Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Régi panellakás villamos...

Régi panellakás villamos hálózata miért rossz? Lehetséges hogy az összes konnektor egy vezetéken van?

Figyelt kérdés

2016. febr. 7. 21:47
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:

A villanyóránál 15 amperes a megszakító... Egyetlen lakás órája mellett láttam 16-os megszakítót.

Vajon eon mennyiért cseréli ki nagyobbra?

Ha 20 amperesre cserélnék akkor jó, de ha csak 16-osra akkor nem tetethetek a lakásba is 16-osokat ugye?


Vicces hogy egy dupla dugaj esetén két 1,5-es kábel kell ... mosógép + hajszárító aztán mikró+ mosogatógép is. Így elég sok 10 amperes megszakító kell, és több vezeték kell.

2016. febr. 9. 20:41
 12/20 anonim ***** válasza:
Már bocs, de ezt az utolsó dolgot honnan veszed? Nem kell minden konnektornak külön kismegszakító. viszont ÁVK az kötelező. És ha az óra 16-os lehet a kismegszakító 16-os. De akár nagyobb is lehet bár sok értelme nincs. A kismegszakító a mögötte lévő vezetékeket és készülékeket védi (alapvetően)
2016. febr. 9. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 horex ***** válasza:

Igen , találkoztam olyan panellel ahol az összes szoba konnektora nemhogy egy áramkörön volt, hanem egyiktöl a másikig ment a vezeték, tehát a csavarok alá volt kötve az elmenő vezeték is

Szobák-konyha konnektorok egy csavaros biztositékon és az összes világítás a másikon.

32A-ig a bővítés ingyenes az EON-nál. Ekkor rakhatsz fel 20A-es automatát is, már ha a vezetéket is cseréled 2,5mm2-re

2016. febr. 13. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 horex ***** válasza:
0%

#11

"Vicces hogy egy dupla dugaj esetén két 1,5-es kábel kell"

Mi az hogy két 1,5-ös kábel kell?? Ilyet még kókler villanyász sem tesz

Konnektorokhoz jellemzően 2,5mm2 vezeték és 16A kismegszakító kell. Ma már 4-es sorolós konnektorok /is/ vannak. Ebben az esetben az első mélyített dobozban kell a leágazást rakni a 4 konnektorhoz WAGO csatlakozóval, tehát nem egyik konnektortol a másikhoz kötni a vezetéket

2016. febr. 13. 06:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 Kirle083 ***** válasza:
82%
Nálunk (1980 as építés) jó állapotúak a vezetékek. MM fal,és a szigetelésük kifogástalan. Mérőnél történt áramtalanítás után. 1-2 évente a megszakító dobozban lévő vezetékek kötéseit meg kell vizsgálni,és ha melegedés jelei mutatkoznak,( Pl. villog, serceg a lámpa,beég a szigetelés) oldani kell, csiszolni,sz. e. szigetelést pótolni, majd szorosan meghúzni őket. Természetesen a dobozolt kón. gyűszűs kötéseket nem szabad bántani, de vizsgálni érdemes azt is Fentiek miatt véleményem szerint lakás újravezetékelése előtt vizsgálat tárgyát kell, hogy képezze, hogy egyáltalán szükség van-e rá. Jártam olyan 1970-ben átadott lakásban is,ahol szintén problémamentesen üzemel az eredeti villamos hálózat.Természetesen ehhez szükséges az időnkénti kötésvizsgálat.Az is nyilvánvaló, hogy az aluvezeték nem a legelőnyösebb, de alkalmas a lakás villamosenergia ellátásához.Még egy adaléknak annyi, hogy a legtöbb villamos eredetű lakástűz nem hálózat eredetű, hanem hibás (vagy magára hagyott) készülék eredetű. Valamint véleményem az is, hogy az aluvezeték időnkénti kötésvizsgálata ha megtörténik, akkor a tűzeset kiküszöbölhető.
2016. febr. 15. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:
Az nem lehetséges hogy csak a másik végén ég meg és ezért a megszakítódobozban ellenőrzéskor nem látni?
2016. febr. 15. 18:22
 17/20 anonim ***** válasza:

Kirle083


Te ugye nem villamos szakember vagy? Nyugtass meg!

2016. febr. 15. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 Kirle083 ***** válasza:
48%

A falban elvileg ugyebár kötés nincs, a vezeték legtöbb esetben a házgyárban előre kiképzett, de a helyszínen vakolt horonyban halad. Tehát a kismegszakító táblákban lévő hibák láthatók. Esetleg kismegszakítócsere, vagy táblacsere szóba jöhet ha indokolt.

Több villanyszerelővel beszéltem (idősebb és fiatalabb is), sőt a családban is van villanyszerelő( időnként megyek vele,mert érdekel a téma) és az ő véleményüket tolmácsoltam pusztán.Nagyobb háztartásban, nagyobb terheléseknél,tönkrement vezetékeknél természetesen indokolt a felújítás.Én csak azt bátorkodtam mondani, hogy 10 esetből 2-3 esetben tök fölösleges 100 ezreket költeni erre. Ugyanolyan ez, mint a radiátorcsere. Szomszédban az eredeti radal aluradiátort leócsárolta egy radiátorügynök,hogy így szar meg úgy.Le is cserélte acéllemezre( nem az ügynöktől vette,hanem barkácsáruházban), 4 év után lyukas lett... Vett a vaterán egy ugyanolyan RADAL típusút,mint az eredeti volt.

Íme egy érdekes videó a panel villanyszerelésről:

[link]

Ha nem linkeli be,akkor a youtube-on : "Épületszerelés panelekből 18"

2016. febr. 18. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 Kirle083 ***** válasza:
48%

Találtam még egy érdekes videót: [link]


(régebbi, mint az előző, itt még olvadóbizti van, és a vizes helyiségeken kívül földeletlen dugaljak)


Itt már érdemes elgondolkodni az átvezetékelésen 10-esetből 8-9-szer.

2016. febr. 18. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 nagyepf_MacGyver válasza:

2.válaszoló honnan veszi azt hogy a 90-es években használt vezetékek nem felelnek meg a szabványnak?

Nálunk 1992-ben mindenhova 2.5mm2 MCu vezetéket húztak,még a világításnak is.

2018. jún. 30. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!