Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Megvehetem anyámtól a szobámat?

Megvehetem anyámtól a szobámat?

Figyelt kérdés
Az ingatlan az ő tulajdonában maradna, kivéve a szobámat, mert az az enyém lenne. Jogilag ez megoldható?

2016. jan. 16. 04:47
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
93%

Aludj még rá egy kicsit :DD

Ha el akarsz költözni, akkor meg futóra rakod a szobád? Vagy ha anyukád eladja a ház többi részét, te gondolod, hogy ott maradsz idegenekkel mert az a te szobád?

Mi van? Jó nagy hülyeség lett ez így kora reggel. Egyből fel is ébredtem...

2016. jan. 16. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Akkor mégse maradna a teljes ingatlan az ő birtokában, nemde ? De köthettek olyan szerződést, amelyben a te szobád használati jogát (és i van a mellékhelyiségekkel ??) rád ruházza.
2016. jan. 16. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

És miből veszed meg:

"Olcsóbb" lenne, ha megvárnád, míg "ajándékozás" útján kerülne a birtokodba, az ugyanis adó- és illetékmentes!


Bár tudod, egy szobát, akárkinek is a tulajdona, takarítani, rendben tartani, stb. mindig az szokta, aki benne lakik!! Festeni, a fűtőtesteket, egyebeket ha elromlik, akkor annak a költsége, akinek a tulajdona...


Szóval át kell még ezt gondolnod, egy kicsit higgadj le, és "aludj még rá egyet!", mert ahogy nézem, igen-igen korán van még!

2016. jan. 16. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Osztég fizetnél-e más helyiségek használatáért (WC, fürdő, konyha stb.)?
2016. jan. 16. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
És mire lenne az jó?
2016. jan. 16. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Ehhez be kellene jegyeztetni a szobádat, mint külön ingatlant. Enélkül legfeljebb tulajdoni százalékot tudsz vásárolni édesanyádtól.
2016. jan. 16. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
86%

Megveheted, ehhez valóban osztani kell az ingatlant, plusz szolgalmi jogot kell bejegyeztetni a maradékra (ha nincs külön bejárata a szobádnak). Problémás viszont, hogy a szobád szinte biztosan nem minősül lakásnak, tehát nem jelentkezhetsz be oda.

Ha rossz a viszonyotok, akkor tuti nem ez a megoldás.


" A lakás olyan huzamos tartózkodás céljára szolgáló önálló rendeltetési egység, melynek lakóhelyiségeit (lakószoba,

étkezési (konyha, főzőfülke), egészségügyi helyiségeit (fürdőszoba, mosdó, zuhanyozó, WC), közlekedési

helyiségeit (előszoba, előtér, belépő, szélfogó, ) és tároló helyiségeit (kamra, gardrób, lomkamra, háztartási

helyiség stb.) úgy kell kialakítani, hogy azok együttesen tegyék lehetővé

a) a pihenést (az alvást) és az otthoni tevékenységek folytatását,

b) a főzést, mosogatást és az étkezést,

c) a tisztálkodást, a mosást, az illemhely-használatot,

d) az életvitelhez szükséges anyagok és tárgyak tárolását tervezési program szerint (pl. élelmiszer-tárolás, hőtőszekrény

elhelyezési lehetősége, mosás céljára szolgáló berendezés, ruhanemű, lakáskarbantartás eszközeinek, egyéb szerszámoknak és

sporteszközöknek az elhelyezése).

(2) A lakószoba a lakás minden olyan közvetlen természetes megvilágítású és szellőzésű, fűthető, huzamos tartózkodás céljára szolgáló, legalább 8 m2 hasznos alapterületű helyisége,


(3) A lakás legalább egy lakószobájának hasznos alapterülete 17 m2 vagy annál nagyobb legyen. Ezen alapterületbe nem számítható be a lakószobának a főző és/vagy az étkező funkció céljára is szolgáló helyiség, helyiségrész hasznos alapterülete,amennyiben az a lakószoba légterével közös.

(4) A lakásnak fűthetőnek kell lennie, lehetőleg minden helyiségben a rendeltetésének megfelelő szellőzést, természetes világítást biztosítani kell."

2016. jan. 16. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat, jó érzés ennyi segítséget kapni!


Aludtam már rá egy párat, de nem tudok jobbat. Rengeteg időm ment el amiatt, és jelentősen módosítottam az életem tervén amiatt, hogy ennek a háznak a felépítésében segítettem anyának, ahelyett hogy a saját dolgommal foglalkoztam volna. A motivációm az volt, hogy "ez egy családi projekt, végre megoldódik a lakhatása mindenkinek, közösen csináljuk, egymással, egymásért stb.". Így hogy elkészültünk, az előbb említett kommunikációt a következő váltotta le anya részéről: "ez az én házam, az én nevemen van, ha akarom eladom, ha úgy érzem hogy ezzel teszek jót neked akkor kiraklak innen, a szabályokat én diktálom stb.". Jelenleg nem tehetem meg, hogy elköltözzek, nincsen rá pénzem. Persze ezt szeretném, de ehhez spórolnom kell. Erre a szobára eddig úgy tekintettem, mint egy biztonságos kis fészek, amire építve összehozhatom a kirepülésemet. Most úgy tekintek rá, mint egy folyamatos stresszor, ami a létbiztonságomon keresztül szabadon zsarolhatóvá és kiszolgáltatottá tesz engem.


Olyan szerződést szeretnék, amiben a szoba tulajdona az enyém, és az egyik válaszoló által említett szolgalmi jog alapján oda szabadon be-ki járhatok. A mosdó, fürdő, konyha (...) tulajdon- vagy használati jogára nem tartok igényt, az anyáé: örülök és bízok benne hogy használhatom, de megoldom másképp ha belekényszerít. Nem fontos, hogy ide legyek bejelentve, ezt több ismerősömnél megtehetném a környéken. Az nem gond, ha rendet kell raknom, az sem ha mérnem és fizetnem kell a gáz- és villanyfogyasztásomat stb. Nekem annyi a lényeg, hogy ne legyek azzal zsarolható, hogy kitesz az utcára, ha nem a kedve szerint alakítom az életemet (pl. saját vállalkozáson dolgozok, munkaviszony kialakítása helyett).

2016. jan. 16. 15:05
 9/13 anonim ***** válasza:
83%

Ezt mondta anyukád:

"ez az én házam, az én nevemen van, ha akarom eladom, ha úgy érzem hogy ezzel teszek jót neked akkor kiraklak innen, a szabályokat én diktálom stb."

-ez mind szép és jó, de a törvény nem így szól. Családtag vagy, egyenesági leszármazott, nem pedig jogcím nélküli, rosszhiszemű lakó, nem tud "csak úgy" kitenni a házból.

Nézd meg hány tulajdonos szenved, mert a bérlői nem hajlandóak sem fizetni, sem kiköltözni, csak halmozzák a kifizetetlen rezsiszámlákat és őket védi a szinte tehetetlen tulajjal szemben a jog.

2016. jan. 16. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Nem ismerem a jogot eléggé. Fél évig tanultam csak, de akkor is a régi Ptk-t és a Gt-t. De ha megtalálom a megfelelő jogforrást, akkor az értelmezés elég jól szokott menni. Melyik törvényt lenne érdemes olvasgatnom, ha kíváncsi vagyok milyen jogaim vannak ebben a helyzetben? Igen, egyenesági leszármazott vagyok, ráadásul tényleg minden fogyasztásomat én fogom fedezni az új helyen, plusz takarítok is a közös helységekben, ahogy ez normális. De - jogi ismeretek hiányában - én azt gondoltam, hogy ha ő holnap mondjuk azt mondja hogy fiam usgyi, és én nem megyek mert nem tudok hova, ő pedig rendőrt hív, akkor engem minimum kitesznek az utcára, ha nem vesznek elő magánlaksértésért, vagy miért. Akkor ettől mégsem kell tartanom?
2016. jan. 16. 19:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!