megéri az utánajárást, mert évente legalább egy százast spórolhatsz. Plusz rengeteg munkát.

2018. okt. 29. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 A kérdező kommentje:

Rendben, köszönöm!

Beszélek szakival.

2018. okt. 29. 10:15
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!