Kezdőoldal » Otthon » Kert » Orchideával mit lehet kezdeni...

Orchideával mit lehet kezdeni ilyen esetben? Mit ronthattam el? Szeretném, ha újra virágozna.

Figyelt kérdés
Hetente egyszer áztatom be vízbe, utána hagyom lecsöpögni. Párát úgy oldom meg, hogy felforrázott, majd kihűlt vízzel spriccelem. Átlátszó kaspóban van, aminek lyukak vannak az alján. Korábban volt egy sárga levele alul, az leesett, mostani levelei szép zöldek. Gyökerek szintén szép zöldek, egy-két picit szárazabb felszíni gyökeret leszámítva. Első orchideám, én laikusként egészségesnek látom, viszont a virágai szép lassan elhervadtak, s lepotyogtak.

2019. aug. 13. 09:45
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nagyon is jól tartod, talán a fény nem elég neki. Nem tudom, de egyébként természeres, hogy egy idő után elfárad, és akkor leszárad. Ha egyszerre dobja le a virágait az nem a legjobb tartást jelenti, de a szépen sorjában esik le akkor az a természetes elhervadás. De biztosan írnak még választ mások is. Figyelni fogom a kérdést.
2019. aug. 13. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat. Apránként hullott le, nem egyszerre. Ablakban van, kap elég fényt. Mivel délután erősebben süt be a nap, félig le van húzva a roló, hogy fényt kapjon, de ne égjen meg. Akkor ezek szerint nincs semmi baja, ez természetes? Egy picike bimbót találtam rajta, többet nem, s nem tudom, fog-e még virágozni. Valahol olvastam, hogy vissza kell vágni a szárából, de annak nem merek most nekiesni, mert félek, hogy rosszul vágnám.
2019. aug. 13. 10:28
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Az orchideák becsapósak. Azt hinné az ember, hogy "gondozni" kell őket, valójában pedig azt szeretnék, ha békén hagynák őket.

Nem pontosítod a növényed közelítőleges rendszertani besorolását, mert a kereskedelemben sokféle orchideát lehet kapni, amelyek esetenként egymástól eltérő gondozást kívánnak.

Ha a pillangó orchideáról van szó (Phalaenopsis), akkor ugyan mindent jól csinálsz (bár szerintem "túlaggódod"). A virágai 2-3 hónapig is díszítenek, de nem tudhatod, hogy ha virágosként kaptad, akkor előtte mennyi időt töltött már az üvegházban, kertészetben. Lehet, hogy most telt le a 2-3 hónap virágzási idő, amit ez a nagy meleg csak rövidített. Én már nagyon sok pillangó orchideát küldtem halálba a túlöntözéssel. Most 2 éve van egy Praktikeres "ments meg" növényem, amit bimbós, de fonnyadt levélzetű állapotban vásároltam 399- Ft-ért. Na, ezt hagyom békében. Vizet is hetente egyszer kap, ahogy leírtad. Az áttetsző cserép miatt minden alkalommal megnézem a gyökérzetét is. Azt látom, hogy a fenyőkéreg darabkák között vannak a vastag zöldes, gilisztaszerű gyökerek. Idén már elvirágzott. Nem párásítom. Szinte pontosan nyugatra néző kis szellőztető bukóablak előtt van. Léggyökerei csak idén kezdtek fejlődni és nem értem az oksági összefüggést (pedig biztosan van) a vízellátás és a léggyökerek között. Elvileg a levegőből is képes felvenni a párát, de szobai körülmények között bizonytalan vagyok, hogy azért jönnek-e a léggyökerek, mert egyébként kevés vizet kap a cserépben levő gyökérzeten át és így szeretné pótolni a hiányt, vagy éppen ellenkezőleg, azért bírja az energiáit léggyökér fejlesztésre fordítani, mert a cserépben levő gyökereken át is megfelelő vízmennyiséget kap ? Megjegyzem, voltam jópár éve egy lakásban, amiből kihalt a tulajdonos, az örökösök meg több, mint fél éve bajlódtak a hagyatéki tárgyakkal (eladás, elajándékozás, kidobás) és volt a lakásban egy gondozás nélkül otthagyott Phalaenopsis orchidea is. A redőny le volt engedve, csak réseken át jött be a fény és a növénynek 30-40 cm-es léggyökerei voltak (igaz, enyhe szellőzetlenség érezhető volt a lakásban).

Minden növénynél figyelembe kell venni, hogy ők az állandó, vagy igen lassan változó környezeti feltételekhez tudnak idomulni, a környezet megváltozása (üvegházból lakásba) rossz hatással van rájuk.

Megjegyzem, hogy a barkácsáruházakban időnként leárazva kaphatók valóban megmentésre szoruló orchideák is viszonylag olcsón. Ebből a szempontból mostanában én a KÖKI-nél levő OBI-t szoktam meglátogatni, ahol néha Cattleya orchideák is vannak.

Az orchideák azért is "becsapósak", mert időnként nem érteni, hogy miért érzik jól magukat, máskor meg miért mennek tönkre. Annak idején vettem egy erősen kókadt kis vénuszpapucs orchideát (Paphiopedilum), ami pár év megerősödés után évente hozott virágot (8-10 éven át), majd egyszer csak elunta magát és most már évek óta nem virágzik. Leghálásabb a csónakorchidea (Cymbidium), mert igénytelen, télen a két ablak között is áttelel (10° körüli hőmérsékleten) és éppen télen hozza a virágokat.

2019. aug. 13. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Jól írják, ez feltehetőleg a természetes elnyílás.

A virágszárat nem szabad bántani, ameddig el nem száradt. Ha zöld, akkor ezen lesznek - nagy valószínűséggel - a következő virágok. A régi virágszáron sokkal nagyobb valószínűséggel virágzik a Phalaenopsis, mint hogy új szárat hozzon.

2019. aug. 14. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Őszinte leszek, full hülye vagyok sajnos hozzá, a neten található információk alapján gondoztam/gondozom. Szerintem lepkeorchidea, ahogy nézegettem a képeket.. A szára is rendben van, szép zöld :) Volt még egy szára, amikor megvettem, láttam, hogy vissza volt vágva. Akkor nem bántom :) Olyan szépek tudnak lenni, annyira örülnék, ha megmaradna :) Köszönöm a válaszokat!
2019. aug. 14. 09:44
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Igen. A kertészetben, ha nem adják el a virágzási idő alatt, akkor a legtöbb esetben visszavágáják és eladják a következő szezonban. Ugye ott csak ilyen tökéletes szálegyenes virágszárral rendelkező darabokat adnak el, ha a leárazásban sem viszik. (Első válaszoló voltam)
2019. aug. 14. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!