Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Hogy néz ki az ingatlan...

Hogy néz ki az ingatlan vásárlás ingatlanközvetítőn keresztül?

Figyelt kérdés

Anyáék egy ideje tervezgetik, hogy venni kéne egy lakást nekem, és felújítani vagy esetleg átalakítani, hogy majd ha eljön az ideje, akkor beköltözhessek. Szóval megbíztak, hogy nézegessek lakásokat, ami kb. akkora, mint a miénk(55 m2 körül), legfeljebb 23M Ft-ért. Ennyit engedhetünk meg magunknak. És a lelkemre kötötték, hogy olyat nézzek, amit nem ingatlanközvetítőn keresztül vennénk meg, hanem közvetlenül a tulajdonostól. Mondtam, hogy ok, és hozzá is láttam. De két nap alatt alig találtam olyat. 3-400 hirdetésből 10-12-t. És még mindig nem értem, hogy miért baj az, ha ingatlanoson keresztül vesszük. Megkérdeztem apától, mire ő csak annyit mondott, hogy nem fog 800.000-1.000.000 forintot fizetni senkinek(mármint olyanért, ami nem a lakás része), és erre én csak néztem. Ennyit tenne az árhoz a vevő részére is, hogy ingatlanoson keresztül történik az eladás? Én ezt valahogy úgy képzelem el, hogy amikor a tulajdonos úgy dönt, hogy eladja a lakását, köt egy szerződést az ingatlanközvetítővel, és annak a terhét a tulajdonos állja. Vagy persze megtehetné, hogy emeli az irányárat, de apa szavaiból valahogy úgy veszem ki, hogy amikor kinézek pl. egy 60 m2-es lakást 23M-ért, akkor ők még rávernek valahogy 1M-et. Szóval nem értem. Valaki le tudná röviden írni esetleg, hogy ki fizet és mennyit az ingatlanosnak egy szabályos adás-vétel esetén?(ezalatt azt értem, hogy szerződésszegés esetén elvileg megeshet az, hogy az ingatlanos jutalékát vagy mit a vevő állja)


Előre is köszönöm szépen a válaszokat! :)



2020. máj. 7. 22:10
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Az ingatlanost a vevő fizeti.

De apád biztos arra gondolt, hogy azt az 1 milliót amit az eladó kifizet az ingatlanosnak jutalék gyanánt, azt az összeget lealkudhatná.

De manapság már nehéz olyan lakást találni amit tulajdonos hirdet, ne ez legyen a szempont.

Nekem már volt jó tapasztalatom is ingatlanosnak, én voltam az első vevő, megadtam azt a pénzt amit gondolt, és a többi érdeklőnek már meg sem mutatta, holott lent voltak már a kapuban.

Ezt egy tulajdonos nem tette volna meg, inkább fel srófolta volna az árát.

2020. máj. 7. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a gyors választ! Akkor tulajdonképpen az ingatlanos "benne van az árban"? Azaz ha meghirdetnek egy lakást 23M-ért, akkor az csak 22 lenne, ha a tulajdonostól venném? Vagy 23 a lakás, és azon felül 1 az ingatlanos? Bocsi, csak még mindig nem világos, hogy miért vannak annyira megáldva ezzel. Ha egyszer van két egyforma lakás egyforma árban meghirdetve, az egyik tulajdonos, a másik meg ingatlaniroda által, akkor mit számít a dolog? Persze, lehet alkudni, de ha feltételezzük, hogy nem, akkor elvileg ugyanaz. Vagy mégsem? 😅
2020. máj. 7. 22:48
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

A 23 az 23.

Nem lesz több, azért mert ingatlanos hirdeti.

Nem biztos hogy a tulaj olcsóbban adná.

Az ingatlanosnak az az érdeke hogy minél előbb eladja, annál hamarabb kap jutalékot.

És ez sokszor a vevőnek kedvez.

Mert lehet hogy az eladó még kivárnak, de rábeszéli az ingatlanos hogy nem biztos hogy lesz mégegy vevő.

De próbálj kicsit rafinált lenni, és nem nyílt lapokkal játszani.

2020. máj. 7. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm szépen! :)
2020. máj. 8. 00:02
 5/8 anonim ***** válasza:

Egyéni közvetítő, kisebb, közepes iroda 2-3-3,5 % jutalékot kér. Az egyéni, es minél kisebb nem áfás. A 3 nagy iroda (országos) 5-6% + áfát kér, persze vannak akciók.

Ha én 20 milliót szeretnék kapni a lakásomért, akkor erre rátesszük a jutalékot, meg egy kicsit alkunak. Érted?

Annyira mindegy, hogy melyik cég mit mond, hogy fizeti ki, a vevő, vagy az eladó.

Amúgy muszáj most vennetek, vagy megvárjátok, míg esnek tovább az árak?

Amúgy ezt miért nem lehet otthon megkerdezni, nem rosszindulatbol kerdem, csak kivancsisagbol, de nem magyarazna el apad?

2020. máj. 8. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Csupán technikai kérdés ki fizeti, többnyire a vételár tartalmazza, vagy is nem jelentkezik többletként.

Mi pl. anno 16,7 millióért találtunk egy lakáshirdetést, ami ingatlanoson keresztül ment. Már az első megtekintés után megbeszéltük, hogy alkudunk, ha megkapjuk 16-ért, megvesszük. Megkaptuk. Egyáltalán nem érdekelt mennyi az ingatlanos jutaléka és mint utóbb kiderült fix összegre szerződtek az eladóval, így őt sem érdekelte mennyi a vételár. Mivel a fizetés ütemezésben nem igazán tudtunk megegyezni a tulajdonossal, elég sok melója volt az ingatlanosnak abban, hogy mindkettőnket megpuhítson és megtaláljuk az arany közepet, ami mindkettőnknek megfelel, szóval ő megérdemelte a jutalékát. :D

Összességében amiért tarthatnak az ingatlanostól, az az, hogyha %-os jutalékért szerződött az ingatlanos az eladóval, akkor az ingatlanosnak is érdeke minél magasabb áron eladni egy ingatlant. Ha egy 23 milliós lakásnál 2% a jutaléka, akkor 460 ezer forintot kap az eladásból. Ha 26 millióért adja el, akkor értelemszerűen több. Tehát h*lye lenne nem bepróbálkozni, hogy minél drágábban adja el. Ezért aggódhatnak a szüleid, hogy irreálisan magas áron vesznek egy lakást. Viszont ez kizárható azzal, ha a környéken egyébként a hasonló lakásokat hasonló áron hirdetik.

2020. máj. 8. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Hát eléggé hasonlóak az árak, ezért nem értettem én sem. Köszönöm szépen a válaszokat!


Hát mivel 2 napja nonstop csak ezzel nyaggatnak, biztos ragaszkodnak hozzá, hogy most vegyünk. Apa legalábbis. Amúgy azért nem tőle kérdeztem meg, mert sajnos ő az a típus, hogy ha azt hiszi, hogy igaza van, akkor lesz@rja, hogy tényleg igaza van-e vagy sem, illetve hogy a másik érti-e egyáltalán, hogy miért van igaza, vagy csak ráhagyja. És ő többnyire úgy véli, hogy "felesleges" megmagyarázni, úgy van és kész. Fogadjam el. Szóval ilyen téren elég nehéz eset.

2020. máj. 8. 10:36
 8/8 anonim ***** válasza:
Úgy számolhatsz, hogy amit hirdetésnepper tölt fel a jófogásra abból még lejön 5% az irányárból miután visszamentél egyedül a tulajjal kialkudni a végső árat. Tehát pl. megnézed a nepperrel 24,5M, akkor 1 óra múlva becsengetsz, 23,3M-ról indul az alku. Ha sürgős és nincs a piaci ár alá belőve akkor újabb -10%, ami 21M.
2020. máj. 11. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!