Kezdőoldal » Otthon » Kert » A LED lámpa jó növény neveléshez?

A LED lámpa jó növény neveléshez?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Szóval pár napja rendeltem egy elméletileg növény nevelő LED lámpát ami kék és piros színű.

Van egy jó pár gyümölcs palántám (ha valakit érdekel akkor majd leírom részletesebben) és mivel most télen kevés a napfény azt reméltem hogy ez jó lesz helyette.

Viszont egy két helyen azt olvastam hogy semmi haszna LED lámpáknak a növényekre.

Nektek mi a véleményetek?

Vagy esetleg valakinek ehhez kapcsolódó tapasztalat?



2022. jan. 11. 22:10
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Akváriumom felett sima fehér 6500 Kelvines LED-ek vannak, és CO2 adagolás mellett nyomják a buborékokat a növények. Viszont az tény, hogy a fénycsöves lámpával azért jobban nöttek, bár annak erősebb is volt a fénye.
2022. jan. 11. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Akkor ezekszerint jó?

Az enyém két ilyen kör alakú és abban mennek a LED-ek

2022. jan. 11. 22:33
 3/14 anonim ***** válasza:
91%
Nem lehet megjósolni, mert rengetegféle LED van, de kipusztulni szerintem nem fognak alatta. Vizinövényeknél nálam azért a víz sokat elvesz a fényerőből.
2022. jan. 11. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
A színvisszaadás, spektrum stb elég sokféle a ledeknél. Olyant keress, ami direkt erre való. Valószínűleg nem tömegcikk lesz és drágább.
2022. jan. 12. 05:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
Én úgy nézem vannak direkt erre speciális ledek. Simán rákereshetsz.
2022. jan. 12. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Full spectrum LED néven találsz kimondottan növényekhez való lámpát. Ezek nagyon jók, csak a mennyisége nem mindegy, elêg sok kell belőle (nagy össz teljesítmény) növényenként.

Én anno kísérleteztek vele, 1 GU10es, 2W-os egy kb 5 centis cserép fölé rakva a paradicsom palántákat szépen nevelte. Annál nagyobb mennyiséget 1 lámpából nem tudtam kihozni, a.nagy 20-40W-os lámpáknak meg nagyon borsos ára volt, így maradt a fólia sátor a palánta neveléshez.

2022. jan. 12. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

[link]


Na hát erre gondoltam, azért köszönöm a válaszokat, remélem így ez alapján többet tudtok róla :)

2022. jan. 12. 14:04
 8/14 anonim ***** válasza:

Ez csak dísznek jó, nincs akkora fényáram, hogy valami konkrét hatása lehessen.

Ellenben a növénynevelő led lámpáknak (grow led light) van értelme, csak megfelelő teljesítmény is szükséges hozá, ezt a legkönnyebb házi palántanevelésnél cob led chippekkel elérni. Ebben a videóban 30 wattos teljesítményű lámpát készítenek, innen indul a hatásosság, de szerintem érdemes ennél nagyobb teljesítményre törekedni, 50 W, de még inkább nagyobb teljesítmény elérésével. Persze a 100 wattos chippek már nagyon melegszenek, azokhoz bizonyára ventillátorok is kellenek, ha ugye léghűtést alkalmazunk, így talán a legjobb egy hosszúkás lámpát készíteni, amely több 30, vagy 50 Wattos fényforrást tartalmaz. A lényeg az, hogy a komoly hatás eléréséhez meg kell közelíteni legalább a tízezer lument, amely cob led esetén valamivel 100 watt teljesítmény fölött van, vagyis két darab ötvenes, vagy három harminc wattos chippet kell alkalmazni, az biztosan hatékony.

https://www.youtube.com/watch?v=vkQ0Umt79F0&t=509s

2022. jan. 12. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Hát azért köszönöm, de én nem fogok mégegyet potyára venni hogy aztán az se legyen jó.

Ha nem működik akkor nem, most nem tudok mit csinálni.

Én annyit tudtam hogy kék és piros fény kell nekik, ez meg pont olyan. Ha elpusztulnak akkor többet nem palántázok.

2022. jan. 12. 16:52
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Teljesítményt emlegetni nem érdemes, ha nem társítunk hozzá megvilágítandó felületet.

A lámpánál az a lényeg, hogy a vörös és kék ledeken kívül legyen benne UV és IR színű is, meg különféle fehérek, esetleg egyebek is, ez opcionális.

A teljesítménynél meg az, hogy keress rá a neten, hogy hány lumen szükséges 1 m2-hez. Mert anélkül hiába nézel egy lámpát, nem mindegy, hogy 50 cm-ről világítva bevilágít 0,2 m2-t egy adott lámpa, vagy pedig ugyanez a fény fejmagasságból eloszlik 3 m2-en. Nyilván minél erősebb a fényforrás, annál nagyobb terület megvilágításához elég.

Ha megtaláltad az összefüggést, akkor onnan indulj, hogy mekkora területet szeretnél megvilágítani, tehát hány lumenre van szükséged, és eszerint keress.

Gyümölcspalántákra szobában amúgy nem érdemes költeni. Nem ismerem a projekt körülményeit, de valószínűleg jobban jársz, ha kihajítod az összeset, és tavasszal újrakezded, természetes körülmények közt.

2022. jan. 12. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!