Kezdőoldal » Otthon » Kert » Panel ház tetejére lehet...

Panel ház tetejére lehet dézsába növények ültetni, mint Amerikában, vagy más országokban?

Figyelt kérdés

Egy 4 emeletes panel házban lakok és szeretnék friss zöldségeket és fűszereket ültetni, afféle konyhakertet csinálni. 3-4 közepes méretű dézsába szeretnék ültetni.

Nem tudom, hogy van-e szabály erre, lehetséges-e ennek a megvalósítása?



2020. jún. 9. 13:07
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A ház TETEJÉRE nem, mert oda nem járhat fel senki, mivel veszélyes lehet.

Viszont ha van erkélyed, ott tarthatsz ilyeneket, amire figyelni kell, hogy ne fusson le a víz az alattad lévö lakáshoz, meg ne szemeteljen oda.

2020. jún. 9. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
A másik meg, hogy a tetőt nem erre tervezték. Se a plusz súlyra, se a lapos tetőn való állandó mászkálásra.
2020. jún. 10. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A tető (födém) éppen elbírná az a néhány dézsa földet, sőt jóval többet is, mivel semmivel sem másabb, mint a szintek közötti - ha jók az ismereteim 160 mm vastag - vasbeton födém. Továbbá négy emeletes az adott épület, amit a 10 szintes házgyári technológiával építettek, tehát statikailag túlbiztosított is lenne de...

A tető nem egy olyan osztatlan közös terület, amit csak úgy kénye kedve szerint használhat bárki. A tető lelkét adó szigetelés eléggé sérülékeny (nincs védve pl kavicsréteggel) és a szellőztetést biztosító motorok és azok gépészete is eléggé akadályozó tényező odafent nem beszélve a villámvédelmi felfogók és azok levezetőiről. A mai viszonyok között a közös képviselő egyetlen lehetősége ennek elutasítása, meg ugye az éppen a művelet alatt lakók sem örülnének ennek.

Amúgy sok millió (csillió) árán szép tetőkerteket lehetne kialakítani a paneleken megoldva a felsőbb szintek túlhevülését, de manapság egy sokkal racionálisabb napelem/napkollektor telepítése is vért izzadva megy.

2020. jún. 11. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Igen, #3 teljesen egyetértek a véleményeddel.

Külföldön is nagyon sok helyen be vannak ülzetve és teraszok vannak létrehozva az emeletes házak tetején.


Ezért nem értem és vagyok felháborodva, hogy itthon ez miért nem valósítható meg. De a napelemeken is elgondolkoztam nem rég, hogy miért a szomszéd szántóföldet használták fel napelemek telepítése miatt (tavaly építették ki a vétosunk mellett), mikor ott van a több száz panel ház, aminek a teteje teljesen kihasználatlan és ha jól számolom 30-40 db napelem elférne egy 1 lépcsőházad 4 emeletes panel tetején.

2020. jún. 11. 22:40
 5/5 anonim ***** válasza:

Igen, de ezeket a külföldi házakat vagy eleve úgy tervezték, vagy utólag megerősítették. Abban biztos lehetsz, hogy nem csak úgy gondoltak egyet, és a nem erre tervezett tetőkön belefogtak az ültetésbe.

Mivel dolgoztam lakásszövetkezetnél, ezért vannak bizonyos ismereteim.

Ha a födémet a tervező számítása szerint X terhelés fogja érni, akkor úgy kell méreteznie, hogy mondjuk 2X terhelést bírjon ki. (A pontos arányszámot nem tudom.) Ha fel akarnak vinni több tonna napelemet vagy földet, akkor már nem áll fenn ez a túlbiztosítás, tehát nem fogják engedélyezni, külföldön se.

Növények esetében meg egy nagyon komoly plusz víz elleni szigetelést kell csinálni, a nagyon komoly plusz vasbeton megerősítés mellé.

2020. jún. 12. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!