Kezdőoldal » Otthon » Kert » Ha elültetem a mangót. Lesz...

Ha elültetem a mangót. Lesz belőle egy csemete és ez megnőhet, és hozhat termést 6 éven belül?

Figyelt kérdés

2013. jan. 1. 22:30
 1/5 anonim ***** válasza:
48%
Nem, a mangó csak szubtrópusi éghajlaton marad meg, fagymentes helyeken.
2013. jan. 1. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
40%

A mangófa termesztése magról


A legfontosabb a megfelelő magok kiválasztása! Nem fog bármilyen régi mag kikelni, és hű maradni az eredetéhez. A magnak egy úgynevezett ˝poliembrionikus˝ fajtától kell származnia. Ez azt jelenti, hogy a magból több egyforma csíra fog kihajtani, és ezek a csemeték ugyanolyanok lesznek, mint az eredeti fa.


Az a legjobb, ha a környékünkről választunk egy fát, amelyet ismerünk, és tudjuk, hogy minden évben rengeteg termést hoz. Ha nem, akkor válasszunk egy poliembrionikus fajtát, így legalább tudni fogjuk, hogy a gyümölcs íze olyan lesz, mint az eredeti fa gyümölcsének.


A leggyakoribb fajták az ˝Australia˝ és a ˝Kensington Pride˝, ezek életerős fák, és általában megbízhatóan teremnek, így ezek a fajok nagyszerűen megfelelnek a magról való termesztésnek.


A magok elvetésére a nedves időszak kezdete a legalkalmasabb. Együnk meg egy mangót, a lehető legtöbb húst távolítsuk el a magról, aztán hagyjuk száradni egy-két napig.


A mangó mag szaporításához az is elég, ha egy meleg, nedves helyre tesszük és várjuk, hogy kicsírázzon. Aztán vágjuk le róla a felesleges hajtásokat, csak egyet hagyjunk meg. (Valószínűleg a legkisebb hajtás termi majd a legjobb gyümölcsöket.) De ha bajlódni akarunk velük (vagy csak egy magunk van, és sok fát szeretnénk), akkor vágjunk egy kis rést a nagy, rostos magba. Csak olyan mélyen vágjuk meg, hogy lássuk a mag két felét, majd feszítsük szét. Bent több kis babszerű magot találunk majd. Remélhetőleg mind fehérek és nem barnák vagy összezsugorodottak.


Ezeket a magokat egyenként vessük el. Kb. 10 napra van szükségük a kihajtáshoz, és akár ott is lehet csíráztatni őket, ahol majd nőni fognak, így nem kell aggódnunk az átültetés és annak következményei miatt (ha pl. árnyékos helyen hajtott ki, majd átültetjük egy napos helyre). Ha attól félünk, hogy valami lerágja, kihúzza vagy eltapossa a csemetéinket, akkor korlátot vonhatunk köréjük. Amennyiben az első mangófánkat cserépben szeretnénk nevelni, kövessük a faiskolákban adott útmutatókat az ültetéskor.


A mangófa ültetése


A mangófát úgy kell ültetni, mint bármelyik más gyümölcsfát, úgyhogy nem megyünk bele a részletekbe.


Nyár elején a legjobb elültetni őket. Figyeljünk rá, hogy teljes napfény érje, és tartsuk szem előtt, hogy azon a helyen tényleg egy nagy fa fog felnevekedni. A fákat hozzá kell szoktatni a naphoz. Ha a csemete egy árnyékos helyen volt nevelve, lassanként kell hozzászoktatni a teljes napfényhez. Ássunk egy nagy gödröt, majd óvatosan vegyük ki a fát a cserépből, anélkül, hogy megsértenénk a gyökereket. Ültessük a fát a gödörbe, és öntözzük meg.


A mangófa gondozása


Az elején már említettük, hogy a mangónak kevés gondozásra van szüksége. Ez így is van. A fiatal mangóknak szükségük van rendszeres öntözésre és egy kis trágyázásra, amíg meg nem erősödnek, de azért nem kell megfullasztanunk őket a szeretetünkkel. A túl sok víz megölheti őket, különösen, ha a talaj nem jó vízelvezetésű. A nitrogénben gazdag trágyától gyengévé és esetlenné válnak, sok levél és kevés gyümölcs lesz rajtuk, ezen kívül pedig érzékennyé válnak a rovarokkal és a betegségekkel szemben. Minél idősebb a fa, annál kevesebb nitrogénre van szüksége, a foszfor és a kálium legyen a trágya fő alkotóeleme.


Tegyünk sok mulcsot a mangófa köré, és alkalmanként szórjunk szét egy kis komposztot is. Ha a talaj megfelelő, akkor ez minden, amire a fánknak szüksége van. Ha a komposzt fahamuból van, annál jobb, a fahamu ugyanis tartalmaz káliumot, ami elősegíti a gyümölcstermést, és jobb íze lesz tőle a gyümölcsnek.


A mangót csak tavasszal és nyáron trágyázzuk, és akkor is csak csínján. Az egyik jó módja a fa táplálásának az, ha a levélzetét tengeri alga alapú szerrel permetezzük. Ez segít a rendellenességek kiküszöbölésében, de ebből sem kell túl sokat használni. A legjobb megoldás, még a szegény talaj esetében is, a sok szerves anyag hozzáadása mulcs és komposzt formájában.


Amikor a fa eléri az egy métert, vágjuk vissza az 1/3-át, hogy több ágat hajtson. Amikor az új ágak is megnőnek 1 méterre, vágjuk vissza a végeiket. Így a fának szép formája lesz.

2013. jan. 1. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
82%

Nagy és lapos magja hihetetlenül kemény, csírája mégis könnyen bújik elő. Melegen, folyamatosan nedvesen tartott tápdús virágföldben érzi magát jól. Segítség, ha az általános földhöz marhatrágyát vagy komposztot keverünk. Mivel trópusi növény, számoljunk azzal, hogy fagyérzékeny, dézsában kell tartanunk. A mangó, melegigényesebb, mint az avokádó. Intenzíven napos periódusok nélkül nevelésre nincs esély. Nyáron mindenképpen a szabadban kell tartanunk.



A mangó-növény különlegessége, hogy friss hajtásának levelei sárgás-vöröses színűek. Nem kell megijedni, a jelenség nem betegség, hanem sajátságosság: leveleinek színe csak később mélyül el. Ha úgy látjuk, hogy nem válik sötétzölddé a friss lombozat, akkor tanácsos átültetni. A mangó bőséges öntözést igényel, de a pangó vizet nem tűri. Fehéres színű virágai tavasszal nyílnak, rovarmegporzásúak. Sajnos jó tíz évet kell várni arra, hogy teremjen.

A teleltetőből májusban ne rögtön a tűző napra tegyük, mert megég. Két hétig tartsuk árnyékos helyen, míg megszokja a szabadtéri fényviszonyokat.

2013. jan. 1. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek, hogy ilyen gyorsan válaszoltatok, de ezeket már olvastam, vagyis csak a saját véleményeitekre voltam kíváncsi.Nembaj!
2013. jan. 1. 23:20
 5/5 anonim ***** válasza:
Szobában teleltetve megmarad évekig. Termést ne várj, csak ha oltod.
2013. jan. 2. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!