Kezdőoldal » Otthon » Kert » Ez a tujafa még megmenthető?

Ez a tujafa még megmenthető?

Figyelt kérdés

Tavaly vettem a házat, már akkor száraz volt, mára teljesen kiszáradt. Egy másik, amely két fő ágból áll, az egyik fele is szárad már. Vízhiány állhat a háttérbe, vagy valami kártevő? A teljesen szárazat érdemes még locsolni, vagy vegyem ki? Ha ki kell szedni elég ha a törzsétől kivágom, vagy szedjem ki teljesen? Ha valami kártevő rovar miatt barnul/szárad ki így, mivel érdemes védekezni ellene?


[link]


[link]


[link]



2023. máj. 3. 12:29
 1/10 mindentudó99 ***** válasza:
100%
Nem. Ha nyitott szemmel jàrsz láthatod az egész országban szaradnak ki. Már nem szabad ültetni. 8 daravot vàgtam ki az ősszel 4 metereseket. Ment a kazánra mind
2023. máj. 3. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Értem. Akkor azt az egyet, és a másik száraz ágát kivágom. De hogy a többi ne járjon így elég ha locsolom, vagy valami kártevő miatt barnult/száradt ki így? Mellesleg a többin is vannak néhol bebarnult részek foltokba, így első ránézésre nem látszik a tujákon, csak közelről nézve.
2023. máj. 3. 12:44
 3/10 anonim ***** válasza:

Pont egy hónapja beszélgettem erről a céges kertészünkkel, mert ugyanez a bajunk. Vettünk egy házat, ahol van kb. 50 db tuja. Egy része menthetetlen, van kiváló állapotú, van ami foltokban barnul és olyan is, amin komplett ág halt el.

Azt mondta az ágelhalásokat zömében valamilyen kártevő okozza, berágja magát a kéreg alá, lerakja a kis utódait és a lárvák megfúrogatják a törzset gátolva ezzel a keringést. A fa szegény, próbálja gyantával gyógyítani magát, de ez esetben ez is kontraproduktív. Gyakran gombás betegség is elkapja őket. Szóval azt mondta, hogy amit lehet tenni az az, hogy kivagdossuk a száraz, beteg ágakat (tűzre vele), kitakarítjuk mindnek a közepéről a száradó leveleket, hogy átjárja a szél és érje a nap az ép részeket. Elkezdtük, hányinger egy meló! Majd jól be kell tápozni és öntözni. Mehet rá kémiai permetszer is, de az a kéregben lapuló lárvák ellen semmit nem ér. A kirajzott kártevőket tudja írtani, vagyis megakadályozza az újabb petézést gyakorlatilag. Nálunk... A kirajzást viszont laikusként nehéz elcsípni és ne legyenek illúzióink, az első, harmadik, ötödik szomszédból megint jön majd a kártevő. Esetleg lombtrágya néhány hetente.

Aztán hozzátette, hogy a világ minden pénzét el lehetne rájuk költeni, de az is csak időhúzás. A kritikán aluliakat minden évben ki kell szedni és valami értelmes növényt ültetni a helyére. A tápozással és a folyamatos öntözéssel lehet javítani kicsit az ellenállóképességét, de ennyi. Ár-érték arányban neked megfelelő megoldáson lehet gondolkozni... Egyébként rengeteg cikket és youtube videót lehet a tujaproblémákról találni, nézegess meg egy párat.

2023. máj. 3. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! 2-es, abban tudnál segíteni hogy mivel érdemes permetezni kártevők ellen?
2023. máj. 3. 13:29
 5/10 anonim ***** válasza:
A szárazat vágd le. A másikat permetezd le rezes permetszerrel pl. havonta egyszer.
2023. máj. 3. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Fogalmam sincs, mi nem álltunk neki még permetezni és nem is biztos, hogy fogjuk. Kitakarítjuk, tápozzuk, öntözzük őket és élnek amíg élnek. Ez is órási meló ennyi tujánál, plusz hatalmas telek adott mellé, nem csak ezekkel van feladat.

2-es voltam. De gazsdaboltban biztosan segítenek.

2023. máj. 3. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Keress rá a neten, hogy tuja kártevői.

Alapvetően, ha a tuja egyben szárad, és egyszínű, akkor kiszáradt. Ez tavaly rengeteg helyen előfordult, meg egyes helyeken már tavalyelőtt is. Korábban nem nagyon.

Viszont amikor egyes ágak száradnak le, miközben vannak teljesen zöld ágak is, akkor annak nincs köze a szárazsághoz. Ez valami kártevő munkája. Lehet éppen betegség is, de alapvetően rovar az okozó, és ellene rovarölővel kell védekezni.

Amelyiknél lent van az az egy száraz ág, az viszont szerintem nem rovar, hanem valami okból (sérülés vagy egyéb, pl. fűkasza damilja) érzékenyebb volt az az ág, és külön leszáradt.

Öntözni akkor kell, mikor nagyon nagy az aszály. Ahol nem homokon van, ott átlagos évben felesleges öntözni, az előző 50 évben nem sok ember látott kiszáradt tuját, pedig igen durva aszályos évek voltak a '90-es években is.

2023. máj. 3. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
És mondjuk egy olyan száraz, csapadék mentes nyáron mint pl a tavalyi is volt, milyen időközönként érdemes locsolni?
2023. máj. 3. 18:30
 9/10 anonim ***** válasza:
Mondjuk, 2-4 hetente, sok vízzel. Tehát nem csak egy vödör egy nagy tuja alá.
2023. máj. 3. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Én hetente egyszer szoktam jó alaposan belocsolni őket száraz időben. Elkényeztetni sem jó őket.
2023. máj. 3. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!