Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » Hogy lehet ezt megbeszélni a...

Hogy lehet ezt megbeszélni a lakótársammal asszertívan?

Figyelt kérdés

A mostani lakótársam egyáltalán nem takarít, ha nem mondom neki... :( Ez viszont már engem is zavar. És semmit sem tudok tenni, mert "nem ér rá" ennél többet foglalkozni a problémával. Értem én, hogy az orvosi borzalmasan nehéz, és hogy a 3. félévben még nagyon szivatják őket, de mivel nem is jár el kb. sehova én sem tudok beiktatni egy nagytakarítást, mert elég nehéz megoldani, ha a másik ki-be járkál állandóan a közös terekbe. Ehhez kéne legalább 1 délután, amikor békén vagyok hagyva, de ő nem is megy el, meg haza se nagyon jár. És ezt már nagyon nehezen viselem, pedig ha valaki, én aztán tényleg nem vagyok rendmániás. Az asztalom is tiszta káosz. XD Elpakolok dolgokat aztán nem találom meg őket később, ez részben ADDs dolog is, de amúgy meg nem különösebben zavar, én megtanultam ezzel együtt élni, ha kitalálok valami rendszert, akkor tartom de ha nem, nem...


De a higiénia hiánya az borzalmas. :/ Mondjuk az is, hogy nincs privát szférám, mert sosem tudok egyedül lenni a lakásban az ő életvitele miatt. És azzal sem tudok semmit sem kezdeni, hogy kijár a konyhába cigizni, ezt ugyanis engedi a főbérlő, a szobákban nem lehet... de a konyhában meg nincs ajtó, így büdi az egész lakás.


Sajnos 1 éves szerződés van, úgyhogy ha elmegyek bukom a kauciót, és nem állok úgy anyagilag, hogy ezt csak úgy elengedjem. :(


Hogyan lehetne vele asszertíven beszélni erről? Mert ez nem az a szint, amikor én bent hagyok 2 tányért a mosogatóban (ő nem szokott), hanem konkrétan tojik az én egészségemre.



2021. okt. 29. 23:59
 1/6 anonim ***** válasza:
39%
Magyarul.
2021. okt. 30. 04:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
87%

Fel kellene venni egy takarítónőt, aki egy héten 1x rendbe teszi, 4-5ezer Ft-ért, ami fejenként 2000-2500 Ft.

Alapban szeretem a rendet meg a tisztaságot, de nekem sem lenne energiám egy orvosi mellett még takarítani és így oldanám meg.

A cigizéssel kapcsolatban - bár a konyhában megengedett - a körülmények függvényében próbálj meg különböző alternatívákat elővezetni (nyitott ablakban, erkély, vagy a lakáson kívül,...te ismered a körülményeket)

2021. okt. 30. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
94%

Koszban én sem tudnék élni. Ha nem tudod vele megbeszélni, akkor látványosan nekikezdenék takarítani, teljesen mindegy, hogy éppen mit csinál. Ablakok kinyitva, porszívózás, szellőztetés, zene beindítva és takarítanék, mintha senki nem lenne itthon.

Mondjuk ebben benne rejlik annak a lehetősége is, hogy soha nem fog magára takarítani, rád fogja hagyni az egészet. De legalább nem lesz kosz. Egy év után pedig nagyon gyorsan lelépnék. (Eleve bunkóság bent cigizni, ha a másikat zavarja)

2021. okt. 30. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

"Beszéljük meg a takarítást. Szerintem úgy igazságos, ha mindenki maga után frissiben takarítja vécét, kádat, mosdót és elmosogat, hetente pedig felváltva egy nagytakarítás. Szerinted?" Ha erre azt mondja, hogy ő nem ér rá, akkor kérdezd meg, hogy szerinte a te feladatod-e helyette megcsinálni és vesd fel azt a takarítónőt. (Szerintem egyébként nonszensz, hogy orvosi mellett nincs rá ideje. Csak nem nonstop tanul, hanem szokott legalább filmet nézni vagy mást olvasni... stb.)

"Zavar a cigifüst, ezért kérlek, dohányozz kint vagy legalább szellőztess." Vagy még asszertívebben: "Szerinted mi erre a megoldás?" :D

Az szerintem se zavarjon, hogy te akkor takarítasz, amikor ő otthon van. Ha épp felmostál, legfeljebb szólj előtte, hogy most majd 10 percig ne járkáljon át, de a többinél nem tudom, miért zavaró, ha valaki látja vagy hallja, hogy takarítasz (az ő érdekében is).

Szóval csak nyugisan mondd el, mi a gondod, nem kell se gondolatolvasni tudnotok, se előre bocsánatot kérni, hogy zavar valami. :)

2021. okt. 30. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Az asszertív kommunikáció arról szól, hogy támadás, vádaskodás, számonkérés nélkül semlegesen közlöd a tényeket (nincs ajtaja a szobának, ezért bejön a cigi füst), elmondod a saját érzéseid a helyzettel kapcsolatban (engem nagyon zavar a cigi füst) és megfogalmazod a kérésed, hogy mit vársz tőle a problémád megoldása érdekében (kérlek, ne a konyhában cigizz, hanem menj ki cigizni a lakásból).


A takarításnál az érzések nem is kellenek bele, csak annyit mondanod, hogy "én feltakarítok, légy szíves amíg nem végzek, addig maradj bent a szobádban" - bár még jobb, ha utasítás helyett kooperatívan közelíted meg a dolgot: "fel szeretnék takarítani, amiben nagy segítség lenne, ha x ideig nem jönnél ki a szobádból, neked ez mikor lenne megfelelő, hogy minél kevésbé akadályozzuk benne egymást?"

2022. márc. 6. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
5-ös ez egy októberi kerdés, azóta egyedül élek mert a lakótársam passzívon van, de ugyanúgy fizeti a szobáját. :D
2022. márc. 6. 12:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!