Kezdőoldal » Otthon » Kert » Másfél hete behoztam a virágzá...

Másfél hete behoztam a virágzás előtt álló klíviámat az erkélyről. Két gyönyörű nagy tőkocsánya van, és tápoldatoztam is, hogy magasabbra nőjenek. De tegnap észrevettem, hogy sárgul egy levele, ma meg két másik is. Mi lehet a baja?

Figyelt kérdés
Biztos, ami biztos alapon kimostam a földjéből a tápoldatot, mert lehet az volt a túl sok neki. Most jó ideig nem fogom megöntözni, hogy nehogy kirohadjon. Szerintetek mit tehetnék még? Ha nem a táp túladagolása, akkor mi lehet a baja?

2013. dec. 4. 15:12
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Nm tudom, nálunk már vagy 8. éve folyamatosan virágzik évről évre és talán 4 éve volt átültetve. Nagyon nincs tápoldatozva se.


Az okosok azt mondják, hogy egy növény - ez szinte általánosan igaz - 14 °C ingadozást bír ki károsodás nélkül 12 órán belül. Az is lehetett baj, hogy a +5 fokból bevitted a +22 fokos lakásba. Vagy a 10 fok alatti hőmérséklet eleve nem volt jó neki. Majd kiheveri. Megfázott.

2013. dec. 4. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Direkt azért hagytam kint ilyen sokáig, hogy biztosan megkapja a szükséges hideg periódust, ami a virágzásához kell. Ez elvileg két hónap, de tavaly mivel október 6-7-e környékén jött a hideg, még úgy sem volt meg pontosan a 2 hónap, hogy december 1-én hoztam be.
2013. dec. 4. 21:25
 3/11 anonim ***** válasza:
Fura, nem tudtam róla, hogy kell neki hideg, de nyilván így természetes. Különösebben hideget nálunk nem kapott direktbe, mert ha kint is van, októberben bejön. Minden évben új virágszárat fejleszt, nem a régit frissíti. A virágzás inkább 10 havonta következik be mint kerek 12 hónap alatt, vagyis ebből következtetve nem hinném, hogy az évszakokhoz túlságosan köze lenne, mert 8 év alatt kb. 9x virágzott (és eleve virágosan lett véve, vagyis akkor már az 10 virágzás).
2013. dec. 4. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Valószínűleg félreértettél. A növény nem mehet be a hűvösről a melegbe és fordítva ripsz-ropsz. Fokozat kell neki ilyenkor, legalább 1 napon át.


Ha beviszed, akkor tedd meg ha délután felmegy a hőmérséklet 10 fokra és a lakásban csak 17-18 fok van. Nem úgy, hogy beviszem este 5 fokban, amikor a fűtés megy 20-22 fok van, esetleg felkerül az ablakba a radiátor fölé, ahol 30 fok is lehet. Én 1 napról írtam, az AKKLIMATIZÁLÁSRÓL, nem magáról a hűvösben tartásról. Locsolás nyelvén: nem baj ha néha kicsit meglocsolod és nyirkos a földje, de ne rakd bele egy tál vízbe.

2013. dec. 4. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Nem csak a hideg a lényeg, hanem a nyugalom, azaz félszárazon is kell tartani ez alatt, tápoldatozni meg főleg nem szabad.

Szerintem is a hirtelen hidegről melegre kerülés volt a gond.

2013. dec. 5. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
A tápoldatozástól amúgy nem nő magasabbra. A fényhiánytól annál inkább. De ha minden rendben van nála, akkor nem lesz túl rövid a szára.
2013. dec. 5. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Hát itt az északi oldalon túl sok fényt aztán nem kap. Főleg az ilyen őszi-téli időszakban nem. Nyáron jó, mert akkor hajnalban és napnyugta előtt is kap egy kis közvetlen napfényt, viszont a déli tűző nap olyankor sem éri, úgyhogy nyáron ideális hely ez a klíviának -hiszen olvastam is róla, hogy ideális számára a kora reggeli vagy késő délutáni napsütésben álló ablakpárkány-, és nálunk nyáron ezt a kettőt együtt is megkapja, csak ilyenkor télen rossz, mert ilyenkor se reggel, se délután nem süt be a Nap. Meg ugye bent a szobában még kevesebb fényt kap, mint kint az erkély sarkán. Na de lényeg, hogy túl fogja élni ugye? Nagyon remélem, mert már két és fél éve meg van, és eddig egyre szebb lett. Most anyukám szobájában van, ott van a leghűvösebb az egész lakásban, de majd ha kinyílik az összes bimbója, akkor átrakom a nappaliba központi helyre. Amúgy azt egy kertész ismerősöm mondta, hogy a tápoldat segít megnövelni a tőkocsányok hosszát.
2013. dec. 5. 23:44
 8/11 anonim ***** válasza:

Az ablakpárkány dolog az rendben van, de alatta valószínűleg ott van az 50 fokos radiátor...


Ha nincs, akkor nem lesz probléma, csak túl gyorsan vitted be a hidegről a melegre. A sejtfalakban ez azonnali tágulást okoz, olyan mint a terhességi csík, csak itt a levél elsárgul.

Például a fügét nem azért ültetjük szélvédett helyre, mert ott nincs mínusz 15 fok, hanem a szél mozgásától a benne megfagyott víz szétroncsolja a szöveteket. Ha nyugton van, akkor túléli a -20-at is, ha szélben van, kifagy tövig -7-nél is. A szobában nevelt paprika palántát sem ültetjük ki egyenesen a kert közepébe, hanem 2 hétig finoman, félárnyékban szoktatjuk az extrám UV-hez tb...


Ezek élőlények, érzékenyek a hirtelen fizikai és kémiai változásokra. Ha elsárgultak a levelek, majd levágod tőből és lesznek új zöldek.

2013. dec. 6. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Ez a szélvédett helyes dolog azért nem teljesen van így.

-15-nél melegebb időben még nem szokott megfagyni szeles helyen sem.

Talán "határeset-helyzetekben" lehet jelentősége ilyen módon a szélnek, amikor pont az elfagyási hőmérséklet közelében van.

2013. dec. 6. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Nincs alatt a radiátor, de ha alatta lenne az is indifferens lenne, mivel anyukám szobájában el van zárva. Ezért van ott a leghűvösebb az egész lakásban.
2013. dec. 6. 17:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!