Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Kevesebb lett az értékbecslés,...

Kevesebb lett az értékbecslés, mit lehet tenni?

Figyelt kérdés

Elöljáróban szeretném elmondani, hogy első ingatlanvásárlásom, hitelből, így elnézést a tudatlanságomért, tapasztalatlan vagyok még ezen a téren.


A történet röviden: vásároltam egy ingatlant, nem volt minden zökkenőmentes, de végre túl vagyok a sok papírmunkán, ügyvéden és az egyéb fantázianevek mögé bújtatott díjak befizetésén. Az én képzetemben kettő dolog várt még magára: a hitelösszeg folyósítása majd a kulcs átadása.


Helyette derült égből villámcsapás: felhív a hitelügyintézőm, hogy az értékbecslő kevesebbet állapított meg, mint amennyiért az eladó szeretné eladni, így természetesen nem kapom meg a megigényelt hitelt. A probléma az, amit már leírtam, mégpedig hogy mindenben megállapodtunk, aláírtuk az összeget. A hiteles azt tanácsolta, hogy a különbözet felét kaparjam össze, és megpróbálunk az eladóval megállapodni, majd módosítjuk a szerződést. Elragadtak az érzelmeim, és első dühből azt mondtam, hogy nem. Annyiért vásárolom meg az ingatlant, amennyire felbecsülték, vagy nincs deal.


Ennek néhány egyszerű oka van: az önerőhöz is több családtag bevonása kellett; eredetileg megajánlottam a teli árat, nem volt alku; nincs több pénzem. Most jelenleg félmilliót sem tudnék összeszedni, nem, hogy különbözet felét.


És itt szeretnék az eredeti kérdésemre térni: mi lesz innentől a forgatókönyv? Én kifizettem volna teljes árat, de rajtam kívülálló okokból erre nincs lehetőségem. Ennek fényében van veszítenivalóm? Tehát az eladó eláll a vásárlástól, mivel nem tudom teljesíteni a szerződésben foglaltakat, bukok ezáltal valamit?


(nagyon zárójelben: nem hivatalos forrásból van információm, hogy az eladó is éppen egy ingatlan adás-vétel kellős közepén van, és az egész az én pénzemen múlik, konkrétan amit eddig odaadtam készpénzben, azon már túl is adott. Ebben az esetben kénytelen lenne elfogadni a kevesebb összeget, nem?)


2019. jún. 1. 14:57
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
90%
Egyet nem értek. Úgy írtatok alá az adás vetelit hogy nem volt biztos a hitel? Magyarul úgy hogy pénz nuku? Nem tudom a protokollt, kérdezem. Mi van akkor ha elallsz az eladó ragaszkodik az eredeti összeghez és a nála lévő pénzed bukó? Most amikor ennyire pörög a piac.. Nem vennék rá mérget hogy elall.
2019. jún. 1. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
87%

Nem egyszerű eset. Kibickedés, de már ár megegyezés előtt kellett volna felbecsültetni, mert most már sok a túlárazott ingatlan - most lehetne terelni a szokásossal, hogy kereslet kínálat, de ha nem a reális értékén veszed, akkor ez van mint most.

Másfelől az sem teljesen ok, ha az áron változtatnak, akár az eladó, akár a vevő.

Jó, nyugalom, értem, a fenti okoskodás nem segít.

Egy lehetőség van, meg kell próbálni megegyezni az eladóval. A vázolt helyzet miatt szerintem hajlani fog a megegyezésre, de ez különbözettől is függ. Mennyi a különbség?

2019. jún. 1. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
76%

Van néhány fogalomzavar. (tuti sértődés lesz a vége, de azért leírom)


"vásároltam egy ingatlant"

Nem még nem vásároltál egy ingatlant benne a vagy a kellős közepébe.


"az értékbecslő kevesebbet állapított meg, mint amennyiért az eladó szeretné eladni, így természetesen nem kapom meg a megigényelt hitelt"

Ilyen elég gyakran elő szokott fordulni. Az ingatlanbecslő nem hülye, a bank érdekeit képviseli, mindamellett biztosra megy.


"A probléma az, amit már leírtam, mégpedig hogy mindenben megállapodtunk, aláírtuk az összeget."

Ez így szokott lenni, de a vételi ár nem feltétlen egyezik meg az értékbecslő árával.


"Annyiért vásárolom meg az ingatlant, amennyire felbecsülték, vagy nincs deal."

Ez van a szerződésben vagy egy összeg?


"Én kifizettem volna teljes árat, de rajtam kívülálló okokból erre nincs lehetőségem."

Ez nem rajtad kívül álló ok. Gondolom nem ez van a szerződésben. Aláírtál egy adásvételi szerződést.


"Ennek fényében van veszítenivalóm"

Van ám!


"Tehát az eladó eláll a vásárlástól, mivel nem tudom teljesíteni a szerződésben foglaltakat,"

Miért állna el Ő? Te nem teljesíted a szerződés feltételeit! Vállalod a következményeit!


"bukok ezáltal valamit?"

Persze!


"konkrétan amit eddig odaadtam készpénzben, azon már túl is adott. Ebben az esetben kénytelen lenne elfogadni a kevesebb összeget, nem"

Nem!

2019. jún. 1. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
100%
Lehet hogy bunkóság de én nem adnám olcsóbban, ha nem muszáj amikor pörög a piac.. A másik hogy elég inkorrekt szerintem ahogy látod a dolgokat, bocs. Szerintem ha elallsz a veteltol te fogsz bukni mégpedig annyit amennyit adtál az eladónak. De majd ír az, aki ért is hozzá.
2019. jún. 1. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 A kérdező kommentje:
Az adásvételi szerződés tartalmazza, hogy ügyvéd előtt átadok neki x készpénzt, a fennmaradó összeget pedig a bank fogja HITELEZNI. Az nem az én hibám, hogy ő nem becsültette fel a saját ingatlanát, ez pedig így rajtam kívülálló ok.
2019. jún. 1. 19:01
 6/26 A kérdező kommentje:
Inkorrekt!? Én elhiszem, hogy otthon mindenkinek lapul a fiók mélyén x millió spórolása, amihez egy ilyen szituációban hozzányúlhat, viszont nagyon sajnálom, nekem nincs. Nem alkudoztam, tetszett az ingatlan, és jelen anyagi helyzetemet figyelembe véve úgy éreztem, hogy betudok vállalni most egy ekkora hitelt. Az, hogy az eladó hasra ütve bemondott egy árat, ami a bank szerint nem annyi, akkor én miért érezzem magam felelősnek, inkorrektnek? Nincs pénzem a különbözetet kifizetni, ez nem inkorrektség, ez tény. Sajnálom.
2019. jún. 1. 19:07
 7/26 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell az eladónak felbecsültetni az ingatlanát.

Annyit kérhet érte amennyit akar.

2019. jún. 1. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
100%

"Az, hogy az eladó hasra ütve bemondott egy árat, ami a bank szerint nem annyi"

Az ingatlan annyiba kerül amennyit az eladó kér/és amennyiért megveszik. Ez független attól hogy valaki mennyire hitelképes.

2019. jún. 1. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
90%
Lehet rossz kifejezést használtam. Nekem az nem volt akkor szimpi hogy te arra "játszol" hogy úgyis nála van a pénzed és majd annyiért adja amennyiért felbecsultek a kedvedért. Lehet rosszul fogalmaztam.
2019. jún. 1. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
100%
Mit adtál az eladónak? Foglalót vagy előleget? Mi áll a szerződésedben? Ha foglalót, és te állsz el a vásárlástól, akkor bukod a pénzt, amit adtál az eladónak. Ha előleget, akkor visszakaphatod a pénzed. Az eladónak semmi köze hozzá, hogy a hitelező bank értékbecslője mennyire becsüli az ingatlant. Sajnos, bevett szokás a bankoknál, hogy alábecsülik az ingatlant. Attól az eladó nyugodtan meghirdetheti más áron. Szóval ha foglalót adtál, akkor bukod a pénzt.
2019. jún. 1. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!