Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Eladhatom a lakásomat az...

Eladhatom a lakásomat az illeték törlesztés évében? (2 részletet fizettem ki) Mi van ilyenkor?

Figyelt kérdés

Ügyvédre nincs pénzem!


Nagymamánk (aki felnevelt minket a testvéremmel) elhunyt.Tőle örököltünk volna egy jelen pillanatban 60 millió forint értékű házat. Még a halála előtt (súlyos beteg volt) megállapodtunk hogy kerüljön a ház a testvérem nevére, mert ők amúgy is családi házra akarták cserélni a lakásukat a gyerekek miatt. Úgy beszéltük meg hogy ők meg a feleségével a nevemre iratják a 30 millió értékű lakásukat. Nem ajándékozás, rendes adásvételek történtek hitel miatt (tesómék vettek fel azt is a felújítás miatt) Így mindenki jól jár, úgyis mindig tetszett az a környék és a lakás is. Mindkét ingatlant fel lett becsülve, tényleg valósak az árak, senki nem csapott be senkit! Tesómnak is kellett adót fizetnie a ház miatt, de én erről nem tudtam. A nevemre került a lakás, majd pár hónap múlva küldtek egy évi csekket a 4% illetékről, megkaptam ráadásul a törlesztést. Havi 100.000 forintot kell fizetnem. Az első két részletet a tartalékaimból kifizettem, de hosszú távon nem fog menni! A fizetésem 150 ezer forint nettó! Segíteni nem tud senki, hitelt nem kapok a volt barátnőmnek felvett személyi hitel miatt (hosszú sztori).

Úgy döntöttem hogy nem tudom fenntartani a lakást és kisebbe, olcsóbba kell költöznöm. A lakást vinnék is azonnal többen is, felkapott környék. Ha ilyenkor eladnám, akkor mi lesz az illetékkel? Ha eladtam és fennmarad tartozásom miatta (mert amíg tart az ügyintézés, addig nem tudom fizetni 3 hónapig) azt vissza kell fizetnem vagy mi van ilyenkor? Lehet hogy albérletbe mennék egy évre, nem vennék azonnal másik lakást.


2018. márc. 4. 18:25
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Az eladott lakás árából kifizeted a fennmaradó illetéket.

De ha kevesebbért veszel lakást, akkor az eladott és a vett lakás árának a különbsége után ismét fizetni fogsz illetéket..

2018. márc. 4. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 xswerdy ***** válasza:
100%

nem, az új vásárlásnál csak akkor van illeték, ha drágábbat veszel. De ha jól értem, olcsóbba mennél.


Hát az egészet jobban át kellett volna gondolni, illetékmentesen megúsztátok volna az örökséget (közösen megöröklitek, majd a te tulajdoni hányadodat cserélted volna a lakásra.) Hitelt meg lehet felvenni felújításra is.


Szerintem az engedélyezett részletfizetésnek semmi köze ahhoz, hogy megvan-e még a lakás, vagy már ismét eladtad. Ha mondjuk újabb illetékfizetési kötelezettség keletkezne, arra már nemigen adnának részletfizetést.

2018. márc. 5. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Ezt a 100 ezres törlesztést nem teljesen értem. Kifejtenéd?
2018. márc. 6. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Kedves 3-as. Felteszem 60millió értékű lakás felét örökölte, a másik felét meg a testvére,amit aztán megvásárolt tőle(vagy neki ajándékozták), így (mivel testvérek között nincs illetékmentesség,mert az nem egyenesági,hanem oldalági rokonság) 4%-os illetéket kellett fizetnie a szerzett rész után.(vagyis a másik 30millió után) Az pedig 1,2millió forint. Ami 1 éves lebontásban 12részletben 100e Ft/hó.


(Ha mindezt már az öröklés során intézték volna, akkor elkerülhető lett volna a 4%-os illeték.Ha a testvér lemondott volna -másik örökös,tehát az ő- javára és ezt ingyen tette volna,akkor ajándékozás/vétel jogcímen szerezte volna meg és jogilag még az örökhagyótól,tehát illetéket sem kellett volna fizetnie.

Ha pedig visszterhesen adta át az örökségét (vagyis pénzért),akkor az öröklési illeték a testvért(mivel ez az öröklés illetékmentes -egyenesági rokonság miatt- így az nulla), az ingatlan szerzési illeték pedig a vevőt vagyis 4% terheli a kérdezőt. Tehát ellenérték fejében mindenképpen illetékköteles a dolog. Annyi a különbség,hogy ingyenesnél ajándékozás a jogcím, viszterhesnél adás vétel. Adásvétel azért jobb,mert 5éven belüli eladásnál is van lehetőség szja mentesen eladni,ha az értéknek megfelelő összegért adja el vagy az alatt. SZJa-t csak a különbözet után kell fizetni. Viszont ajándékozásnál a bevétel 25%-a után kell fizetni és nem vonható le belőle semmi egyéb költség.)


A KÉRDÉSRE a válasz pedig az,hogy eladhatod. A tulajdonodban van. Viszont az illetéket ugyanúgy ki kell fizetned. Ez két külön ügy ,egymástól független.


Eladás után jogviszonytól és tulajdonjog szerzésétől függően SZJA-t kell fizetned. Fentebb már írtam,hogy mi van ,ha ajándékozással kaptad. Ha adás -vétellel akkor ugyanaz a helyzet mint öröklésnél.Vagyis:

-A tulajdonszerzés évét követő 5.évben és az után SZJA MENTES (4.évben az SZJA alap 30%-át, 3.évben 60%-át ,2.évben 90%-át , a szerzést követő és a szerzés évében pedig az szja alapjának 100%-át kell figyelembe venni.)

-Ha a vásárlási/öröklési értéknek megfelelő áron, vagy az alatt értékesíted(adod el)


Lakás eladástól pedig 2018.-tól 3 év áll rendelkezésre új lakást venni és az eladott lakás árát a vásárolt lakás árából(vagy értékéből, amennyiben áron alul vásárolta) kivonni , és a különbözet után fizetni csak illetéket, így akár illetékmentesen hozzájutni a következő lakáshoz. Mint írtam,erre 3 év áll rendelkezésre a lakás ELADÁST követően(régen ez 1 év volt). Az illetékkedvezmény nem automatikus. Igényelni kell.

2018. márc. 6. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!