Kezdőoldal » Otthon » Kert » Othello szőlő, most olvasom,...

Othello szőlő, most olvasom, hogy úgynevezett "direkt termő" és bor keszitésre tilos felhasználni mert a metilalkohol tartalma miatt mérgező bort ad. Igaz ez?

Figyelt kérdés

Én 28 évvel ezelőtt Othello szőlőből csináltam kB 40 liter bort és még is ittam.

Még élek!

Hobbiból csináltam anno, erről nem is tudtam.



2021. febr. 8. 21:20
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
100%

A tulaj nem jól tudta. Az uniós szabályozás mindig is lazább volt a direkttermőkkel szemben, mint a magyar. Két éve több nagy bortermelő ország engedélyeztetni akarta a direkttermőkből készített borokat, de konkrétan a magyarok ellenbeadvánnyal támadták a tervet, és ezért továbbra is tiltott az Othellóból készített bor.

Az Othello az unióban (így nálunk is) csak borszőlőként tiltott.

Nálunk, ha jól emlékszem, a '80-as évek elején hozták meg azt a rendeletet, hogy 2000-ig minden bortermő Othello-ültetvényt ki kell vágni. (A többi direkttermőt pedig már a két világháború közt betiltották.)

2021. febr. 19. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

Érdekeseket írtok!

Köszönöm az eddigi válaszokat!


Ha már ilyen "életrevaló" ez a felvetésem, megtoldanám még egy kérdéssel :


Konkrétan mit jelent az hogy direkttermő és abból a tulajdonságból hogyan alakul ki az hogy mérgező bort ad?


Nagyon kíváncsi vagyok ezért nagyon örülnék neki ha valaki levezetné, elmagyarázná!

2021. febr. 20. 00:19
 13/15 anonim ***** válasza:
82%

Amerika felfedezése után ott is akartak bort termelni a lerészegedni vágyó hódítók, de nem jött össze nekik, mert ott élt a szőlőgyökértetű, közismertebb nevén filoxera. Az amerikai szőlő (Vitis labrusca) az idők folyamán kifejlesztett ellene egy védekezést, a gyökerén nem él meg, csak a levelén, viszont ez csak gyengíti a növényt, nem öli meg. Ezzel szemben az eurázsiai szőlő (Vitis vinifera) gyökerén olyan jól érzi magát, hogy a tőkék ettől pár év alatt kipusztulnak. Így az amerikaiak kénytelenek voltak az amerikai szőlőfajták közül válogatni, őket keresztezgetni, hogy iható dolgot kapjanak, mert hát hogy nézne ki, ha nem lennének részegek a keresztények. Sikerült is a dolog, csakhogy az amerikai szőlők termésében extra sok a pektin, ebből pedig sok metilalkohol képződik az erjedés során.

A 19. sz. második felében Amerikából átkerült Európába a filoxera. A századforduló előtt elért Mo-ra, így odalettek a nagy magyar szőlővidékek.

Az európaiak kétféleképpen próbálták megoldani a helyzetet: egyrészt, elterjedt az oltás, vagyis amerikai szőlőalanyokra oltották a jó minőségű európai fajtákat. Másrészt, elkezdtek amerikai szőlőket termelni. Ennek a második módszernek volt az egy változata, hogy elkezdték veszettül keresztezni az európai és az amerikai szőlőket, olyan fajhibrideket (interspecifikus fajtákat) keresve, amik egyrészt ellenállnak a filoxerának (meg többé-kevésbé a szőlőbetegségeknek is), másrészt meg azért jó ízű a boruk, és nem tartalmaz túl sok metanolt.

Azokat az amerikai szőlőfajtákat és interspecifikus hibrideket nevezzük közvetlenül termőknek vagy direkttermőknek, amik oltás nélkül, a saját gyökerükön (sima vesszőt dugványozva) is megélnek és teremnek, mert a gyökerükön nem telepszik meg a filoxera. Ezek a fajták részben vagy egészben amerikai szőlőfajtákból jöttek létre, ezért a boruk viszonylag sok metanolt tartalmaz. Ez az összefüggés a direkttermők és a metilalkohol közt.

2021. febr. 20. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
100%

Azt még kihagytam, hogy a szőlőgyökértetű homokföldön nem él meg, mert beomlanak a járatai, szóval homokon most is lehet saját gyökéren európai szőlőt termelni. (Meg olyan kötött talajon is, ahová valamiért még nem talált oda. De ilyen hely már kevés van nálunk.)

Így néz ki a filoxera:

[link]

És ilyen az, ha egy direkttermő levelére költözik:

[link]

2021. febr. 20. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:

Hát ez fantasztikus! Köszönöm, soha - mint átlag földi halandó, aki egyébként mindig is hallott arról hogy "filoxera" de ugye simán eleresztette a füle mellett ezt, hiszen fogalma sem volt a jelentőségéről és a mibenlétéről - most olvasom Jókaitól Wikipédian, azt ami idevág : " mert ami rossz van a földön, az tökéletesen el nem vész soha"

Pfffff.

Olvasom tovább! (nem a Covid miatt)

Nagyon érdekes!

Még egyszer köszönöm a magyarázatot!

2021. febr. 20. 21:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!