Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogyan és mikor kell megfelelő...

Hogyan és mikor kell megfelelően a veteményemre szórni a komposztot, műtrágyát? Ősszel vagy tavasszal? Csak rászórni a földre és télre hagyni vagy akkor egyből beleforgatni? Pl 5 talicska komposztot mekkora területre érdemes számolni?

Figyelt kérdés
Pár hete ástam fel egy korábban füves részt a kertben. Komposztálni is kezdtem. Jövőre vonatkozóan szeretnék hasznos tanácsokat kérni a helyes kert gondozással kapcsolatban.

2023. ápr. 18. 09:47
 1/4 A kérdező kommentje:
Ágakat belevághatok a komposztálóba? Főleg a málnásból kivágott száraz ágakra gondolok. Egyben mehet bele vagy feldarabolva? Darabokban érdemesebb, hogy előbb kezdjen lebomlani?
2023. ápr. 18. 09:51
 2/4 anonim ***** válasza:
Még ültetés előtt kell kiszórni, és beleásni a földbe. Állítólag még jobb lenne ősszel kiszórni és beleásni, hogy télen már ott "dolgozzon" a komposzt. Ez nálam azért nem lehetséges, mert nyáron gyűlik a komposzt, télen a kupacban érlelődik, így csak tavasszal tudom kirakni.
2023. ápr. 18. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

#2 vagyok.

Ágakat lehet beletenni, de kicsire (10 cm-re) össze kell vágni őket. Elvileg az a legjobb, ha rétegesen felváltva van zöld és barna réteg (zöld pl. a levágott fű, barna az apróra vágott gally). Még jobb lenne, ha rendszeresen át is forgatná az ember.

2023. ápr. 18. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Trágyának a legjobb az, ha az őszi ásás előtt szórod szét, és azonnal ásod is be. Ha a felszínen hagyod, és kiszárad, akkor tönkremegy, megég. A komposztban minimális a tápanyag (egy talicskányiban annyi, mint egy teáskanál műtrágyában), a lényege a szerkezete, meg a benne élő mikroorganizmusok. Kiszáradás esetén ez nagyrészt odalesz.

Műtrágyát tavasszal is elég beforgatni. Rotációs kapával a legjobb, de kézi kapával is meg lehet oldani.

De akkor is ősszel (tél elején) kell ásni, a tavaszi már nem annyira jó, nem tud porhanyós magágyat csinálni a fagy, darabos marad a föld.

Ágakat nem érdemes a komposztba tenni, mert több évbe telik, mire komposztálódik. Esetleg ha szereted idegesíteni a szomszédaidat, akkor daráld le az ágakat, és úgy tedd a komposztba, akkor gyorsabb a folyamat, meg ha mégse komposztálódnak, akkor is elférnek a földben, de darabosan nem lehet kiszórni. Én csak a zöld vesszőket szoktam a komposztba darabolni, a megfásodottak mennek a zöldhulladékba.

A komposztot annyi területre használd el, amekkora területed van... 5 talicska érett komposztot (amiben nem nagyon van felismerhető növényi maradvány) amúgy 10-30 m2-re érdemes számolni, de hát a kevés is jobb, mint a semmi.

2023. ápr. 18. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!