Kezdőoldal » Otthon » Kert » Milyen fügefajtát érdemes...

Milyen fügefajtát érdemes ültetni?

Figyelt kérdés
Olvastam néhány cikket a témában, és úgy tudom, hogy az értékesebb fügefajtáknak szükségük van fügedarázsra ahhoz, hogy teremjenek. Így nálunk csak úgymond b kategóriás füge terem, ami egyesek szerint aszalásra nem jó, csak nyers fogyasztásra. A kérdésem az, hogy melyek azok a fajták, amiket itthon is érdemes ültetni, és melyek azok, amiket kifejezetten kerülni kell? (Vettem már magot, de addig nem akarok foglalkozni vele, amíg nem tudom biztosan, hogy van értelme.)

2015. ápr. 13. 18:26
 1/10 anonim ***** válasza:
Egyszerűbb a dugványról szaporított füge.
2015. ápr. 13. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Az a kaprifikusz füge, amit fügedarazsak termékenyítenek.

A nálunk termő fügék az adriai típusba tartoznak, ezen partenokarp módon (beporzás nélkül) teremnek.

Maggal ne foglalkozz, az bizonytalan, még ha ki is kel.

Keress valahol a nyáron szépen termő fát, tavasszal kérj ágat, és dugványozz, ésszel csinálva 100 % az eredmény. Palackba dugványozva már nyáron is lehet szaporítani.

Olyan jól körülírt fajták nem nagyon vannak, általában a dugványtermelők egyéni ötletből adnak nevet árujuknak.

2015. ápr. 13. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Hát itt a környéken nem tudom, hogy kinek lehet, a Gellért hegyen láttam még régebben, amikor arrafelé laktam, de az most nem elérhető távolság. Kertészetben lehet kapni, ahogy néztem, viszont a magok már megvannak. Miért lutri azokat használni? Nem hajt ki, vagy nem terem?
2015. ápr. 14. 01:11
 4/10 anonim ***** válasza:

Ha ki is kel a mag, akkor az legalább 5 év, mire terem, és lehet, akkor derül ki, hogy nem is adriai típusú, vagyis soha nem fog neked teremni. Vagy éppen a leggyengébb télen is elfagy.

Budapesten a családi házas részeken mindenfelé lehet látni fügét. Újpesten kimondottan rengeteg van, arrafelé nézegettem sokat. De szerintem nehéz úgy sétálni bárhol, hogy ne láss fügét a kertekben... Nyáron, mikor leveles, akkor meg is lehet ismerni... Ilyenkor levél nélkül sajnos csak az ismeri fel, aki tudja, mit keressen. Pedig most még lehetne dugványozni. Az a lényeg, hogy fa legyen, ahonnan szeded, ne valami mindig elfagyó példány, ezek mindig csak bokrosak, még így több enyhe tél után is.

Nekem a sárga fügém pl. úgy lett, hogy Lőrincen megláttam egy kertben, odahívtam a háztulajdonost, és kértem tőle ágat.

2015. ápr. 14. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Közben kiderült, hogy mirtuszfüge, aminek magja van, az meg egy teljesen más növény. Én csak a fügére koncentráltam, amikor vettem. :-) Mindegy, majd ledugom azt is, aztán lesz belőle valami.


Köszi, akkor nézelődök a Balaton parton, aztán kérek ágat valakitől, akinek van szép fája. Igazából nekem mindegy, hogy minden évben lefagy, mert bokrot szeretnék nevelni belőle. Ha terem úgyis, akkor nem számít.

2015. ápr. 15. 01:57
 6/10 anonim ***** válasza:

Úgy nem terem.

Nem a formája a lényeg, hogy fa vagy bokor, hanem hogy amiről a vessző lesz, az egy láthatóan idősebb növény legyen, több éves fás részekkel, amik legalább 4-5 évesek, azok bírnak valamit, vagy legalábbis jó, védett helyen vannak, amilyenre neked is szükséged van, mert -17 körül már lefagynak az új ágak, -19 körül meg egy idősebb bokor is tövig fagy.

A tövig fagyás utáni évben nem várható termés a legtöbb fajtánál, de a következő évben is inkább csak őszi másodtermés. Rendes első nyári termés csak 3 éves ágak esetén várható. Ezért kell olyan, ami nem valami szuperelfagyós fajta.


Ne úgy dugványozz, mint ahogy itt némely oktalan írja, hogy leszúrnak 10 centire a földbe egy méteres ágat, aztán meggyőződéssel állítják, hogy a füge nem dugványozható, mert náluk sem gyökeresedett ki.

Földbe teszed 30-40 centire, jól beöntözöd, aztán a föld felett csak 1 rügy maradjon, úgy meg fog maradni.

2015. ápr. 15. 05:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszi! Van tipped arra, hogy hogyan lehet megvédeni -20 fokos fagyoktól? Tegyek köréje téglát, aztán vermeljem el télre? Nem teszek azzal kárt az ágakban? A legtöbb növény nem szereti, ha elföldelik a felső részeit...


Ha vízbe teszem pár hétre, attól nem gyökeresedik meg?

2015. ápr. 16. 13:56
 8/10 A kérdező kommentje:
Bazsalikom, rozmaring, gyömbér elég jó eredménnyel gyökeresedik így. A fenyő sajnos nem.
2015. ápr. 16. 13:57
 9/10 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, vízben is elkezd gyökeresedni, de nincs értelme így kínlódni vele, gyorsabb lesz a növekedés, ha egyből az eredeti helyén kezd gyökeresedni.


Kicsi korban nem érdemes különösebben védeni, mert a fiatal vesszőn úgyse lesz termés, és elfagyni úgyis csak a föld feletti része fog, lentről majd kihajt. Védeni akkor érdemes, mikor már nagyobb a növény.

Az azévi vesszőt meg lehet védeni úgy, ha nem túl erős, hogy a nagyobb hidegek beköszöntével lefektetni a földre, rátenni egy régi szőnyeget, és betonnal lesúlyozni. A talajhő majd megvédi.

Egy rendesebb fügét meg úgy, hogy fóliát szerkeszteni fölé, aztán egy infralámpát belerakni a hideg éjszakákon, amikor várható -15-nél nagyobb hideg. Ilyen általában a fagyzugok kivételével még nagyobb teleken sincs több 5-nél.

2015. ápr. 16. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Gondolom a japán módszerrel ez egyszerűbb: [link]

Ott csak letakarod a nagy törzset, a többit meg hagyod elfagyni. Köszi a segítséget, akkor belefogok, meglátjuk mi lesz.

2015. ápr. 17. 18:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!