Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Mennyi egy vályogház átlagos...

Gabesz077 kérdése:

Mennyi egy vályogház átlagos élettartama?

Figyelt kérdés
Van egy vályogház ami az 1930as években épült. Nagyon vastag (~60cm vastag)falazattal. A tulajdonos állítása szerint rendszeresen karban volt tartva/kezelve volt (jelentsen ez bármit is). Én laikus vagyok, de ahogy megnéztem nem éreztem penész szagot, és nem láttam sehol sem vizesedést rajta. Ezt esetleg érdemes lenne megvenni ha még ~40 évig szeretnék benne lakni? nem fog összedőlni? Vagy miről lehet felismerni ha valami gebasz van a szerkezettel?

2017. aug. 21. 18:19
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
14%
Én a helyedben nem vennék ilyet... Annyira érzékeny konstrukció, hogy lehetetlen előre becsülni az élettartamát.
2017. aug. 21. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
84%

Szag és vakolat állapota sokat elmond. Érdemes belenézni a falsíkba, vannak-e benne "hullámok". Beázás nyomokat keress, csőtörés, meg mindenféle vízre utaló jeleket.

A vályog legnagyobb ellensége a víz, illetve mivel nincs beton alap, a földmozgásokra érzékeny.

A Szaharában 1000 éves vályog épületek is vannak, mivel ott nincs víz, ami tönkretenné.

Ha nem vagy biztos magadban: statikus, de jegyzőkönyvet kérj, mert különben hümmög 2 percet "jóezigy" és lelép.

2017. aug. 21. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
77%
Az én házam 100 évesnél is több. Laikus nem veszi észre ,csupán a falak vastagsága ami árulkodik. Teljesen felújított.
2017. aug. 21. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
53%

Építésszel, statikussal nézesd meg. Nálunk is vannak 200 évnél idősebb vályogházak is jó állapotban. Ha homokon, dombon van, sokáig fog állni. Magas talajvíznél, mélyen fekvő területen hamar vége. Nézd a falakat, ha kihasasodtak, vagy vízszintes kifagyott sávok vannak benne, akkor bizonytalan az állapota.

A dohos szag lehet a szellőzetlenségtől, az ilyen házakat nagyon kell fűteni, szellőztetni.

És olvass utána, a vályogházat speciális anyagokkal és technológiákkal lehet csak felújítani (tulajdonképpen több száz éves technológiák korszerű köntösben), a modern dolgokat: cement, műanyagok (pl. festékek, burkolatok, ablakok), stb. nem bírja.

2017. aug. 21. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem hagyják tönkremenni, lepusztulni, akkor több száz évig is állnak minden gond nélkül. 2-300 éves vályogházakat is lehet találni itthon is és semmi bajuk.
2017. aug. 21. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

A gerendákat is nézd meg, hogy nincsenek e meghajolva, vagy a padlásra felhúzatva.

Nekünk 20 éve van vályogház nyaralónk, (1896-ban épült) és még nem volt vele probléma.

Megjegyzem, kevesebbet kellett vele ügyködni, mint a tégla lakóházunkkal, amivel folyton ilyen-olyan gondok vannak.

2017. aug. 21. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors válaszokat! Statikus/építésznek kb. mennyi a költsége? (csak hogy tudjam mikor keresek mi az ami irreálisan sok vagy kevés)
2017. aug. 21. 20:10
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Hívd fel a környéken ügyködő összes statikust (Google) és kérdezd meg, hogy mennyiért csinál egy ilyen és ilyen ingatlanról írásbeli szakvéleményt.

Aztán amelyik a legmegfelelőbb számodra, azt válaszd!

2017. aug. 21. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Egy helyszíni szemle 30 ezernél kezdődik, ha írásban kérsz anyagot, minimum egy százas. De elég a szemle, ha lelkiismeretes a statikus.

Építészt jobb hívni, és olyat, aki műemlékekkel foglalkozik. Aki csak új házakat tervez, lövése sem lesz a kérdéshez.

2017. aug. 21. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

A mi házunk 120 éves. Nagyon leromlott állapotban vettük, mert szakszerűtlenül kezdetét el felújítani. Egy kicsivel többet kellett ráfordítani mint gondoltuk, de nagyon jó benne élni. Télen meleg, nyáron hűvös. Szeretjük.

Ajánlok egy könyvet


Sabján Tibor/ Buzás Miklós

Hagyományos falak


című munkáját, amiben részletes információkat találhatsz, többek között a vályog falazatról.

2017. aug. 22. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!