Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Villanysütő + főzőlap; adott...

Villanysütő + főzőlap; adott teljesítményből hogyan számolható ki a vezetéket terhelő áramerősség?

Figyelt kérdés

Adott egy villanysütő-kerámia főzőlap kombó, így egyben lehet kapni. A villanysütőre 9 kW teljesítmény van írva, a főzőlapra 6,5 kW.(Persze ezt nem is értem, lehet, hogy a 9 kW a teljes, és a főzőlapra csak külön rá van írva, hogy az magában mennyit fogyasztana..)

A sütő a leírás szerint beköthető a sima 1 fázisú, váltakozó áramú, 230 V-os hálózatba is.

A kérdés az lenne, hogy hogyan számolhatom ki, hogy mekkora a vezetéket terhelő áramerősség, tehát mekkora biztosíték kell?


Fizikából még így 15 év távlatából rémlett, hogy egyenáramnál P=U*I, ebből visszaszámolható lenne, de ha így számolom, akkor 15500 W = 230 V * I, 67 A jön ki, ami meg nagyon nem stimmel szerintem, hiszen a villanyóra után egy 32 Amperes biztosíték van, onnan 10-es sodrott vezeték jön a kismegszakítókhoz. De ugye 32 A-nál nagyobbra már felárat kéne fizetni, szóval valami tutira kimarad a számításból, kizártnak tartom, hogy mindenki felbővíttetné az áramszolgáltatóval több, mint kétszer akkorára, akinek elektromos sütője van..

Szóval elkezdtem utánaolvasgatni, találkoztam elég sok mindennel, hogy váltakozó áramnál még a fázisszög koszinuszával is be kell szorozni a V*I-t, valamint hogy a fogyasztó fajtájától is függ ez, mert ugye vannak induktív, kapacitív fogyasztók, viszont itt megállt a tudományom, ehhez már nem elég a középiskolás gimis fizika :), mert nem értem, hogy:

1. honnan lehet megtudni a fázisszöget?

2. a villanysütő meg a főzőlap milyen típusú fogyasztó? És ha tudom, ennek milyen hatása van az áramerősségre, itt főleg a vezetékek méretezése meg a biztosítékok érdekelnének?

3. A fogyasztó típusának, meg a fázisszögnek van egyáltalán köze egymáshoz?


Végsősoron tehát az érdekelne, hogy elég-e a 32 Amperes biztosíték a villanyóránál, hogy milyen karakterisztikájú, hány Amperes biztosíték kell a sütő áramkörére, illetve mekkora keresztmetszetű vezetéket kéne odahúzni?


(Ja és azt előre leszögezem, hogy nem én akarom csinálni, majd hívok hozzá villanyszerelőt, csak azért érdekel, mert egyrészt nem szeretnék totál hülye lenni a témához, másrészt nem szeretném, hogy átvágjon a szerelő, hogy mindenfélét bekamuzik :))


Hát, nem volt rövid, de mentségemre legyen mondva, hogy igyekeztem minél részletesebb képet adni a helyzetről :)



2014. szept. 16. 14:24
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha nem nagykonyhai főző-alkalmatosságot vettél otthonra, akkor nagy valószínűséggel a 9 kW a teljes teljesítménye, ami alapból 40 A körüli. Ha nem tervezitek egyszerre bekapcsolni és egyből feltekerni max teljesítményre (ezt eléggé életszerűtlennek gondolom) az összes zónát, valszeg elmegy a 32 A-ról is.

Az már más kérdés, hogy a főzőlapodnak is elég-e az 1 fázis?

Ha magamnak csinálnám, és a megszakító-fogyasztó távolság nem lenne több 6-8 méternél, akkor 4 mm2-es MKH-t, ha 10-15 m, akkor 6 mm2 MKH-t húznék be.

2014. szept. 16. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

a terhelést táblázatból tudható:

[link]

fázisszöget mérik, de a fűtés ohmos-nak számít, minimális induktivitással.(1-nek veheted).

biztosíték lomha, de kismegszakítónál van több, ott B-C. ezek az ohmos terhelésnél mindegy, szerepük inkább az induláskor nagy áramot felvevő inkább motoroknál, tápegységeknél van jelentősége,.

sütőre sokallom a teljesítményt, ez már egy égetőkemencének is elég lenne. általánosan egy háztartási sütő 2kW körüli. a főzőlap stimmel.

a terhelés megosztása végett jobb 2-3 fázisra kötni ezeket, 1 fázisnál nagy a terhelés, vastag vezeték kell, és esetleg teljesítmény bővítés.

2014. szept. 16. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Jó lenne tudni, pontosan milyen tűzhely is. Nem kizárt hogy be lehet kötni reteszelve is. Ilyenkor a max teljesítmény lényegében kevesebb lesz, mert nem tudod egyszerre működtetni az egészet, még véletlenül sem.
2014. szept. 17. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat. Be lehet kötni egy fázisra is, rajta is van, hogyan, szóval tutira úgy van tervezve, hogy egy fázisról is működjön.

Egyébként egy Beko MHS 22320 típusú sütőről+főzőlapról van szó, én is meglepődtem eléggé ezen a 9 kW teljesítményen, dehát ez van..


A kismegszakító meg a sütő közti távolság cirka 8-10 méter lehet, 4 mm2-es MKH-t vettem hozzá, egy 20 amperes C karakterisztikás kismegszakítóra lesz rákötve. Nem láttam volna értelmét annak, hogy közvetlenül a villanyóra utáni 32 amperes megszakítóból vigyem oda a delejt, meg annak sem, hogy 20 ampernél nagyobb megszakítóra kössem rá; Ha összesen 9 kW-nak veszem együtt a sütő meg a főzőlap teljesítményét, még akkor is ~39 A a max., tehát a fő megszakítót lenyomja simán.. az asszony meg hajlamos mindent maxra tekergetni, engem meg az őrületbe kergetne vele, hogy állandóan lenyomja a főbiztosítékot, ha megy mellette még pár nagyobb teljesítményű fogyasztó, meg nem is egészséges a biztosíték szempontjából sem.. :)

Emiatt úgy döntöttem, hogy legyen a sütőnek egy dedikált, max. 20 Amperes áramköre, az 4,6 kW, a sütő meg 1-2 főzőhely a lapról egyszerre elmegy róla, ha meg az asszony minden szart bekapcsol maxra, akkor csak azt vágja le. Ez persze őt fogja az őrületbe kergetni, de legalább rászokik, hogy ne csutkán nyomjon egyszerre 4 főzőhelyet a lapon + sütő 280 fokon.. :)

2014. szept. 19. 23:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!