Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Mennyi lenne reális?

Mennyi lenne reális?

Figyelt kérdés
Egy ingatlannak 3/4 részben vagyok a tulajdonosa. A másik tulajdonos (volt férj) már kb. 10 éve nem lakik itt, neki van saját lakása. A 10 év alatt én több millót költöttem felújításra. Jelenleg árulom az az ingalant, hivatalos értékbecslési áron, 40 millióért. Szeretném érvényesíteni az osztozkodásnál a felújításra kötött összeget, ami azért jelentős értéknövelő tényező a 10 évvel ezelőtti állapotokhoz képest. Mennyi lenne reális?

2023. júl. 9. 13:22
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Mindenről megvan a számla? Mert amiről nincs, azt nem tudod bizonyítani
2023. júl. 9. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Tudom bizonyítani, de itt nem ez a lényeg, hanem hogy mennyire érvényesíthető, különösen az értéknövelés. Mert azt igazságtalannak tartanám, hogy valaki befektetett x ideje y összeget, és az most azért több, mert más költött rá.
2023. júl. 9. 14:08
 3/12 anonim ***** válasza:

Ezt úgy szokták csinálni, hogy felújítás előtt felértékelik az ingatlan árát. Majd felújítás után is felértékelik. A kettő közötti árkülönbség ami a felújítás miatt keletkezett az mindenképpen azé aki felújította. Így a régi értékbecslés árát veszik csak figyelembe,és azt, hogy az értékbecslés utáni 10 évben mennyire emelkedett az ingatlan értéke. Ennek az 1/4-része a volt férjedé.

PL: Felújítás előtt az ingatlan értékbecslése 5 millió forint. Felújítás utáni értékbecsléssel 40 millió forint. ( vagyis ennyiért el lehet adni) Az elmúlt 10 év alatt az ingatlan árak emelkedése miatt az 5 milliós ingatlan eredeti állapotában ma 20 milliót érne. Így a 20 millió 1/4-része a volt férjedé.

2023. júl. 9. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Meg kell különböztetni az állag megőrzést és felújítást. Előbbi költségeit nem szabad beleszámolni, mivel csak te használtad, így a másik tulajdonos alapelvárása, hogy nem rontasz a lakás állapotán.

A felújítást számlákkal kell igazolni, a jelen értéket pedig kompenzációs számításokkal lehet feltornászni.

Gondolom váláskor készült értékbecslés az ingatlanról, így a felújítás nélküli értékét ez alapján meg lehet határozni.

Még van egy olyan tényező is, hogy amíg te bent laktál fizettél-e a volt férjednek 1/4-nyi albérlet árat, mert, ha nem, ezt követelheti rajtad.

Ha ezek a számok megvannak, el kell dönteni megéri-e akár évekig pereskedni némi plusz pénzért. Vagy pedig belemenni a jelenlegi 40 milliós érték 10-30 milliós leosztásába.

2023. júl. 9. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Igen, gondoltam, hogy felmerül a lakáshasználati díj, de egyrészt ő is használta azelőtt is, hogy lett volna benne tulajdonrésze, másrészt a közös gyerekünk is itt lakott és tartásdíjat nem fizetett, tehát annak fejében használtam kizárólagosan.

Ami pedig a felújítást illeti: nyílászárócsere, burkolatok cseréje, stb. tehát nem csak állmegóvás. A tulajdonrészét 20 éve vette, akkor még csak 10 milliót ért az egész. A kiköltözésekor viszont nem készült értékbecslés. Eredetileg amúgy azt nyilatkozta (bár nem hivatalosan), hogy nem tart igényt a részére, az a gyereké. De most másoktól visszahallottam, hogy kérné a részét az eladásból és amit ráköltöttem, abban neki semmi része nem volt. Szívem szerint akkori áron fizetném ki, mert csak én költöttem mindig a házra, ő csak a sajátjára.

2023. júl. 9. 16:34
 6/12 anonim ***** válasza:
27%

4+

Azzal, hogy nem fizetett gyerektartást meg lehet fogni.

Szedd össze az összes papírodat, számládat a felújításról. Ha vannak régi képek amin látszik milyen volt a lakás azokat is gyűjtsd össze, egy másik mappába pedig most milyen képek legyenek. 10 évre vissza menőleg töltsd le a bankszámla kivonataidat, e-bankból ekkora intervallum lehetséges vagy bankból kikéred. Ezzel tudod bizonyítani nem utalt neked semmit sem.

Az értékbecslővel fel kéne venned a kapcsolatot, hogy értékelje fel a lakást úgy, hogy mennyit érhet a felújítások nélkül.

Aztán fogod ez a halom papírt, és elmész vele egy ügyvédhez. 20-30000 ft-ból meg van tanácsadás, és ha olyan a helyzet akkor a perhez úgy is kelleni fog. De a peren kívüli egyezséggel jobban fogsz járni, így erre kéne törekedni.

2023. júl. 9. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Nyilván az is igazságos, hogy ő meg követeli majd, hogy nem tudta a hasznait "szedni az ingatlannak" az elmúlt 10 évben. Nyilván ezért meg majd te kompenzálod.

De beszélj az ügyvédeddel. Nyilván már van, ha már fel is van becsültetve az ingatlan

2023. júl. 9. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Nem pereskedni akarok, bízom a megegyezésben, mert alapvetően mindenkinek ez az érdeke. Csak azt próbálom belőni, hogy milyen összeget ajánljak.
2023. júl. 10. 06:43
 9/12 anonim ***** válasza:
Nos eleve, rosszul fogsz hozzá. Egy adás-vételnél ha az 1/4 az övé, akkor az ár 1/4-e az övé. Először közös tulajdon megszüntetését kell kezdeményezned, ha ebben megállapodtok, hogy mennyiért értékesíti neked az 1/4 részét akkor tudsz tovább lépni. Én a helyedben kérném a kérhető tartásdíjat amit nem fizetett meg. Számolj csak havi 30-40 ezerrel. Ezt vond le a felújítatlan lakás 1/4-ének az árából. Szerintem 8 milliót ajánlanék-gyerektartás összege ami max 4 millió lenne. Használati díjat a lakás/ház 1/4-ére nem tud utólag kérni. Ilyen nincs, azt csak előre lehet kérni, nem lehet valakit utólag arra kötelezni hogy használati díjat fizessen. Jövőre vonatkozóan megteheti még.
2023. júl. 10. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
#8: az ügyvéd nem csak pereskedésre van... Eleve ingatlan adás-vétel nem megy ügyvéd nélkül. Ha ennyire nem vagy képben, pláne bezsélj ügyvéddel, mert még sok meglepetés érhet, ha nem tájékozódsz alaposan.
2023. júl. 11. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!