Kezdőoldal » Otthon » Kert » Magastörzsű rózsa szaporítása?

Magastörzsű rózsa szaporítása?

Figyelt kérdés

Sziassztok, mostanság szoktam "nem mindennapi" dolgokat csinálni a kertben és most a fejembe szedtem hogy szeretnék saját kezüleg magastörzsű rózsát szaporítani(Double Parfume). A saját elméletem szerint vadrózsát kellene kigyökereztetnem(mert van más magastörzsű rózsám és azon nőnek vadrózsa hajtások) és azt folyamatosan metszeni majd ha elért egy olyan kort akkor pedig ráoltani az adott zsótafajtát. Eddig szép és jó de pár kérdés felmerült bennem.


1:Több rózsafánk is van ami több fajta rózsát is jelent. A vadhajtások mind ugyan olyankot ezalatt értem hogy vadrózsának is vannak afajtái vagy az igazából "szokványos" azaz mindegyiknél ugyanaz?


2:Néztem egy videót és a kertész azt mondta hogy hogy 3 helyen van beoltva vagyis pontosítok 3 részből áll a rózsafa. A gyökérzet a törzs és az "ágak". Ezt úgy mondta mintha valamit kigyökereztetett volan amjd azt elvágta ráoltotta a vadrózsát(vagy nem tudom milehet) és majd a végén az adott rózsafajtát amit szeretnénk hogy hajtson majd. Ez mennyire van így illetve ha ez igaz akkor milyen komponensekből áll azaz milyen gyökér milyen törzsből áll(nyílván a rózsát azt majd magamnak szerzem be).


Előre is köszönöm a segítséget. Ha bárki próbálkozott már ilyennel és van tapasztalata benne vagy valaki szakértő, szívesen fogadnék tanácsokat.



2021. máj. 31. 16:27
 1/1 anonim ***** válasza:

A vadrózsa sarj is jó, de a profik magoncokat szoktak használni. És gyökérnyakba oltanak, az alsó rügy alá, hogy ne hajtsa alulról a vadakat. Méghozzá, olyan szelektált vadrózsát, vagy speciális alanyfajtát használnak a komolyabb szaporítók, ami nem szeret gyökérről sarjadzani. Ha sarjra oltasz, az egész biztosan tovább fog sarjadzani, plusz lentről vadat hajtani. Érdemesebb lenne valami vadrózsás bozótosból kisebb tövet kiásni, és azt használni.

Nem tudom, konkrétan milyen rózsát szoktak törzsnek használni, de annak az a lényege, hogy erős, nem elpattanó törzs legyen. Viszont otthonra nyugodtan lehet törzset nevelni az alanyból, régen a profik is így csinálták, a külön törzs csak pár évtizede terjed. Úgyis használsz valami támasztékot, amihez a rózsafa fejét felkötöd. (Nem a törzset kötöd oldalról, hanem a fejet, felfelé, nehogy elpattanjon.) Csak ha már sikerült az oltás, akkor késsel az alany szemeit ki kell vagdosni a törzsről, hogy onnan később se hajtson.

2021. máj. 31. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!