Kezdőoldal » Otthon » Kert » Egy átlagos tasak sárgarépa-ma...

Egy átlagos tasak sárgarépa-mag, v. fehérrépa vetőmag (talán 4 gr) - optimális kiszórás esetén (sorokban) kb. hány méterre elég?

Figyelt kérdés
Én sárgarépát 1 tasakkal 23 méterre szórtam ki. Sűrű, ritka, v. optimálishoz közeli sűrűségűnek számít?
2020. ápr. 8. 18:18
 1/7 anonim ***** válasza:

Optimálishoz közeli, kézzel szórva. Ha mind kikel, akkor egyelni kell, de még mindig egyszerűbb, mint palántázással pótolni...

De a jó keléshez persze a megfelelő mélység szükséges, se nem túl sekélyen, se nem túl vastag takarással.

2020. ápr. 8. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Nekem úgy sejlik (még tavalyról hogy 1,5 - 2 cm mélység - ha jól sejlik...és, ahogy sikerül betartani ...
2020. ápr. 9. 03:13
 3/7 anonim ***** válasza:

Az úgy elvileg jó. Gyakorlatilag meg, mikor hogy...

Nálunk háromszögletű kapával szokás valamivel mélyebb árkot húzni, és úgy szórni kicsit magasabbról, hogy az árok aljába és oldalába is kerüljön, aztán vagy a mélyebben fekvő lesz jó, vagy a magasabbra kerülő. Ha mind kikel, akkor meg az első gyomláláskor megritkítom.

Nem szoktam 120 métert négykézláb végigmászni a takargatással, hanem egy perc alatt végigmegyek a sor fölött, és bakanccsal lökök rá földet, amennyi sikerül. És kikel... Ha mind egyforma mélységbe kerülne, akkor nem biztos, hogy kikelne. Megöntözni csak akkor szoktam, ha ilyen száraz a tavasz, mint idén.

2020. ápr. 10. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszi!! - Én most közvetlen vetés előtt spricnis műanyagflakonból jól bespriccelgettem az árkot, mielőtt a magokat belehullajtottam. (Fél területet már elvetettem, a másik fele még hátra van). Jó lesz-e ez így...vagyis csináljam nyugodtan így tovább...vagy STOP. És, mikor érdemes először megöntözni...a mostani időjárási viszonyok közepette (?) Ha végzek, kb. én is 120-('es') leszek (ha a sorok hosszát összeadom).
2020. ápr. 10. 12:57
 5/7 A kérdező kommentje:

('méteres')...

Korábban olvastam, hogy esetleg a mag megrothadhat, ha nagyon nedves talajba vetik....mi lehet az igazság - és mennyire nedves, amikor 'nagyon nedves'?

2020. ápr. 10. 12:59
 6/7 anonim ***** válasza:

Vetés előtt felesleges nedvesíteni. Annak még több értelme van szerintem, hogy elszórod a magokat, aztán az árkot locsolókannával végigöntözöd, hogy a magokhoz hozzátapadjon a föld, meg úgy általában is összeálljon a magok szintjén, nedvesen tartva őket, és utána takarod be, és aztán már nem is nézel rá kelésig. A magok szintjén tömörnek kell lenni a földnek, különben nem tud pótlódni a nedvesség a mélyebb rétegekből. Én akkor szoktam így végigöntözni kannával, ha el vagyok késve valamivel, mert egyből átnedvesedik a mag, és másnapra már csírázik.

Ha nem így öntözöl, akkor - tekintve a késői időpontot meg a száraz földet -, azonnal meg lehet öntözni, de úgy, hogy a víz ne álljon meg sehol, vagyis a talajfelszín ne cserepesedjen ki utána. Ha nem homokfölded van, akkor ennek is elégnek kell lenni kelésig. De éppenséggel még egy öntözést beiktathatsz, ha úgy látod. Én vagy 0, vagy 1 alkalommal szoktam öntözni kelésig (idén 1-szer), aztán kelés után egy hónappal kezdem rendesen öntözni csepegtetőszalaggal, az első rotálást követően. (Ha nagyon kicsi növények közé tenném a szalagot, akkor a szél miatt kivinné a felét.) Lehet, hogy előfordult már, hogy slaggal is öntöztem egyszer, de nem jellemző. Hasznos lehet ez is, ha nem vereti le az ember, de nem is feltétlenül szükséges, mert a gyökerek szintjén van még nedvesség, futja a téli csapadékból. Most is hiába nem volt eső már egy ideje, biztos te is azt tapasztaltad, hogy nedves fekete volt a föld a kapa nyomán.

A répamagra igaz, hogy ha sokáig fekszik nedves és hideg talajban, akkor megrothadhat. De most már meleg a föld, ilyenkor csírázni kezd a nedvesség hatására, nem rothadni.

A zöldség bírja a hideg, nedves talajt, régebben néha tél alá vetettük, aztán tavasszal kikelt. De leszoktunk róla, mert nem kelt előbb a rendes márciusi vetésnél, és jól be is füvesedett, mire kikelt és kapálni lehetett, alig lehetett megtalálni.

2020. ápr. 10. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a sok információt!!
2020. ápr. 11. 02:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!