Kezdőoldal » Otthon » Kert » Burgonyát ha most elvetek,...

Burgonyát ha most elvetek, lesz még belőle valami idén?

Figyelt kérdés

Illetve mi az, amit még ilyenkor lehet vetni?


KIcsit nagyobb lett a kertem a szomszédnak hála, és gondoltam nem hagynám parlagon. Elég kezdő vagyok viszont, azért kérdezek.

Burgonyára azért gondoltam, mert van sok tavalyi, és nagyon csírázik már, szóval így csírásan elültetve gondoltam előrébb volnék....


Vagy mi mást lehet?


Esetleg tökféléket?

Vagy?



2020. jún. 7. 03:44
 1/7 anonim ***** válasza:

Gondolom, tudod öntözni, anélkül ilyenkor már semmihez nem szabad nekifogni.

Krumplit szerintem meg lehet próbálni, nem érzékeny a napok hosszára. Fajtától függ, hogy kicsi korban mennyire bírja az esetleges 35 fokot. Nálam volt már, hogy másodnövényként szépen termett, de olyan is volt, hogy nem akart sehová fejlődni. A sok víz mindenképpen fontos.

Uborkát, bokros tökféléket lehet még. Sütőtököt nem tudom, esetleg rövid tenyészidejűt, mint ez a hosszú narancssárga.

Céklát, zöldbabot, kifejtőbabot nyugodtan. Sárgarépa is sikerülhet sok vízzel és ha nem lesz nagy hőség.

Paprikát, paradicsomot, padlizsánt (palántázva), ha tudsz olcsón palántát szerezni, de mindenképpen későiek lesznek.

Nekifoghatsz virágládában őszi káposzta- és karalábépalántát nevelni. De palántát is lehet most venni, korábbinak. (Nagyon permetezésigényes, hernyók meg liszteskék miatt.)

Nyári saláta (aminek a csomagolására rá van írva, hogy nyáron is vethető).

Borsót majd nyár végén lehet, hogy a hűvösebb időre essen a virágzása, most nem. Legjobb a rövid tenyészidejű (pl. Rajnai) augusztus közepén vetve. De szerencsejáték, az őszi hőmérséklettől függ, hogy szép termésed lesz és 2 hónapig tudod egyfolytában, vagy semmit nem tudsz szedni.

Augusztus első felében téli retket.

És mindent nagyon kell öntözni.

2020. jún. 7. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Mi is ültettünk már krumplit juniusban, lehet még. De én mondjuk a tavaji krumplit biztos nem vetném el, rizikós.

A hibrid fajták nem alkalmasak ujraültetésre nem lesz alattuk termés.

Inkább vegyél ha találsz még valahol.

Ahogy felettem is irta szinte mindent lehet még vetni csak sok viz kell.

Tököt is lehet még, eleve majus közepe után szoktuk ültetni a fagyok miatt a babot is.

2020. jún. 7. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Erdélyben kiszedik a korait,amit piacra szántak.Helyébe ültetik,amit téli betárolásra szánnak.
2020. jún. 7. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

"A hibrid fajták nem alkalmasak ujraültetésre nem lesz alattuk termés."

Milyen az a hibrid krumpli? Tudnál linkelni egyet? :)

Csak mert a krumplikat ivartalanul szokták szaporítani, tehát a szaporítástól nem romlik le.

2020. jún. 7. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Kersztezett krumpli, nem azt mondtam, hogy elromlik hanem azt, hogy nem alkalmas ujravetni és ezt tapasztalatból mondom. Kinézetre szép nagy a tő de teremni már jóval kevesebbet fog. De nem csak a krumpli ilyen nagyon sok más zöldség is. Főleg a Holland kisdoboz burgonya de a boltban árult ültetni való krumpli is nagyrészt hasonló. Ezeket nem is kell permetezni vagy csak nagyon ritkán és rengeteg termést hoznak.

Igaz nem tudom milyen fajtával rendelkezik a kérdező.

2020. jún. 7. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Akkor lesz újkrumplid, amikor már senkinek se.

Igazi kuriózum lesz...

2020. jún. 7. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

5

Mint írtam, a krumplikat ivartalanul szaporítják, nem szokták keresztezni. Ill. a keresztezés addig tart, hogy kinemesítenek egy új fajtát, de aztán azt már csakis ivartalanul szaporítják, tehát ugyanúgy nem magról, mint ahogy te is ivartalanul szaporítod a kertedben.

Leromlani tudnak a krumplifajták, ha vírusos van köztük (ami biztosra vehető még fémzárolt esetében is), akkor ez újravetésnél évről évre több példányt fertőz meg, ami rossz terméshez vezet. Ha a kerted már csupa vírus, akkor már az első újravetés évében is fennáll ez.

A holland dobozost is kell permetezni, ha van bogár. Ezt 20 évvel ezelőtt terjesztették, hogy nem kell, de azóta ezt már mindenki megcáfolta a saját kertjében, aki rendszeresen ültet krumplit. Ha egyszer jön a bogár, az rámegy bármilyen krumplira, amit talál, nem finnyáskodik, és nem fog éhen halni.

2020. jún. 9. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!