Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Mekkora megtakarítás szükséges...

Mekkora megtakarítás szükséges egy BP belvárosi garzon megvásárlásához?

Figyelt kérdés

Szerintetek mennyi spórolt pénzre lenne szükség, hogy lakáshitellel finanszírozható legyen egy nagykörút közeli, kb. 20 milliós belvárosi garzon (ilyenek léteznek)?


A törvény által előírt 20%-os minimum önerővel tisztában vagyok, és a járulékos költségekkel is (illeték, ügyvéd, stb.). Ugye így az elméleti minimum egy 4 milliós önerő, plusz 200-300e Ft az egyéb dolgokra, ha élek a részletfizetési lehetőséggel az illetéket illetően, amelyre jogosult vagyok abból fakadóan, hogy első tulajdonjogom lenne.


Ami engem illet: huszonéves mérnök vagyok, kb. 2,5 misi megtakarítással jelenleg, havi 450e Ft nettó fizetéssel. Eltartott, vagy egyéb hitel nincs. Az ingatlan ugye BP belváros lenne. A munkahely stabilnak mondható (nem veszélyezteti a vírus az iparágat).


Ami rizikókat látok a dologban:

1. Ha kicentizem 4 misi önerővel, plusz költségekre félrerakott pénzzel a sztorit, akkor a jelenlegi gazdasági kilátásokat figyelembe véve a bank nem engedi majd a 20% önerőt, hanem kér 25-30-at (akár a belvárosban is);


2. Ha engedi is a 20%-ot, utána az értékbecslő leszívat, és kevesebbre taksálja majd a lakást, mint az adásvételi ár (szintén amiatt, mert ingatlanpiaci áresésre számít). Ekkor ugye a foglaló bebukható csúnyán.


3. A lakáshitel, és az illeték együtt elviszi a költségeimet, és emiatt szívom be a hitelt, ha már egyáltalán megadják (az a durva, hogy még így is ezt a 3. pontot látom a legkisebb rizikónak).


Mindezek fényében szerintetek mekkora félretett pénzzel érdemes elgondolkodni ezen? Szerintem 6-7 misi alatt elég kockázatos.



2020. dec. 27. 12:55
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
68%
Nem csökkentek az ingatlanárak, ja... :DDD
2020. dec. 27. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Létezik előzetes értékbecslés - mielőtt bármit aláírsz, láthatod hogy mennyire becsli a bank. Ez kb 30-40e Ft, de visszaadják ha megigényeld a hitelt, ennyi veszítenivalód van.

2020. dec. 27. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
100%
ja, és ebből az is kiderül, hogy adott ingatlanra mennyit hitelez a bank, tehát elég-e a 20% önerő.
2020. dec. 27. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
67%

"1. Ha kicentizem 4 misi önerővel, plusz költségekre félrerakott pénzzel a sztorit, akkor a jelenlegi gazdasági kilátásokat figyelembe véve a bank nem engedi majd a 20% önerőt, hanem kér 25-30-at (akár a belvárosban is);"


Ez mért baj, amikor 1 év alatt újabb 5 millió önerőt tudsz produkálni?

Egy lakás megtalálása (!!) 2-8 év is lehet, addig a teljes 20 millió is összejöhet...

2020. dec. 27. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
100%

Ha a minimális felújítást és illetéket is számoljuk, akkor én is kicentiztem a lakásvásárlást...


de eleve a törlesztőm fele annyi mint az albérlet volt , plusz a fizetésem is nőtt, így kb fél évig éltem "veszélyesen", hamar lett újra tartalékom, ami nő szépen.


Nem szabad mindig várni ezer évig, ha mostanáig vártam volna, már nem lenne meg az a remek ár/érték arányú lakás, és csak sokkal rosszabbat tudnék venni.


Ha stabil a munkahelyed, minimálisan azért bízhatsz magadban..

2020. dec. 28. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 A kérdező kommentje:

#9: köszi a tippet, érdekes a történet. Statikus ismerősöm van, neki mindenképp szólok akkor, ha aktuális lesz a vásárlás. Középső-Ferencvárost nézem természetesen.


#10: a 20 milliós lakás a kategória legalja természetesen ezeken a helyeken. Jelenleg viszont drágábbat nem vállalnék be. Majd meglátjuk, az évek során hogyan változik a piac, meg az én fizetésem, aztán talán ki tudok ebből a kategóriából törni jó esetben.


#13 köszi a tippet, természetesen ezzel élek majd.


#14 csak évente kb. 1,5 millió önerőt tudok produkálni, a jelenlegi béremmel. Természetesen vannak havi költségeim. Emelések várhatóak, úgyhogy ez a szám felmehet 2-2,5 millióra évente később. Évi 4 misi akkor lehetne, ha otthon laknék a családdal teljes nihilben. 😊


#15 Jelenleg inkább várok, és albérlet. Ha centizni kell, akkor azt csak akkor vállalom be, ha lesz némi családi segítség (talán lesz).

2020. dec. 28. 13:46
 17/23 anonim ***** válasza:
100%
Az lesz érdekes, hogy netán egy esetleges kormány váltás esetén mennyire lesz jellemző az építőipari mint hazai cégek további támogatása. Ha az állami tízmilliók illetve az ÁFA kedvezmények kifutnának akkor lehetne jó vételeket csinálni. És amúgy a csok kistestvére a szocpol sem tartott örökké. És sztem a kormány párt helyzete sose volt ennyire kiélezett mint most.
2020. dec. 28. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
44%

16: Irreálisan magasak a költségeid, ha csak havi 120 körül tudsz félretenni 450-ből.

Hiteled és eltartottad nincs.

Amikor a fő cél a lakásvásárlás, hiszen ezzel tudsz hosszútávon a legtöbbet megtakarítani, akkor le kell adni minden más igényt.

És minden kiadás előtt piackutatást kell végezni, hol van a legjobb ár. Mindenből lehet faragni.

2020. dec. 28. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:

#17 Nálam nem kérdés már, hova fog kerülni az iksz. Én nem szeretem egyik tábort sem, de sajnos abban a társadalmi csoportban vagyok, akik a farok rossz oldalára kerültek szinte mindegyik intézkedésükkor. Én megértem, mi miért van, de a saját érdekeimet nézem értelemszerűen.


#18 Belvárosi albérletben, nem parizeres zsemlén, nem remeteként élve, fenntartott autóval (szükséges) ez sajnos a realitás. Persze, visszaköltözhetnék anyám pincéjébe 1-2 évre, ahonnan csak melózni járnék el, és akkor többet meg tudnék spórolni. Csináltam is egy darabig egyébként. :) De szerintem a teljes hedonizmus és a kuporgatás között van egy arany középút. Meglátjuk majd, mennyire tudom leszorítani a kiadásaimat. Ha nincs nem várt költség egy adott hónapban, akkor összejöhet, de pesszimista vagyok mindig az ilyen dolgokkal kapcsolatban, és a legrosszabb esettel számolok.


Inkább a fizetésem növelésében látom a megoldást.

2020. dec. 28. 15:07
 20/23 anonim ***** válasza:

19: Én úgy látom, belvárosiként nem szükséges az autó, sőt inkább akadály, de ha a cég fizeti, egye fene.

Különben feladnám.

Legalább a lakásprojekt idejére, ami ugye 1,5-2 év max., utána tudsz kényelmesen vásárolni, berendezni, és a fizetésedet is megemelik.

A döntés a tied, a számokat mondom csak.

A 2021-es szezon végén (augusztustól) érdemes nézegetned a lakásokat és 2022-ben vásárolni. Beragadt ingatlan mindig alkuképesebb, látni lehet, ki akar már mindenképp szabadulni tőle, és tél vége felé van az év legolcsóbb szakasza.

Sok szerencsét kívánok.:)

2020. dec. 29. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!