Kezdőoldal » Otthon » Kert » Miért árt a gyepnek/növényekne...

Miért árt a gyepnek/növényeknek, ha tűző napon (nyári forróságban) locsoljuk?

Figyelt kérdés
Olvastam sok helyen, hogy árt, olvastam sok helyen, hogy nem árt. Bármelyiket elhiszem, ha van rá érthető, logikus magyarázat. Köszönöm.
2020. jún. 28. 17:48
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:
#1: Sehol nem irtam, hogy nem tudok huvosben locsolni. Mindossze a lehetosegeket vizsgalom.
2020. jún. 29. 13:36
 12/19 A kérdező kommentje:
#2: Nagyon sok ember elvezi, ha hirtelen lehul ilyenkor. A strandon mit szoktak csinalni szerinted? Masreszrol mi emberek/allatok vagyunk, ez meg noveny, kicsit mas felepitesu.
2020. jún. 29. 13:37
 13/19 A kérdező kommentje:
#3: A nagyitos dolog okes, errol hallottam.
2020. jún. 29. 13:39
 14/19 A kérdező kommentje:
#6,#7,#8: En is igy gondolom/tapasztalom nagyjabol.
2020. jún. 29. 13:40
 15/19 A kérdező kommentje:
#9: Ezert ART a novenynek, mert kevesebb viz jut? Tehat a kevesebb rosszabb mint a semennyi? Mert en ezt kerdeztem, nem azt, hogy mikor locsoljak helyette. Ha tuzo napon meglatom, hogy rohadt szaraz a fu, akkor inkabb ne locsoljam, mert ugyis keveset kap, inkabb szaritsam tovabb. Logikus...
2020. jún. 29. 13:45
 16/19 A kérdező kommentje:
#10: Egyebkent akkor amit mondasz, az pont a napsutesben locsolast igazolja. Ebben is lehet vmi.
2020. jún. 29. 13:47
 17/19 anonim ***** válasza:

A nagyítós dolog az urban legend.

Több konkrét kísérletben próbálkoztak már vele, de egyetlen esetben se tudták előállítani. Mindenféle formájú vízcseppel próbálták, laposabbal, domborúbbal, kisebbel, nagyobbal. A vízcsepp alatti hőmérsékletet külön mérték a csepp szélén meg közepén. De semmi, egyszerűen egyik kísérletben se tudtak olyan hőmérsékletet előállítani, ami égette volna a növényeket. Maga a vízcsepp felvette a keletkező nem túl nagy hőt, és leadta a felső oldalán. A vízcsepp nem tud olyan domború lenni, hogy nagyon nagy hőt csináljon. Szóval, lehet, hogy előfordult már a világ kezdete óta, de olyan ritka lehet, hogy kísérleti úton nem tudták egyszer sem reprodukálni.

Kicsit hasonló, mint mikor egy vízzel töltött lufit elég sokáig lehet öngyújtó több száz fokos lángjával melegíteni, mielőtt szétdurran, mert a víz lehűti annyira, hogy nem olvad meg. Ugyanígy, a vízcsepp is elviszi azt a nem túl nagy hőmennyiséget, ami égetne.

Növénytől függően olyan 15-20 fok közt van az a hőmérséklet-különbség, amit még elviselnek a növények. Tehát 35 fokos levél a 15 fokos vizet még nagyjából károsodás nélkül elviseli. Sőt, ha a hideg víz érkezése lassú, pl. ritka és apró szemcsés, vagy a ritkán érkező nagy vízcsepp lefolyik a levélről, mielőtt nagyon sok hőt vonna el, akkor így a levél szépen, fokozatosan hűl le, nem úgy, mintha egy cserepes virágot belemerítenénk a hideg vízbe.

Vihar előtt el szokott borulni, hideg szél fúj, így a növények lehűlnek annyira, hogy nem lesz meg az esőcseppek és a levél hőmérséklete közt a káros különbség.

2020. jún. 29. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

"Vihar előtt el szokott borulni, hideg szél fúj, így a növények lehűlnek annyira, hogy nem lesz meg az esőcseppek és a levél hőmérséklete közt a káros különbség."


hát ma nálunk derült égből hirtelen hidegzuhany volt...

2020. jún. 29. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:
#17: Koszonom a tartalmas valaszt!
2020. júl. 1. 18:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!