Kezdőoldal » Otthon » Kert » Milyen fajta szőlő lehet? És...

Milyen fajta szőlő lehet? És hogyan, mikor kell metszeni? Abszolút kezdő vagyok

Figyelt kérdés

Tavaly nyár végén költöztünk kertes házba, és több méter hosszú szőlőkordonok (? nem tudom, jó-e a kifejezés, olyan, mint a kerítés :D ) vannak. Kb. a fele sötétkékre érett október elejére, nagyon illatos, nagy szemű, erős héjú, nem túl édes, inkább savanykás szőlővé.

[link]


A másik fele már augusztus végén, szeptember elejére megérett, az nagyon-nagyon ízletes volt, lilás-rózsaszínes apró bogyókkal, kisebb fürtökkel. Vékony héjú volt, a darázs nagyon hamar betámadta. Erről csak egy ilyen képem van:

[link]

Kérdésem: esetleg ezek alapján valaki tudná, hogy milyen fajták lehetnek?

Mikor kell metszeni őket? NAgyon nagyon sok vessző van össze-vissza, tiszta ágas-bogas. :)

Egy alapirodalomnak is örülnék :)



2015. febr. 21. 13:37
 1/7 anonim ***** válasza:
40%
Annyi féle lehet hogy ezt ember meg nem mondja. 1. Metszéshez keress hozzáértő szomszédot mert ezt így elmondani nem lehet. Ha sok rügyet hagysz meg szakadhat és ki is dögölhet.
2015. febr. 21. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
nincs szomszéd :(
2015. febr. 21. 14:16
 3/7 anonim ***** válasza:
2-3 rügy még 1 szőlőt sem döglesztet meg.Majd kitapasztalod melyik jön be .De lehet kapni szakkönyveket,és olvasgatni kell.Én is így kezdtem
2015. febr. 21. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Azt a művelésmódot lenne jó alkalmazni, amivel eddig művelték őket, amire ki vannak alakítva a tőkék. (Gugli: szőlő művelésmódok.)

Én amúgy a félszálvesszőzés híve vagyok, azaz nem 1-2 rügyes csapokat hagyok, hanem 7-8 rügyes vesszőket. Ennek megvan az az előnye, hogy bármilyen szőlőre alkalmazható, a rövid csapon ellenben nem minden szőlőhöz jó, mert sok az alsó 2-3 rügyön nem hoz fürtöt. (Igaz, a te szőlőid inkább valami direkttermőnek tűnnek, amik bárhol teremnek.)

Ilyen félszálvesszőzésre akár át is lehet alakítani a kordont, 1-3 vesszőt meghagyva, a tőke erélyétől függően.

Itt egy kép, Guyot-kordon néven lehet még hasonlókat látni:

[link]


Azt mindenesetre így első lépésként megteheted, hogy megnézel egy átlagos tőkét, és megszámolod, hány fél méternél hosszabb vesszőt hozott tavaly. A művelési módtól függetlenül legfeljebb ennyi rügyet hagyj meg. Aztán jövőre meglátod, ez sok volt vagy kevés. Egy átlagos tőkének 15 elég szokott lenni, de egy erős tőke jól terem 30 rüggyel is. (Feltéve, hogy van hely ennyi vesszőhöz.)

2015. febr. 21. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
A neten rengeteget olvashatol szőlő metszésröl ,szőlőművelésröl.
2015. febr. 22. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
89%

Az első képed alapján én Othello fajtának tippelném, bár az is megérik nagyon édesre is. ( [link] )

A másik meg mintha a Delaware fajta lenne...( [link] )

Március elején már meg lehet metszeni, akkor már olyan komoly fagyok, amik a rügyeket teljesen elvinnék, már általában nem várhatóak. Ha mégis, akkor is kihajt az "alvó" rügyekből.


A metszés a művelési rendszertől függ. És az is, hogy milyen támrendszert teszel mellé. Itt egy kis leírás a lehetőségekről:

[link]

2015. febr. 23. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
A másodikra én is Delaware-ra tippelek, de az első szerintem szagos izabella. Nekem már csak mutatóba van othelló és szagos izabella, már az új rezisztens fajtákra álltam rá. Át lehet oltani is. Idén pl a favorit lugasom egy részét átoltom, nyári muskotályra, illetve a bulgár V25/20 fajtákra.
2015. ápr. 1. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!