Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Miért vannak Magyarországon...

Miért vannak Magyarországon elszállva a lakásárak?

Figyelt kérdés
Örülök, ha majd egy kis szerencsével 100 évesen végre tudok venni egy kiseeb laksát a környéken, annyira el vannak szállva az ingatlanárak, van a környéken olyan lakás, aminek a m² ára ~500'000 forint. A Kádár-koraszakban és az 1990-es években a szüleim és a nagyszüleim 3-5 év munkával képesek voltak venni egy nagyobbacska házat a környéken. Ha egy nap dolgozok 72 órát még akkor sem tudnék a környéken lakást venni, 100 év alatt sem, annyira drága lett minden. De miért lett ennyire drága minden a fizetésekhez képest az elmúlt évtizedekben?

2018. júl. 14. 10:44
1 2 3 4
 11/37 anonim ***** válasza:

Én a családban pont ellenpéldákat láttam, de bizonyára én születtem rossz helyre.

Nagyszülők, dédszülők még építkeztek, nagy család és Jóska-Pista segítségével, ahol még a falu összefogott, ha valakinek ház kellett, ma nekem segítenek, két hét múlva én segítek nekik címszóval. Összehordtak mindent amit kellett és nem 2 hónap alatt épült fel egy ház, hanem évek alatt vált lakhatóvá, addig a több generáció is elélt együtt.


A szüleim és testvéreik korában már nem ez volt a menő, bár még bőven előfordult. Akkor jöttek be a bérlakások, amiket a mai napig emlegetnek. 420 ezer volt a lakás, amiből 200 ezret a szüleiktől kaptak, 100-at kaptak a két bevállalt gyerekre, a maradékot meg a spórolt pénzükből és hitelből rakták össze.


Mára annyit változott a történet, hogy átlag embernél nagyon ritka, ha budapesti viszonylatban a szülő egy lakás árának a felével tudja támogatni a gyerekeit.

Marad az önerő és a hitel, a fiatal magára van utalva, esetleg 1-2 milliót kap a családtól.


Mi szerencsés helyzetben vagyunk. 3 év munka után össze tudtunk rakni annyi önerőt, hogy közvetlen agglomerációban tudtunk venni egy nekünk tetsző kis lakást hitellel és némi szülői kölcsönnel a járulékos költségekre. A hitelt korábban is ki lehet fizetni, nemcsak 20 év alatt. Mi erre is hajtunk, erre gyűjtünk. Ugyanakkor megnyugtató, hogy fele annyit fizetünk a hitelünkre menetrend szerint, mint egy albérletre. Ha probléma lépne fel sem úszunk el, mert tudjuk állni egy fizetésből is.


Meg kell tanulni spórolni és nem azonnal akarni mindent. Semmit nem adnak ingyen, csak ezt a mi generációnk, avagy a nálunk fiatalabbak elfelejtik.

2018. júl. 16. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/37 anonim ***** válasza:

"Mára annyit változott a történet, hogy átlag embernél nagyon ritka, ha budapesti viszonylatban a szülő egy lakás árának a felével tudja támogatni a gyerekeit.


Marad az önerő és a hitel, a fiatal magára van utalva, esetleg 1-2 milliót kap a családtól."


Plusz hozzájön, hogy megöröklik a 3-4 generációval ezelőtti ingatlanokat hozzá.

2018. júl. 16. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/37 anonim ***** válasza:

9

Kérdező, közgazdaságtan alapfok a következő, nem az, amit írtál: ha több pénzt akarsz, akkor csökkentsd a kiadásaidat vagy növeld a bevételeidet.

2018. júl. 16. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/37 anonim ***** válasza:

12#

Nem feltétlenül olyan fiatal korban történik mindez. Én pl. 28 éves vagyok és még senkitől nem örököltem semmit (hál'istennek). A párom nevére került ajándékozással egy lakás, de az anyukája benne lakik. 33 éves. Tehát nincs hátszelünk, önállóan kellett valahogy elindulnunk az életben. Mire örökölnénk bármit is, addigra remélhetőleg már lesz egy saját, tehermentes lakásunk.

2018. júl. 17. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/37 anonim ***** válasza:
14: Jó, de egy család attól család, hogy nincs benne enyém-tied. Tehát ha a szülőknek van saját lakása, és örökölnek mellé egyet, nyilvánvaló, hogy a gyerekük rendelkezésére bocsátják. Nem?
2018. júl. 17. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/37 anonim ***** válasza:
100%

Nem feltétlenül.

Nálunk pl. 50+ évesen (mivel mi a tesómmal és a párommal elkényszerültünk a vidéki élhetetlen kisvárosból) a szülők abba fektetnék az örökölt házból származó pénzüket, hogy jönnek utánunk. Csak ott hibádzik a dolog, hogy mindenüket pénzzé téve és az örökölt összeget összetéve sem találnak igényüknek megfelelő vityillót a környéken.

Anyósom ugyanerre játszik, de sajnos az ő esélye még kevesebb.

Sok hasonló példát látok a környezetemben, főleg ahol már esetleg gyerek is van. A szülők szeretnének közelebb lenni, segíteni, ott lenni az unoka mindennapjaiban. Főleg ha már nincs más, aki vidékhez kösse.

Persze, majd egyszer mi örököljük meg az ő vagyonukat is, de a jó isten adja, hogy minél később legyen ez így. :)

2018. júl. 17. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/37 anonim ***** válasza:
16: Na, akkor részben ezért vannak Magyarországon elszállva a lakásárak.:)
2018. júl. 17. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/37 A kérdező kommentje:

júl. 15. 19:31


Miért is mondanék magamnak ellent? Anno olcsóbbak voltak a lakások a fizetésekhez képes, pláne vidéken, főleg falun.


"vállalkozásuk"? Na, ezen jót nevettem. :D Honnan veszed, hogy a szüleimnek volt vállakozása? Egy szóval sem írtam.



tegnapelőtt 12:58


"Meg kell tanulni spórolni és nem azonnal akarni mindent. Semmit nem adnak ingyen, csak ezt a mi generációnk, avagy a nálunk fiatalabbak elfelejtik."


Érdekes. Ahol tudok spórolok. Nem akarok azonnal mindent. Tudom, hogy semmit sem adnak ingyen. Mégis... A jelenlegi helyzet szerint legalább 100 éves leszek mire összeszedem a pénzt egy lakásra.


tegnapelőtt 14:56


Dehogynem közgazdaságtan alapfok! Amúgy meg: hiába csökkentem a kiadásaimat és növelem a bevételemet, akkor is rettenetesen drágák lettek a lakások a 20. század második feléhez képest.

2018. júl. 18. 15:40
 19/37 anonim ***** válasza:
KÉrdező, te a szocializmus mesterséges árait sírod csak vissza, ami fenntarthatatlan volt, és annak az árát nyögjük még most is, mind, államadósság címén.
2018. júl. 18. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/37 anonim ***** válasza:

A lakásárak azért szálltak el, mert

- egyrészt a hülye kormány elkezdett CSOK-ozni, amit az építők simán lenyúlnak,

- másrészt a pénzes emberek (sokszor lopott) pénzét a (náluknál is nagyobb tolvaj) brókerek lenyúlták

- harmadrészt a banki kamatok a betétekre nevetségesen alacsonyak.

Így aztán az évi kb. 10%-os hozamot ígérő ingatlanbefektetésbe vitték át pénzüket ezek a jómadarak. pedig vannak ennél sokkal de sokkal jobb befektetési lehetőségek, pl. kriptópénzek (Bitcoin és tsai) vagy a FANG-részvények ( [link] amelyeknél évi 100%-os haszon is elérhető, de ezekhez ők túl buták.

2018. júl. 18. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!